Retromaniak: Jadę na Silly Venture 2k17, święto Atarowców

Jeżeli z rozrzewnieniem wspominacie stare Atari, warto zainteresować się nadchodzącą imprezą Silly Venture 2k17, która rozpocznie się już za 2 tygodnie w Gdańsku.

Silly Venture to największy w Polsce, a zarazem jeden z największych na Świecie, eventów kierowanych do fanów Atari. Marka ta, jak dobrze wiadomo wszystkim retromaniakom, wydała mnóstwo przełomowego sprzętu i miała olbrzymi wkład w rewolucję na polu nie tylko komputerów osobistych, ale przede wszystkim domowej rozrywki.

Ten rok jeszcze szczególny gdyż mijają aż trzy okrągłe rocznice związane z Atari. To 45. rocznica powstania firmy Atari, 40. "urodziny" konsoli Atari 2600, która zadebiutowała na rynku w 1977 r. i do zakończenia produkcji została sprzedana w oszałamiającej liczbie 30 mln egzemplarzy (pierwszą wersję tej konsoli mam zresztą w swojej kolekcji i wkrótce ją opiszę). Poza tym w tym roku mija także 25 lat od rynkowego debiutu Atari Falcon, imponującego komputera, który do dziś przyprawia o szybsze bicie serca chyba każdego retromaniaka.

Dlaczego warto wybrać się na Silly Venture 2k17? Przede wszystkim dla ludzi. To jedyna okazja w roku aby w jednym miejscu spotkać się w tak dużym i zróżnicowanym gronie pasjonatów Atari (i nie tylko, bo impreza przyciąga także miłośników innych platform).

Począwszy od Greya i Wieczora, dzięki którym ten wyjątkowy event jest organizowany, przez wiele osób znanych społeczności Atari - m.in. Kaza (twórcy AtariOnLine.pl), lotharka (znanego z wytwarzania wielu rozszerzeń m.in. do Atari, w tym nieocenionego SIO2SD), kończąc na gościach specjalnych. Takich jak gwEm, autor słynnego maxYMisera (najlepszego obecnie chip-trackera dla Atari ST), tworzący muzykę na YM2149, którego twórczości będzie można posłuchać na żywo podczas koncertu. Koncerty to zresztą stały punkt programu. Oprócz gwEm'a zaprezentuje się także KK/Altair na dwóch konsolach Atari 2600 (+ mixer).

Silly Venture to także możliwość zobaczenia najróżniejszego sprzętu Atari - od VCS, przez "małe" XL/XE, "duże" ST/TT, Falcona, Jaguara, Portfolio... Plus oczywiście także dem i gier, z których wiele jest tworzona specjalnie z myślą o konkursach towarzyszących SV2k17, jak to zresztą w imprezach typu party zwykle ma miejsce. W końcu to także możliwość uczestniczenia w, zapoczątkowanych w ubiegłym roku, Silly Talks.

Jak widać atrakcji będzie mnóstwo, warto więc się wybrać na Silly Venture 2k17. Impreza będzie się odbywać od 8 do 10 grudnia w Dworku Artura GAK, w Gdańsku (w tym roku warunki będą bardziej klimatyczne gdyż po raz pierwszy nie jest to szkoła). Wejściówka na imprezę to koszt 80 zł. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.sillyventure.eu/pl

Do zobaczenia!