Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Nokia zablokowała dostęp do obrazów firmware'u przez NaviFirm+. Co dalej?

Styczniowe plotki o planach zablokowania przez Nokię aplikacji NaviFirm+ okazały sie prawdą. Nie ma już możliwości pobierania firmware'ów z serwerów Nokii przez niezależne oprogramowanie. Jak widać na poniższym zrzucie ekranowym próba dostępu kończy się pustką na ekranie i komunikatem o błędzie autoryzacji.

Powodów takiej decyzji można się domyślać — to właśnie m.in. przez NaviFirm wyciekały przecież informacje o nowych urządzeniach (widniejących tu pod nazwą kodową RM-XXX), można było także nierzadko pobrać obrazy nowych wersji firmware'u przed ich oficjalną premierą (w ten sposób wielu użytkownikom udało się zaktualizować różne modele Lumii do Windows Phone 7.8 na długo przed premierą). Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się w porządku, oprogramowanie wewnętrzne można bowiem przecież aktualizować z poziomu samego urządzenia, czy też przy pomocy narzędzi Nokia Suite / Nokia Software Updater lub Microsoft Zune (w przypadku Nokii z systemem Windows Phone), ale...

Można jednak powiedzieć, że przy okazji Nokia wylała przysłowiowe dziecko z kąpielą. Popularność NaviFirm nie wzięła się przecież znikąd. To efekt wielu czynników, z których na pierwszym miejsu wymieniłbym skandaliczne opóźnienia w aktualizowaniu telefonów zakupionych u operatorów komórkowych, a nie w sieci detalicznej.

Przykładowo posiadacze Nokii N9 kupionych w sieci Orange czekali ponad pół roku (!) na update do wersji PR 1.3. Operatorzy wydają się kompletnie bagatelizować to zagadnienie, jakby nie zdając sobie sprawy, że czasy prostych komórek, kiedy to aktualizacje sprowadzały się do kilku łatek, już minęły. W epoce smartfonów nowe wersje systemu pociągają za sobą zwykle szereg nowych funkcjonalności. Do tego poprawek jest więcej i nierzadko dotyczą one drażliwych kwestii bezpieczeństwa, bo systemy mobilne są coraz bardziej skomplikowane. Tymczasem dzięki NaviFirm posiadacze telefonów z oprogramowaniem brandowanym przez operatora mieli możliwość pobierania nowszego firmware'u dla wersji retailowych, a następnie wgrywania ich do swoich telefonów (w przypadku Nokii N900/N9 służyło do tego bezpłatne narzędzie Nokii o nazwie Flasher).

Z tej możliwości korzystali też użytkownicy, którzy borykali się z jakimiś problemami i chcieli po prostu permamentnie wyczyścić telefon oraz wgrać oprogramowanie na nowo. Być może chętniej korzystali by z wbudowanych w telefon funkcji przywracających ustawienia fabryczne, gdyby te... działały prawidłowo (dla przykładu w Nokii N9 po takiej operacji pozostają ustawienia aplikacji, a nawet niektóre doinstalowane aplikacje). Kolejna grupa to osoby, które kupiły telefon za granicą i chciały wgrać oprogramowanie dedykowane dla danego kraju. Przypadki i zastosowania można by mnożyć.

Oczywiście obrazy firmware'u nadal będzie można pobierać przy pomocy wspomnianego już oprogramowania Nokia Suite / Nokia Software Updater, ale tylko dla konkretnego tzw. Product Code czyli dla danego wariantu urządzenia. Co za tym idzie oprogramowanie wewnętrzne będzie można poddać operacji flashowania, ale już zmiany z wersji operatorskich na retailowe będą bardziej utrudnione. Przy czym jeżeli chodzi o Nokię N9 nie jest to może taki wielki problem bo aktualizacji ze strony producenta nie należy się już spodziewać ;)

Co ciekawe linki do plików z obrazami nadal działają. Można więc pobrać np. obraz systemu Nokii N9 w ostatniej wersji PR 1.3 (40.2012.21-3) oraz pamięci (oba w retailowych wariantach Central Europe). Pliki można zaaplikować na każdym wariancie Nokii N9, pamiętając jedynie, że zmiana oprogramowania wewnętrzego telefonu pociąga za sobą teoretycznie utratę gwarancji. Dostępne są także pliki z obrazami dla wielu innych modeli telefonów. Przynajmniej na razie... 

oprogramowanie porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
juv   7 #1 23.04.2013 21:19

Jak by nie patrzeć, to była bardzo fajna opcja dla ludzi lubiących pogrzebać w telefonie. Czasami była to jedyna opcja przywrócenia telefonu do stanu używalności. Gdyby Symbian i Meego były dalej rozwijane to by bolało, ale w przypadku WP gdzie modyfikacji jest niewiele więc niewiele można zepsuć jest to tylko kwestia dłuższego czekania na aktualizację.

4lpha   10 #2 23.04.2013 21:38

@Krogulec
Zmień serwer z Quality Assurance na Nokia Care.

Edit. Aj, widzę, że z Nokia Care Suite też nie działa.

Autor edytował komentarz.
  #3 23.04.2013 22:41

Nie tylko N9 z Orange była pechowa, to samo było z Lumią 800 - pozostałe sieci miały update, a w Orange opóźnienie chyba z 3 miesiące. NaviFirm szkoda, Nokia Care Suite też właśnie chyba nie działa, ostatnio chciał ode mnie loginu i hasła - nijak nie dało się zalogować.

djfoxer   19 #4 23.04.2013 23:21

Można było się spodziewać tego ruchu. Już podczas konferencji w październiku o WP8, MS w jednym z punktów mówił o wcześniejszych aktualizacjach WP8 dla "zarejestrowanych pasjonatów". Pomimo, że nadal tego nie ma (zaskoczenie?:P), można przypuszczać, że zamknięcie otwartych źródeł firmware Nokii, jest jednym z tych kroków, do spełnienia obietnicy. Możliwe, że wcześniejszy firmware dla wszystkich urządzeń z WP (Nokia, HTC, Samsung i inne) dostępny będzie w centralnym miejscu. Nie wiadomo na jakich zasadach, ale zapewne nie na takich, jakie były w NaviFirm+. Stąd zapewne zamknięcie. Dziwne, że nie tylko zamknięto dostęp do softu dla Lumii, ale także dla wszystkich urządzeń od Finów.

Autor edytował komentarz.
Songokuu   15 #5 23.04.2013 23:48

Co do apdejtów to pół roku to i tak nieźle...mogli przecież nigdy tego nie wypuścić.
Ciekawe czy można podrzucić Komisji Europejskiej pomysł aby zajęła się opieszałością operatorów w tej kwestii? Czy biorąc telefon w abonamencie jestem jego właścicielem czy mam tylko jakiś rodzaj licencji?
Jeśli prawnie jestem właścicielem, a producent wypuszcza aktualizację to dlaczego operator utrudnia mi do nich dostęp?
Ludzie na forach się dopytują o apdejty a operatorzy cały czas je testują i zanim wypuszczą (jeśli w ogóle) w tym czasie wychodzą nowe...
Wkurzające.

  #6 23.04.2013 23:52

@Songokuu w Orange i Lumii chodziły plotki, że Pomarańcza nie chce udostępnić update'u, który przynosił m.in. tethering, dlatego, że był to czas wakacyjny - a jak wiadomo klienta lepiej naciągnąć na internet mobilny, niż miałby sobie udostępniać z komórki na wakacjach. Czy tak było? Nie wiem, ale jak to mówią, w każdej plotce jest ziarnko prawdy :)

  #7 24.04.2013 10:36

Dlaczego producenci pozwalają operatorom na branding (który często powoduje ograniczenie funkcjonalności urządzenia)? Czy tylko Apple jest na tyle mądre (chociaż w tej jednej kwestii), że każdy iZłom ma taki sam soft, dzięki czemu można bez problemu aktualizować. Branding telefonów/tabletów/itp powinien ograniczać się do ustawień operatora (transmisja danych, MMS, itp.). Większych modyfikacji softu (tak samo jak simlocków, z których słynie Orange PL) powinni zakazać (np. Komisja Europejska).

olmeca   13 #8 24.04.2013 11:08

Przypomina mi się tutaj akcja jaka była przeprowadzona na xda w momencie kiedy zaczynały pojawiać się różne odmiany Windows Mobile 6.1 i 6.5 - też nagle wszystkie odnośniki zostały wyczyszczone. Liczę na to, że jednak znajdzie się ponownie sposób na dostęp do oprogramowanie wystarczy tylko poczekać.

Krogulec REDAKCJA  22 #9 24.04.2013 12:28

Odnośniki to akurat działają tylko nie można ich pobrać z poziomu NaviFirm. Jednak za pośrednictwem podanej przeze mnie strony jak najbardziej. Czas pokaże ile ten stan potrwa ;)

  #10 24.04.2013 12:39

nie ukrywajmy że ten blog jest dla świadomych użytkowników - tzw prouserów. większość kupuje smartphona bo jest modny, fajny i cool. a potem dopiero okazuje się że branding,ze nie ma aktualizacji itp itd. dlatego iBadziew cieszy się powodzeniem wśród tej drugiej grupy - tam nie ma takich problemów.

nas czyli tych pierwszych użytkowników jest mniej i raczej nie wywrzemy wpływu ta operatorach (rezygnując z ich oferty, pisząc petycje/wnioski) - z drugiej strony jesteśmy na tyle świadomi że nie kupujemy brandowanego telefonu - poradzimy sobie też ze ściągnięciem odpowiednie wersji softu (chociażby wspomniane wyżej linki bezpośrednie) więc nie widzę problemu - na pytanie co dalej - spokojnie ktoś coś wymyśli.

zdrugiej strony nie ma się co dziwić nokia to nie projekt opensource - to firma która ma zarabiać i właśnie znalazła kolejny sposób

mikul107   2 #11 24.04.2013 13:58

Można to bez większego problemu obejść. Ja używam programu Phoenix, jest to program do obsługi serwisowej w autoryzowanych serwisach i też można za jego pomocą ściągnąć oprogramowanie dla konkretnego kodu produktu a potem wgrać na telefon.

IT-Fun   6 #12 24.04.2013 14:55

Czyli że już nie będzie custom romów?

kaaleth   2 #13 24.04.2013 14:59

Krogulec, opiszesz przeglądarkę snowshoe? Ostatnio trochę o niej było głośno, dziwne, że tutaj jeszcze nic takiego nie zauważyłem, choć może i przeoczyłem komentarze.

http://snowshoe.openbossa.org/

juv   7 #14 24.04.2013 16:01

tak jak napisał mikul107 ściąganie firmware przez Phoenix nadal działa.

Krogulec REDAKCJA  22 #15 24.04.2013 17:52

@mikul107: Phoenix to program do obsługi serwisowej jak sam napisałeś, domyślam się, że jesteś użytkownikiem "nielicencjonowanej" kopii. Tymczasem NaviFirm było bezpłatnym i legalnym programem dostępnym dla każdego. Drobna, acz istotna różnica.

@kaaleth: O tej przeglądarce pisałem już w marcu ub.r., ostatnio była też na ten temat dyskusja w komentarzach. Niemniej jednak przygotowuję zestawienie przeglądarek dostępnych na Nokię N9, więc wkrótce będzie znów coś o Snowshoe na blogu :)

Nux   4 #16 24.04.2013 19:19

@gowain Masz na myśli Meego, czy wp? O ile wiem w obu od początku była możliwość połączenia się z internetem przez komórkę. U nas zresztą na parę sposobów:
- przez hotspot, który jest słaby, bo umożliwia łączenie tyko przez 3g i ma małe możliwości zabezpieczenia.
- przez bluetooth, który udostępnia dowolne, aktywne połączenie. Mając bluetooth w kompie wystarczy zrobić sobie skrót, żeby się łączyć z telefonem.

Myślę, że to wszystko nie jest jest elementem jakiegoś większego planu, tylko łatwiej im tak było to włączyć zamiast dzielić na stare i nowe systemy. Chociaż osobiście mam już od dłuższego czasu backup obrazu do swojej N9 - tak na wszelki wypadek ;-).

TomTar   7 #17 24.04.2013 20:08

@gowain
Tym razem Orange szybko wydało aktualizację do Lumii z WP8.

  #18 25.04.2013 01:36

@Nux mówię o WP - każdy inny operator udostępnił update. Mało tego, w WP nie ma żadnych możliwości brandingu systemu - czym innym wytłumaczyć bodajże 3 miesięczną, przypadającą na wakacje, zwłokę? :) Wiem, wiem, trochę teoria spiskowa, ale ziarnko prawdy w tym może być :)

  #19 25.04.2013 08:52

@gowain: Jest branding w WP - od loga operatora na starcie telefonu, przez własne dzwonki i kolory, aż do własnych aplikacji (także o podwyższonych uprawnieniach). Choć nie wiem jak wiele Orange daje z tego, bo jeśli sam ekran startowy to faktycznie nie jest to zajęcie na 3 miesiące.

  #20 25.04.2013 10:03

@mktos u mnie był tylko ekran startowy, żadnych dzwonków, a o kolorach nie ma co mówić - to WP, tam takich opcji nie ma :P

Nux   4 #21 25.04.2013 21:49

@gowain W tym wypadku to chyba jednak szukanie na siłę - nawet Windows Mobile miało możliwość udostępniania łącza. A przynajmniej tako rzecze Wikipedia :-). Myślę, że mogą po prostu nie chcieć, żeby ktoś puszczał spoilery przez różne twittery zanim oni z pompą nie odtrąbią nowej wersji. Chociaż szkoda, że nikt informatyków nie pocisnął, żeby rozwiązać to bardziej po ludzku.

Songokuu   15 #22 26.04.2013 00:19

@Gowain
Orange pewnie nie wypuściło aktualizacji bo informatyk na urlop wyjechał :P

A co do teorii spiskowych, zawsze się coś znajdzie... teraz chociażby zamachy w Bostonie (ale to już nie są żarty :( Internet, a dokładnie jego urzytkownicy (czyli my) to jednak wielka siła.

wajdzik   6 #23 26.04.2013 17:46

@gowain: Oficjalna wersja jest taka że znaleziono błąd w systemie związany z udostępnianiem neta. Ciekawostką jest, że telefony kupione już na wakacjach miały nowy soft wgrany fabrycznie mimo blokady aktualizacji (ja miałem telefon kupiony jakiś miesiąc przed puszczeniem aktualizacji i miałem najnowszy soft)
@Nux: Windows Phone do ostatnich wakacji nie miał udostępniania internetu. (WinMobile to nie WinPhone)
znów @gowain: Orange daje ekran startowy i dodatkowy kolor - Orange. Każdy operator miał możliwość dać o jeden kolor więcej niż w fabrycznym systemie. Nie wiem jak z dzwonkami - korzystam z NokiaTune i więcej mnie nie interesuje.

Nux   4 #24 03.05.2013 06:09
  #25 10.05.2013 19:58

Wygląda, że blokada nokii blokuje również wgranie czystego softu przez phoneix. Gdy się chce wgrać oprogramowanie do padniętej nokii, a już nie raz wgrywałem poprzez dead usb phone flashing, to gdy się już podłączy telefon i ma wgrywać oprogramowanie, w momencie gdy wyskakuje komunikat, że ma się połączyć z serwerem wyskakuje za każdym razem error:(

  #26 21.05.2013 16:44

No niestety Nokia wbiła kolejny gwóźdź do swojej trumny...

  #27 01.06.2013 15:03

Spróbujcie tutaj --> http://mrcrab.net/nokia.html podobno śmiga sam nie testowałem a wiec czekam na opinie

  #28 10.06.2013 16:36

DbassC87 wszystko działa można pobierać firmware tylko że na piechotę każdy plik osobno