Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Reminiscencje po Sondzie

Jeśli ktoś obudziłby mnie w środku nocy i zapytał o najlepszy polski program telewizyjny wszech czasów bez chwili wahania odpowiedziałbym: Sonda.

Nadal nie mogę wyjść z podziwu jak w poprzednim ustroju udało się stworzyć tak fantastyczny program telewizyjny. Dwaj prowadzący – Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek – poruszali najróżniejsze zagadnienia popularnonaukowe, pokazywali nowinki techniczne, wzajemnie ze sobą dyskutując na omawiane tematy. Dziś taka formuła może wydawać się banalna, ale w szarej rzeczywistości Polski Rzeczpospolitej Ludowej, to było prawdziwe okno na świat. Wówczas szczytem techniki z jaką się stykaliśmy był kolorowy telewizor Rubin produkcji radzieckiej albo magnetofon kasetowy warszawskiej Unitry ZRK produkowany na licencji Grundiga. O komputerach można było pomarzyć, nieliczni szczęśliwcy posiadali ZX Spectrum, albo Commodore VIC-20...

To sprawiało, że Sondy się nie oglądało – Sondę się chłonęło wszelkimi zmysłami! Pamiętam do dziś jak oglądałem z wypiekami na twarzy odcinek o płycie kompaktowej i chyba tylko pół tuzina nagich koleżanek byłoby w stanie odciągnąć mnie od telewizora ;) Przełomowych wynalazków było w Sondzie pokazywanych wiele, były też oczywiście odcinki poświęcone bardziej przyziemnym zagadnieniom, wszystkie jednak łączyło jedno – pomysłowe przedstawienie tematu i wciągający w niego prowadzący. Niestety czas Sondy dobiegł końca wraz z ich tragiczną śmiercią w 1989 r. (zginęli w wypadku samochodowym). Telewizja Polska nie kontynuowała programu gdyż nie wyobrażano sobie aby znaleźć następców...

W tym roku mija 25 lat od tego zdarzenia. Ćwierć wieku to szmat czasu i Sonda popada w zapomnienie. Dlatego też bardzo ucieszyła mnie jakiś czas temu wiadomość Januszka, że wydawnictwo GAD Records wydało płytę z muzyką z tego programu. Pierwsza edycja (500 szt.) rozeszła się na pniu, obecnie w sprzedaży jest druga i dziś właśnie dotarł do mnie mój zamówiony egzemplarz. Od razu zabrałem się do przesłuchania. Na płycie co prawda nie znajdziemy pełnego przekroju artystów których utwory były wykorzystywane w Sondzie (brakuje m.in. mojego ulubionego Jeana Michela Jarre'a), niemniej jednak i tak jest to bardzo spójna, fantastyczna składanka znakomicie oddająca klimat programu i doskonale go przypominająca. W chwili pisania tego wpisu słucham jej już trzeci raz ;) Jeżeli lubiliście Sondę to gorąco polecam!

Mam też cichą nadzieję, że ktoś w końcu w kochanym TVP pójdzie po rozum do głowy i zdecyduje się na wydanie archiwalnych odcinków Sondy na DVD, albo chociaż udostępnienie na vod.tvp.pl. Co prawda od pewnego czasu nadawane są powtórki na kanale TVP Historia, ale to nie to samo... Jeżeli chcielibyście obejrzeć konkretne odcinki trzeba posiłkować się serwisem YouTube... 

inne

Komentarze

0 nowych
  #1 31.01.2014 01:36

Niestety nikomu w TVP nie zależy dziś na edukacji, to kasiory nie przynosi. Tacy ludzie, takie czasy. Poza tym większość odcinków Sondy bezpowrotnie utracono, zagrano nośniki innym materiałem. Szkoda, bo był to przykład misji i poważnego podejścia do widza. Poza tym chyba wtedy bardziej zależało decydentom na edukacji (technicznej) społeczeństwa.....dziwne to ale prawdziwe

djDziadek   17 #2 31.01.2014 01:44

Ja również pamiętam zarywanie zajęć poza szkolnych aby tylko obejrzeć panów K w tv. To było jak odkrywanie innego swiata.
Było jeszcze "Laboratorium" i kilka innych programów o podobnej tematyce, jednak klimat Sondy był nie do powtórzenia...

msnet   22 #3 31.01.2014 02:17

Wychowałem się na Sondzie. Laboratorium też oglądałem, ale to już nie było to samo.

foreste   16 #4 31.01.2014 02:38

Ja pamiętam programy takie jak laboratorium ,laboratorium w kuchni i program z ludkami z kosmosu :D
kiedyś tvp była wartościową telewizją , teraz tylko klan , m jak miłość plebania, barwy szczęścia i moda na sukces ....

Krogulec REDAKCJA  22 #5 31.01.2014 02:49

Zapomniałeś o teleturniejach i telezakupach ;) Jednym słowem: MISJA

msnet   22 #6 31.01.2014 03:15

No przecież bez telezakupów Mango nie da się żyć :D

januszek   22 #7 31.01.2014 07:08

"Sondę" emitowano zwykle raz w tygodniu. Pozycja oczywiście obowiązkowa :) Tak samo oglądałem, w ramach nadawanego raz w miesiącu, w wolną sobotę, całodziennego programu "Studio 2" seriale: "The Muppet Show" i "Cosmos 1999" :)

ichito   11 #8 31.01.2014 08:21

Na TVP Historia...chyba...pokazują SONDĘ, choć nie wiem czy wg jakiejś chronologii czy tematycznie. Kilka odcinków widziałem, ale program już nie wzbudza takiego dreszczyku emocji, jak ponad 30 lat temu. To oczywiste, bo nauka i technika poszły niewyobrażalnie do przodu, a my sami nie jesteśmy już młodzi...jak mówią "kiedyś byliśmy piękni i młodzi - dziś jesteśmy tylko piękni" :)
Warto przypomnieć przy okazji przodka SONDY czyli program "Eureka".

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #9 31.01.2014 08:43

Cóż, program na którym nie jeden z nas się wychował. I zawsze będziemy go mile wspominać. Szkoda, że nie ma dostępu do wszystkich odcinków, a tylko do wybranych. Ale cóż zawsze to lepsze niż nic.

fiesta   15 #10 31.01.2014 09:25

Leszku piszesz o odcinku z płytą kompaktową. Ja nie zapomnę jak z zapartym tchem czekałem na pierwszą prezentację muzyki odtwarzanej z CD na antenie radiowej Trójki. To były dopiero emocje ...

Songokuu   15 #11 31.01.2014 09:48

Telewizja edukacyjna - brakuje mi tego :)
No i potem obowiązkowo Agrobiznes!

saturno   11 #12 31.01.2014 10:41

//Ćwierć wieku to szmat czasu i Sonda popada w zapomnienie.//

No cóż teraz są ważniejsze sprawy, tzn. gender i takie tam.
Z resztą teraz nie ma czego pokazywać, bo przemysł w Polsce praktycznie nie istnieje.
Świat przez te 25 lat poszedł do przodu, a my stoimy w miejscu o ile się nie cofamy.
Kiedyś u nas były produkowane POLSKIE samochody i motocykle, a obecnie cieszymy się z zachodniego złomu i chińskich podróbek.

MiL-   9 #13 31.01.2014 11:07

Sonda, Telekomputer i Joystick to moje żelazne pozycje. Uciekałem ze szkoły żeby tylko obejrzeć.
Teraz na TVP leci program Jak to działa w sobotę rano. Też jest niekiepski.

fiesta   15 #14 31.01.2014 11:09

@saturno

Krótka odpowiedź na to co wypisujesz:

http://www.tvnturbo.pl/programy/polak-potrafi,5081.html

ArtiDiTu   3 #15 31.01.2014 11:17

Miesiąc temu widziałem w TVP Regio program o .. węglu, Jak w Polsce przerabia się na zagazowany, na inne wynalazki ( nawet nie musieli wspominać o grafenie , bo cała reszta była ciekawa) . Ciekawy program o polskiej myśli technicznej, dobrze skomentowany , dobrze prowadzony ( choć nie to co Sonda ) - puścili go w Regionalnej ok. g. 10.00 rano.I tak misja jest w czasie kiedy naród pracuje , w godzinach szczytu jest ...kasa.
W tym samym temacie : Sonda uczyła techniki i kultury ( dyskusja panów K. ) - dziś władza nie potrzebuje wykształconych i kulturalnych .

Ave5   8 #16 31.01.2014 12:00

Nie liczyłbym na sensowną emisję, TVP ma tendencję do spychania wszystkiego, co wartościowe, do nocnej ramówki albo w inne nieosiągalne dla przeciętnego widza pory. Ewenementem który najbardziej zapadł mi w pamięć był autorski program historyczno-ciekawostkowy na TVP Info (jakoś tuż po zmianie na tę nazwę). Puszczono 1 odcinek, nie było go w ramówce ani w programach TV i zniknął na zawsze :D A szkoda, bo naprawdę fajnie to było zrobione.

2099   8 #17 31.01.2014 12:04

Z ojcem i wujkami oglądaliśmy program z wypiekami na twarzy, to było coś na co się czekało.
Dziś już nie mam Telewizji i dobrze, bo już nie ma na co czekać. Nawet dobranocki nie ma...

  #18 31.01.2014 12:17

Niestety ale dużo odcinków Sondy nie ma w archiwum TVP, temat ten jest wałkowany od lat. A nie ma ponieważ potrzebne były taśmy więc wykorzystywano stare, z mi. odcinkami Sondy.
A wychowałem się na tym programie.

skandyn   10 #19 31.01.2014 13:36

Dobry był programik i tyle.

Pozdrawiam.

Vidivarius   15 #20 31.01.2014 13:57

Pamiętam Sondę. Program nie mający precedensu w historii polskiej telewizji. Nie wiem co by się musiał stać aby powstało coś podobnego, wciągającego, niepowtarzalnego.
Pamiętam również jak dziś przywołany tu odcinek o płytach CD - byłem pod wielkim wrażeniem - potem dyskutowaliśmy z kumplami o nowych możliwościach technologii.

Z nietechnicznych programów obowiązkowy był na mojej liście Magazyn Morze (młodszy niż Sonda) z kapitalną czołówką - http://www.youtube.com/watch?v=mQkt5jImf-A

ArgonOne   8 #21 31.01.2014 15:53

No i okazuje się że, większość userów DP to ludziska 30+ i wszyscy pamiętają Sondę ;-)
Dobrze że, wiekszość odcinków jest zripowana w necie albo na YouTube. Kiedyś młodzież pasjonowała się nauką,to było coś nowego odkrywczego interesującego i telewizja (a było jej aż 3 kanały nie licząc czeskich) w jakiś sposób starała się to zaspokoić.

A teraz co chcecie od TV - 158 kanałów z tego 50 w HD, a 90% to g..no. jak popyt taka podaż. Czego wymagać od młodzieży której w dzisiejszych czasach obowiązkowym punktem dna jest lektura Pudelka Kozaczka czy Pomponika, a główny problem życiowy czy polubić kogoś na Twarzoksiążce kto mam mało lajków

marmian76   2 #22 31.01.2014 18:09

Byłem, jestem i będę wielkim fanem "Sondy". Nieodżałowana strata, że (podówczas) najsłynniejszy polski fizyk i najsłynniejszy polski matematyk odeszli tak niespodziewanie i w tak tragiczny sposób...
Panowie Kurek i Kamiński potrafili z wielką swadą prowadzić akademicką dyskusję czy po prostu się ze sobą sprzeczać na jakiś temat. Jednakże nigdy nie zapominali o telewidzach, którzy - jak słusznie zauważyłeś - chłonęli "Sondę" wszystkimi zmysłami. :-)
Kiedyś, przed laty, na jakichś ćwiczeniach na I roku próbowałem z jedną koleżanką wyręczyć asystenta i urządzić dyskusję, upodabniając nasz styl do formuły "Sondy". Efekt był raczej mierny - panowie Kurek i Kamiński są niedoścignionym wzorem. Niemniej cała moja grupa miała niezły ubaw z tej naszej trawestacji. ;-)
Pozdrowienia!!!

saturno   11 #23 31.01.2014 18:26

@fiesta| 31.01.2014 11:09
//Krótka odpowiedź na to co wypisujesz:

http://www.tvnturbo.pl/programy/polak-potrafi,5081.html//

Pozwoliłem obejrzeć dwa odcinki i je dogłębnie skomentować:
Sezon 1 odcinek 1:
- Żarówki piła - Philips Lighting Poland S.A.
- Ursus - hamownia zbudowana na podstawie podwozia rosyjskiego czołgu t-34 którego produkcja skończyła się ponad pół wieku temu
- gliwice opel - General Motors Manufacturing Poland Sp. z o.o.
- Września OSTATNIA Polska fabryka głośników - W dniu 19 maja 2009 roku Nadzwyczajne Walne zgromadzenie podjęło uchwałę w sprawie rozwiązania spółki ProTonsil i otwarciu likwidacji. - Stan obecny
Jeden z wydzielonych podmiotów gospodarczych - spółka Tonsil-Meble oprócz obudów do kolumn głośnikowych rozpoczęła produkcję mebli. W 2009 zapowiedział podjęcie produkcji głośników i kolumn głośnikowych.

Sezon 11 odcinek 6:
- Klocki dla dzieci (titanic) Cobi z mielca - W 1960 w Stoczni Gdańskiej było 10 pochylni. Zwodowano wówczas 32 kadłuby o łącznej nośności 207 200 ton (173 476 BRT), co plasowało ten zakład na 5 miejscu wśród stoczni na świecie. - W produkcji statków rybackich Stocznia Gdańska zajmowała na początku lat 70. drugie miejsce w świecie. - Kiedyś byliśmi liderami w budowie prawdziwych statków, a nie jak obecnie zabawkowych produkowanych na urządzeniach niemieckiej firmy: KraussMaffei Group GmbH.
- Skurzane szelki dla psa - narzędzia sprzed kilkudziesięciu lat - szpilorek nazwany dłutem, ot pełen profesionalizm.
- biletomaty mera system - podobnie jak opel, to jest montownia, a nie fabryka - czytniki: ViVOtech: http://speedydeletion.wikia.com/wiki/Vivotech - obudowy: Promecam (Amada): http://de.wikipedia.org/wiki/Amada_%28Unternehmen%29 - spawanie: Kemppi: http://czymspawac.pl/wizyta-w-fabryce-kemppi-oy-w-lahti/ - zgrzewanie: ESAB: http://en.wikipedia.org/wiki/ESAB

Powyższe przekłada się na:
„Dzień z życia Polaka”
„Wstaje rano, włącza japońskie radyjko, zakłada amerykańskie spodnie, wietnamski podkoszulek i chińskie tenisówki, po czym z holenderskiej lodówki wyciąga niemieckie piwo. Siada przed koreańskim komputerem i w… amerykańskim banku zleca przelewy za internetowe zakupy w Anglii, po czym wsiada do czeskiego samochodu i jedzie do francuskiego hipermarketu na zakupy. Po uzupełnieniu żarcia w hiszpańskie owoce, belgijski ser i greckie wino wraca do domu. Gotuje obiad na rosyjskim gazie. Na koniec siada na włoskiej kanapie i... szuka pracy w polskiej gazecie – znowu nie ma! Zastanawia się, dlaczego w Polsce nie ma pracy???”

fiesta czy wobec powyższego nadal twierdzisz, że my jako Polska mamy się obecnie czym chwalić?

ArgonOne   8 #24 31.01.2014 19:47

@saturno
Chyba troszkę przesadziłeś, zakłady Mikoda, Autobusy Solaris, wyspecjalizowana elektronika i automatyka dla przemysłu, odczyniki chemiczne Fine Chemicals, sprzęt wojskowy, dostawcy części dla wielu światowych producentów samochodów np. Bumar-Mikulczyce, dość wysoko oceniany na Świecie sprzęt Hi-Fi (nie, nie mam na myśli Diory ;-))
Jak widzisz Polska ma renomę ale raczej w niszowych dziedzinach

  #25 31.01.2014 22:20

No i następny wieszcz wywalił pogadankę z polityką jaka ta Polska Ludowa była zacofana.Człowieku, co ty pieprzysz.Telewizor Rubin był nam wciskany z idei wielkiego brata.Polska w latach osiemdziesiątych produkowała własne.Inna sprawa,że trudno dostępne,bo były dobre technicznie.Nie pisz głupot,ze jakiś kaseciak magnetofonowy był tym jedyny.Sam miałem dobrej klasy nasz magn.szpulowy.A wiesz wieszczu,że brak dewiz zmuszał na nie ekonomiczny eksport choćby do uwczesnego RFN.Nasz sprzęt szedł tam pod inną szwabską nazwą.Co? braliby polski szajs.Komputer marzeniem? Ogarnij się.Nie było internetu na świecie,gier You Tube i porąbanych portali także na zachodzie.Po co byłby w kazdym domu nawet tam komputer.I wiesz co !!!!!!!!!!! Chiny Ludowe wtedy uganiały się za wróblami,bo wyjadały im plonyTeraz .ta hybryda polityczna umila ci dzisiaj życie.bo masz wiele elektroniki w domu.Nie dała by ci to solidarność,bo wszystko co byś zarobił byś przeżerał.

danpio   5 #26 31.01.2014 23:02

Oj uderzyłeś w czuły mój punkt ;-) - to znaczy także zaliczam się do fanów SONDY spędzone dzieciństwo przed telewizorem w czwartkowe wieczory, ale nie będę się powtarzał bo we wszystkich z tego pokolenia wzbudzają się te same emocje. Dodam że miesiąc temu zrobiłem sobie maraton i starałem się zobaczyć wszystkie dostępne odcinki w sieci, zarażając moich synów, pokazując im podstawy nauki i techniki, bo tak na prawdę wiedzę jaką panowie K. przekazywali do dnia dzisiejszego się nie zmieniła, to jest jak alfabet teraz tylko powstały z tych liter nowe słowa. Także warto to oglądać z młodym pokoleniem niech wiedzą jak to jest zrobione i od czego się zaczynało - zwłaszcza informatyzacja.

saturno   11 #27 31.01.2014 23:17

@ArgonOne
//Jak widzisz Polska ma renomę ale raczej w niszowych dziedzinach//

Bardzo słusznie to ująłeś.
Oglądając co rusz jakieś odkrycia polskich naukowców zastanawiam się dlaczego jesteśmy właśnie tą niszą, a nie krainą mlekiem i miodem płynącą.
Jedne pomysły sprzedawane są za granicę za psie grosze inne z kolei wyciszane aby sojusznik się nie obraził, np.: http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/unikatowa-konstrukcja-polskiego-mysliwc...

Za to na pewno przodujemy w fuszerkach:
- http://ekstraklasa.wp.pl/kat,32288,title,Stadion-Lecha-120-usterek-do-usuniecia,...
http://pl.wikipedia.org/wiki/Port_lotniczy_Warszawa-Modlin#Bezterminowe_zamkni.C...
http://wyborcza.pl/1,75248,15322533,Dlaczego_zapalil_sie_gaz_w_Jankowie_Przygodz...
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140110/BYDGOSZCZ01/140109402

  #28 31.01.2014 23:26

cześć czytałem dużo o Tobie na forum i Twoich działaniach na n9, kupiłem sobie n9 64gb jakieś 3tygodnie temu na allegro i po jakiś 2 tyg używania wyskoczył mi komunikat o podanie kodu blokującego...i dzwoniłem do gościa od którego kupiłem i on go tez nie zna... fleszowałem i różne cuda próbowałem robić o których pisałeś i pisali ludzie na forum i nic nie pomaga... po fleszowaniu telefon działał mi tylko gdy przechodziłem samouczka a potem dalej zapytał o kod, nosiłem go po serwisach ale tez nie potrafili tego zrobić a zapłacić musiałem... gdzieś w komentarzach ze pisałeś o tym i dlatego postanowiłem się do Ciebie zwrócić o pomoc, proszę pomóż mi bo nie chce jej wywalac do kosza jeszcze sie nią nie nacieszylem:(

Pablo_Wawa   9 #29 01.02.2014 00:33

Cieszę się, że o SONDZIE ludzie jeszcze pamiętają - sam też się na niej wychowałem i oglądałem z zapartym tchem. Innym, też bardzo ciekawym programem tamtych czasów, była seria "Sensacje XX Wieku" Bogusława Wołoszańskiego.

fiesta   15 #30 01.02.2014 09:25

"i... szuka pracy w polskiej gazecie"

Czy aby do końca polskiej ??

Też bym nie powiedział ...

Przypuszczam że z takim problemami burka się wiele krajów na świecie, i to nie tylko tych postkomunistycznych. To jest syndrom czasu, a nie miejsca .t..

Różnimy się jedynie tym że niektórzy trochę bardziej potrafią zadbać o swoje interesy a jedni mniej, w tej zglobalizowanej rzeczywistości.

  #31 01.02.2014 10:09

Pamiętam ten dzień. To chyba Pani Loska powiedziała że zginęli. Poryczałem się. Uwielbiałem ten program i... tak. dzisiejsza telewizja to jak McDonald w porównaniu do wyrafinowanego posiłku jaki serwowała TV. Była telewizja edyukacyjna o matematyce, fizyce, ba! nawet o muzyce! A dzisiaj... Kasa, kasa, kasa, celebryci. I dziś nie mam już TV.

clubber84   5 #32 01.02.2014 15:22

@saturno i inni
Zapomnieliście jeszcze o innych przedsiębiorstwach z wyłącznie polskim kapitałem:
- PESA Bydgoszcz (produkcja i naprawa taboru szynowego - tramwaje, pociągi, wagony metra);
- Wilk Elektronik (produkcja pamięci masowych);
- Ćmielów (produkcja porcelany i wyrobów fajansowych);
- Tauron Polska Energia (produkcja energii elektrycznej oraz cieplnej);
- BADURA (produkcja obuwia);
- Łucznik (produkcja broni);
- KLER (produkcja mebli);
i wiele jeszcze innych polskich marek, które są znane na świecie.
Więc nie piszcie, że w Polsce jest tylko kilku typowo polskich producentów znanych na świecie.

A program SONDA i inne popularno-naukowe?
No cóż, jak widzicie TVP nie zależy na edukacji, tylko aby kasa się zgadzała.
Pozdrawiam

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #33 01.02.2014 22:20

@saturno

Przytoczony przez ciebie materiał to zbitek kłamstw i niedopowiedzeń.

http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/unikatowa-konstrukcja-polskiego-mysliwc...

Skorpion NIGDY nie miał być myśliwcem tylko samolotem szturmowym klasy A-10 czy Su-25. Po drugie, jak już wtedy zauważono że, potrzebne będą samoloty wielozadaniowe i rynek samolotów stricte szturmowych jest dość wąski. Powyższy materiał ONETu to stek bzdur i opowieści z krypty.

Maniek 77   4 #34 01.02.2014 23:00

Ja niestety nie załapałem się na oryginalną emisję Sondy. Miałem dwa lata gdy panowie Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński zginęli w wypadku, ale obejrzałem wszystkie powtórki i chyba wszystko co było w sieci, każdy kolejny odcinek wciągał coraz bardziej. Mogę śmiało powiedzieć, że to najlepszy program popularnonaukowy jaki widziałem. To niesamowite w jak prosty sposób Kurek i Kamiński potrafili przekazywać nawet najbardziej skomplikowane rzeczy tak, że każdy je rozumiał. Potrafili zarażać swoim entuzjazmem, pokazywali, że nauka może być pasjonująca. I chyba to stanowiło o sukcesie Sondy najlepszego programu popularnonaukowego jaki widziałem. I jak napisał Krogulec: "To sprawiało, że Sondy się nie oglądało – Sondę się chłonęło wszelkimi zmysłami!"

  #35 04.02.2014 10:25

"Poza tym większość odcinków Sondy bezpowrotnie utracono, zagrano nośniki innym materiałem. "
Winni powinni zostać srogo ukarani za ten skandal.
"Świat przez te 25 lat poszedł do przodu, a my stoimy w miejscu o ile się nie cofamy. "
zdecydowanie jest to cofanie.
"
„Dzień z życia Polaka”
„Wstaje rano, włącza japońskie radyjko, zakłada amerykańskie spodnie, wietnamski podkoszulek i chińskie tenisówki, po czym z holenderskiej lodówki wyciąga niemieckie piwo. Siada przed koreańskim komputerem i w… amerykańskim banku zleca przelewy za internetowe zakupy w Anglii, po czym wsiada do czeskiego samochodu i jedzie do francuskiego hipermarketu na zakupy. Po uzupełnieniu żarcia w hiszpańskie owoce, belgijski ser i greckie wino wraca do domu. Gotuje obiad na rosyjskim gazie. Na koniec siada na włoskiej kanapie i... szuka pracy w polskiej gazecie – znowu nie ma! Zastanawia się, dlaczego w Polsce nie ma pracy???” "
Bo do tego doprowadziły świnie rządowe przez dyskryminację finansową Polaków(niezgodna z konstytucją).Teraz nawet prymitywnych tranzystorów żadna polska firma nie robi.
"@saturno i inni
Zapomnieliście jeszcze o innych przedsiębiorstwach z wyłącznie polskim kapitałem:

- Wilk Elektronik (produkcja pamięci masowych); "
Bzdura.Oni nie produkują a jedynie"kleją" czyli montują obce układy!!!!

Azawakh   3 #36 16.02.2014 21:57

Nie przypominam sobie muzyki genialnego Jarre (obok Vangelisa to również mój ulubiony artysta) ale pamiętam czołówkę SONDY z ilustracją ze sławnej grawerowanej płytki z sondy Voyager. Jeśli mogę prosić to podaj jakie utwory JM Jarre były wykorzystywane w odcinkach SONDY? Warto sobie to przypomnieć ;)

jar404   2 #37 18.02.2014 14:38

Ogólnie to zaczyna wiać nudą! Krogulec weź się w garść i zacznij coś pisać! Z jednego z najciekawszych blogów dotyczących konkretnej marki a nawet modelu telefonu zrobił się magiel, gdzie wszyscy gadają o niczym a nawet się kłócą w sumie też o nic. Szkoda. N9 - kultowy telefon popada w zapomnienie przez jakąś Jollę. Jolla to babskie imię a ja zawsze powtarzam, że przez te baby to nic dobrego z niczego nie wyniknie...
:)
Pozdrawiam

danpio   5 #38 23.02.2014 14:39

@jar404 definitywnie coś tu umarło :(:( ale w brew pozorom znajdują się ludzie w sieci którzy odkrywają N9 na nowo :) http://antyweb.pl/kupilem-nokie-n9-sentyment-ponad-rozumem/ @krogulec bez urazy to nie reklama konkurecji ;-)

  #39 28.05.2014 22:54

Zawsze 29 września w telewizji i na telegazecie mówi się o urodzinach Lecha Wałęsy i w ogóle nic się nie wspomina o rocznicy śmierci autorów SONDY. WSTYD, WSTYD i jeszcze raz WSTYD. Ciekaw jestem, czy w tym roku wspomni się o tych dwóch wspaniałych ludziach. Proponuję, aby w każde swoje następne urodziny Pan Wałęsa na swoim przyjęciu razem ze swoimi gośćmi na początku ucztowania minutą ciszy uczcił pamięć tych dwóch popularnych tragicznie zmarłych Polaków. Cześć ich pamięci.