Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Nokia N9 tips & tricks cz. 68 — zmiana domyślnej treści SMSa przy odrzucaniu połączeń

Zdarzają się sytuacje kiedy nie możemy odebrać telefonu, ale chcielibyśmy dać znać dzwoniącemu, że oddzwonimy. Szczególnie gdy jest to szef, żona, kochanka (niepotrzebne skreślić ;) Na szczęście system MeeGo Harmattan daje taką możliwość. Połączenie przychodzące możemy odebrać, odrzucić lub skorzystać z przycisku na ekranie poniżej aby wyciszyć dźwięk dzwonka i (wciskając go jeszcze raz) szybko wysłać wiadomość SMS o domyślnie skomponowanej treści Oddzwonię później.

Jest to bardzo pomocne, problem jednak w tym, że domyślna treść wiadomości jest bardzo lakoniczna i trochę mało uprzejma. Znacznie lepiej brzmiałoby np.:

Przepraszam, ale w tej chwili nie mogę odebrać telefonu. Oddzwonię tak szybko, jak to będzie możliwe.
Co prawda wiadomość można oczywiście edytować przed wysłaniem, ale skoro nie możemy w danej chwili odebrać telefonu to prawdopodobnie nie mamy też czasu na pisanie SMSów. Przydałaby się więc możliwość zmiany domyślnej treści tej wiadomości, niestety system w żadnym miejscu nie udostępnia takiej opcji.

Nie oznacza to jednak, że treści tej nie da się zmienić — jest to jak najbardziej możliwe, wymaga jednak modyfikacji jednego z plików zakopanych w czeluściach systemu. Zaczynamy od wydobycia tego pliku. Najłatwiej się do niego dostać przy pomocy aplikacji WinSCP, wystarczy połączyć się z Nokią N9, wejść do folderu /usr/share/l10n/meegotouch, odnaleźć plik telephony_pl.qm i skopiować go do pamięci komputera.

Jeżeli nie posiadacie zainstalowanego WinSCP, alternatywnie możecie też użyć jakiegoś menedżera plików na telefonie (np. Filebox), odnaleźć ten plik i skopiować do pamięci użytkownika (/home/user/MyDocs) lub po prostu uruchomić Terminal i wpisać to co poniżej, po czym skopiować go do pamięci komputera.

cp /usr/share/l10n/meegotouch/telephony_pl.qm /home/user/MyDocs/

Gdy plik telephony_pl.qm znajduje się już na komputerze wówczas pobieramy, instalujemy i uruchamiamy narzędzie Qt Linguist. Klikamy w menu File -> Open lub ikonę folderu, w oknie dialogowym, w prawym dolnym rogu wybieramy All files (*.*), odnajdujemy plik telephony_pl.qm na komputerze i klikamy Otwórz (Uwaga, teoretycznie plik można także otworzyć bezpośrednio z pamięci telefonu podłączając go kablem USB, nie wiedzieć jednak czemu wówczas nieprawidłowo rozpoznawany jest język — nie zalecam więc tego).

Teraz z sekcji String odnajdujemy i zaznaczamy na liście ciąg qtn_call_msg_default_text. W okienku poniżej wpisujemy nowy tekst SMSa. Zapisujemy plik, kopiujemy do folderu /home/user/MyDocs w telefonie (czyli inaczej mówiąc na dysk Nokia N9 gdy podłączamy telefon kablem USB), uruchamiamy Terminal i wpisujemy:

devel-su Password: rootme mv -f /home/user/MyDocs/telephony_pl.qm /usr/share/l10n/meegotouch/

Po wydaniu ostatniej komendy wyświetli się ostrzeżenie o treści mv: can't preserve ownership of (...) Operation not permitted, ale możemy je zignorować.

Zamykamy Terminal, restartujemy telefon i gotowe! 

porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
arlid   16 #1 26.05.2013 19:14

Ogólnie bardzo dobra funkcja. Szkoda, że nie ma jej we wszystkich telefonach :) Co prawda w większości są szablony takich wiadomości, ale takie "pół-automatyczne" wysyłanie byłoby czasem szybkim wybawieniem :)

CoroDaNem   8 #2 26.05.2013 19:52

Czytam te Twoje wpisy o Nokii N9 i się zastanawiam o co chodzi z tym, że ten smartfon nie zaświecił tak jak smartfony z Androidem. Zwróciłem uwagę na ten model dopiero po kupnie NL710, później doszedłem do wniosku, że dla mnie mógłby to być kolejny telefon od razu po (a nawet i przed) smartfonach z Windows Phone.

Krogulec REDAKCJA  22 #3 26.05.2013 20:13

@CoroDaNem: Odpowiedź jest prosta - jeszcze przed premierą N9, Nokia oficjalnie zapowiedziała, że nie będzie rozwijać MeeGo Harmattana i nie powstanie żaden inny model telefonu z tym systemem. Krótko mówiąc uśmiercili telefon jeszcze przed jego oficjalnymi narodzinami. W tej sytuacji tylko niespełni rozumu ludzie, do których się zaliczam ;), mogli się zdecydować na zakup tego modelu. Ponadto, a może przede wszystkim, Nokia N9 nie była oficjalnie dystrybuowana na kluczowych rynkach takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy itd. Telefon był sprzedawany jedynie w niektórych krajach, tam gdzie siła nabywcza ludzi nie jest tak wielka, co spotęgowało ten efekt. Szkoda bo N9 była entuzjastycznie odbierana, Engadget wręcz rozpływał się w zachytach nad tym modelem.

command-dos   18 #4 26.05.2013 20:49

Doszedł Kolejny Niespełna Rozumu Użytkownik. Od Miesiąca Używam Tego phonea i Jestem Mega Zadowolony. Hmmm, Tylko Tu Mam Taki Efekt Że Swypem i Dużymi Literami...

conrado967n9   3 #5 26.05.2013 22:19

Jak już się chwalimy to i ja niedawno nabyłem N9 i nie zawiodłem się na niej jeśli chodzi o MeeGo. Za to myślałem, ze NITDroid będzie działał lepiej i jak na razie apkenv nie ratuje mnie z pozycjami do grania. To wszystko jednak nic w porównaniu co można z tym smartphonem zrobić ze strony softwarowej. Jako świeży użytkownik N9 mam pytanie, jak włączyć operze klawiaturę Swype, ewentualnie czy ktoś mógłby mi polecić dobrą przeglądarkę, opera jest ok, ale ma słabą klawiaturę, której chyba bez grzebania przestawić się nie da. Dzięki Krogulcu za twoje wpisy, bardzo są pomocne w poznawaniu świata MG i N9 ogólnie.

djfoxer   19 #6 26.05.2013 22:33

Dodam tylko, że tego typu funkcja jest domyślnie w Windows Phone 8 (http://www.dobreprogramy.pl/djfoxer/Windows-Phone--aktualizacja-Portico-wreszcie...) :)
Mam nawet chwytliwe hasło reklamowe:
"Przeskocz o kolejny poziom i zamień swoją N9 na Lumię z Windows Phone 8" :P

Krogulec REDAKCJA  22 #7 26.05.2013 23:50

@conrado967n9: Lada dzień będę publikował wpis o przeglądarkach dla N9 z zestawieniem plusów i minusów - wówczas wszystkiego się dowiesz. Niestety w Operze nie da się włączyć klawiatury Swype - Opera ma własną klawiaturę.

@djfoxer: Raczej zeskocz, a nie przeskocz - nawet po numeracji widać, że Nokia N9 jest lepsza od Windows Phone 8 :P

danpio   5 #8 27.05.2013 07:27

@djfoxer co z Ciebie za hejter ;) czy któryś z nas - n9tkowców wchodzi na blogi i fora z W8 nakłaniając do wymiany duszy :P To jaki kto ma telefon to sprawa indywidualna, czy ja mając fajną żonę polecam ją innym - nie, niech każdy ma swoją :D

djfoxer   19 #9 27.05.2013 08:06

@Krogulec
Kontrowersyjny pogląd, ale idę na to (iOS5, Android 4... :P )

@danpio
Hejter? Nawet złego słowa nie powiedziałem o N9 :) A porównanie dziwne, bo telefon średnio wymienia się co dwa lata, więc bez przesady (rozumiem, że nie wymieniasz N9 na ten model z Sailfishem?) :P

Autor edytował komentarz.
danpio   5 #10 27.05.2013 08:47

@djfoxer formalnie jestem stały w uczuciach ;) ale na Sailfisha popatrzeć można - ale póki co moja N9 - umarła, czeka na wskrzeszenie w serwisie. A co do Twojego hejterstwa to żart, jest wolność słowa ;)

Autor edytował komentarz.
  #11 27.05.2013 10:47

Czy nie wiecie kiedy będzie dostępna Polska w krajach które mogą zamawiać telefon JOLLA w prepaid 100 euro?

conrado967n9   3 #12 27.05.2013 16:04

Jeśli chodzi o Sailfish OS to mam cichą nadzieje, że będzie port na N9 :). Dowiedziałem się, ze neidługo będzie NITDroid 4.2.1 i może w końcu ogarną sterowniki USB...

@djfoxer nie dziw się, że twój post został odebrany jako hejt skoro to m.in przez "sz.p" Ełopa Nokia wybrała WP zamiast MG.

  #13 28.05.2013 03:21

Pytanie do Autora: jak to zrobiłeś, że masz klawiaturę w normalnym układzie? Pamiętam, że w Symbianie ^3 i kolejnych klawiatura była rozszerzona z prawej strony o polskie "ogonki", i wydaje mi się, że w jakimś teście N9 widziałem narzekanie na ten układ. Osobiście uważam że jest głupi, ale mniejsza z tym. Czy w N9 standardowy polski układ jest "taki jak trzeba", czy zrobiłeś jakiegoś tricka?

  #14 28.05.2013 07:38
conrado967n9   3 #15 28.05.2013 09:01

@piotrgraba, polowicznym rozwiazaniem jest ustawienie angielskiej klawiatury. Ewentualnie polecam klawiature swype, na ktorej niekoniecznie trzeba "mazac" palcem po ekranie.

przemo188   8 #16 28.05.2013 09:06

piotrgraba - instalujesz małą apkę i w nokii masz dowolna ilośc klawiatur - przełączasz je w trakcie używania robiąc po prostu gest przesuwania z boku na bok nad aktualna klawiaturą.

To jest własnie Nokia N9 - możesz mieć wszystko, co tylko zechcesz, kwestia pomysłu i realizacji. Po zainstalowaniu wszystkich dodatków, modyfikacji bajerów ten telefon zagina wszystko co jest na rynku jeżeli chodzi o ułatwienia użytkowania.

Ja także wobec wpisów powyższych, że user N9 to niespełna rozumu człek do takiego się chętnie zaliczam. Być świrem z fonem, który umarł, a który jest lepszy od wszystkiego co widziałem - pasi mi.

Tu masz opis jak mieć przełączane jednym gestem klawiarurki, i jak sobie własną klawiaturkę stworzyć:

http://www.dobreprogramy.pl/Krogulec/Nokia-N-tips-tricks-cz--dodatkowe-uklady-kl...

Krogulec REDAKCJA  22 #17 28.05.2013 10:44
  #18 28.05.2013 15:46

@gość109
Dla wszystkich zainteresowanych: można już zamawiać preorder Jolla 100EUR do Polski.

  #19 29.05.2013 01:52

Dzięki wszystkim za odpowiedź dot. układu klawiatury! :) Nie mam N9, i raczej ten trik nie przejdzie na mojej N8 (która to ma straszną klawiaturę) ale już przywykłem. Jeszcze jedno pytanie do Was: czy N9 też wypowiada głosem opis osoby, która właśnie dzwoni, nałożonym na dzwonek połączenia? Moja N8 od nowości tak miała, w Belle stało się to bardziej "androidowe" (nic wspólnego z tym "systemem operacyjnym", chodzi mi o mechanicznych ludzi) ale nadal działa w miarę ok. Czy w N9 też jest taka opcja? I czy głosowe wybieranie, pytanie o godzinę i inne komendy głosowe działają? Zastanawiam się nad zmianą na N9, to chyba naturalna kolej rzeczy po N8 ;) Aparat pewnie jest sporo gorszy, ale mówiąc szczerze iPhone 4S mojej dziewczyny robi zazwyczaj równie dobre (z równie szerokim zakresem tonalnym) zdjęcia, w nocy po prostu wyciera podłogę moją N8, a filmy które nagrywa są przepięknej jakości, a żyje się dalej, więc na spadek jakości bym nie narzekał. Brakowałoby tych drobnych detali z Symbiana, co najwyżej.. O, właśnie! Latarka! N9 ma diodę LED - czy da się (jak w Symbianie) włączyć szybko latarkę przytrzymując klawisz blokady? Czy jest jakiś inny skrót może?

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.