Retromaniak: Kalendarium imprez retro w 2018 r.

Zainteresowanie tematyką retro nie ustaje. Ba, imprez tego typu jest coraz więcej dlatego też postanowiłem przygotować małe kalendarium tego, co czeka nas w 2018 r. Na start umieszczam kilka pierwszy, ogłoszonych już wydarzeń - jeżeli macie swoje propozycje, proszę o komentarze. Wpis będzie systematycznie aktualizowany.

Luty

Giełda komputerowa#2 (10 lutego, Wrocław)

Giełda Komputerowa#2 to druga edycja mini retro giełdy komputerowej, która odbywa się w Pixel Retro Shopie we Wrocławiu. Podczas spotkania można nie tylko kupić stary sprzęt (np. Amigę), czy gry, ale także pooglądać stary sprzęt i pograć. Przede wszystkim to jednak świetna okazja aby spotkać się w doborowym towarzystwie, podyskutować, powspominać i miło spędzić czas. Relację z pierwszej Giełdy możecie znaleźć w jednym z moich wcześniejszych wpisów.

Sopocka Giełda 80/90 (10 lutego, Sopot)

Kolejna edycja sopockiej Giełdy 80/90 odbędzie się w sobotę 10 lutego w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Armii Krajowej 50/54 w Sopocie. Giełda 80/90 to okazja na nostalgiczną podróż do świata minionych lat oraz wspomnień z młodości skierowana dla całych rodzin. Organizatorzy zapraszają dorosłych i dzieci, melomanów i kolekcjonerów, graczy i pasjonatów oraz wszystkich ciekawych niezapomnianych retro-wrażeń! Na Giełdzie można będzie kupić/sprzedać rekwizyty z lat 80/90, takie jak: retro gry i komputery, muzykę z minionych dekad (w pyty winylowe), czy komiksy. Uczestnikom czas umili muzyka z płyt winylowych z kultowym Frankiem Kimono na czele!

Silesian Amiga Classic Party (10 lutego, Siemianowice Śląskie)

Silesian Amiga Classic Party to impreza powstała głównie z myślą o dobrej zabawie z wykorzystaniem naszych "Przyjaciółek", czyli komputerów Amiga ;) Z tej to przyczyny organizatorzy zachęcają do udziału w party wraz ze swoją Amigą, ewentualnie innym komputerem (Commodore 64, Atari małe i duże, ZX Spectrum itp.). Wśród uczestników zawsze znajdzie się jakiś magik lutownicy dzięki czemu można też spróbować reanimacji starego, niedziałającego sprzętu.

SACP odbył się już ponad 30 razy, od pewnego czasu jest imprezą cykliczną, organizowaną w pierwszą lub drugą sobotę lutego, drugą lub trzecią sobotę maja, pierwszą lub drugą sobotę września oraz drugą lub trzecią sobotę listopada.

Retroami (11 lutego, Warszawa)

Retroami to kolejny retromeetup w Hackroom122, tym razem dla tych co mieli, albo mają, albo chcą mieć komputer Amiga. Będzie to fajna okazja do spotkania pasjonatów komputerów Amiga, zobaczenia i zwykłych i "grubych" konfiguracji, pogrania, pooglądania. Organizatorzy zachęcają: Potrzebujesz porady w zakupie? No to chyba lepiej nie trafisz!

Marzec

Giełda Pixela (3 marca, Warszawa)

Niezapomniany klimat giełd komputerowych z lat 80. i 90. powraca w Klubie Riviera Remont w Warszawie! Można kupić, sprzedać lub po prostu odwiedzić Giełdę Pixela i spędzić sobotę w dobrym towarzystwie, tak jak kiedyś. Zaś wieczorem, po zakończeniu części giełdowej organizatorzy zapraszają na koncert Kuby Sienkiewicza. Komputery 8/16 bit, osprzęt, wynalazki, oprogramowanie, książki, komiksy, gry planszowe, winyle, kasety audio, płyty CD, sprzęt hi-fi, foto i wideo, wystawy tematyczne, panele, dyskusje, prezentacje, koncerty.

Kolejne edycje odbędą się w kwietniu, maju, wrześniu, październiku i listopadzie.

SzlamFest 2 (9-10 marca, Gdańsk)

SzlamFest 2: Zemsta Szlamu - festiwal kultury śmieciowej i popularnej powraca jeszcze większy, jeszcze silniejszy i jeszcze bardziej głodny. Tak reklamowana była jego pierwsza edycja: Legenda głosi, że w lutym 2017 roku do gdańskich doków niepostrzeżenie wlano dziesiątki litrów radioaktywnego Szlamu. Skażenie rozprzestrzeniało się, wywoływało u świadków zdarzenia przedziwne objawy - jedni godzinami wysłuchiwali rozmów na temat komiksów, inni oddawali się szaleństwu grania w retro-gry, na ekranach pojawił się Toksyczny Mściciel, a nawet doszło do pojedynków na ringu i brutalnego pobicia zespołu Tester Gier. Pandemia szerzyła się przez dwa dni, po czym niespodziewanie Szlam przemienił się w opary. Gdańsk znowu był bezpieczny... ale czy na pewno?

Kwiecień

Grawitacja 2018 (13-15 kwietnia, Kraków)

Grawitacja 2018 - 8bit GameJam to impreza o charakterze "Hackatonu", w którym zespoły programistów, grafików i muzyków, będą miały za zadanie w czasie 36 godzin, napisać grę na dowolną platformę ośmiobitową. Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących języka programowania oraz użytych narzędzi, jedynym ograniczeniem będzie z góry narzucony temat gry, który uczestnicy poznają dopiero tuż przed rozpoczęciem konkursu.

Konkurs ma na celu aktywizację sceny gameDev 8bit, integrację środowiska i promocję platform retrogamingowych. Będzie to druga edycja konkursu, w pierwszej wzięło udział ponad 40 osób z różnych zakątów Polski i nie tylko! Udało się napisać 12 gier, w tym jedną na kalkulator CASIO PB-100 ;)

Czerwiec

Pixel Heaven 2018 (8-10 czerwca, Warszawa)

Pixel Heaven 201 Retro & Indie Gaming Fest to szósta odsłona największego w Europie wydarzenia dla wielbicieli elektronicznej rozrywki, którzy pamiętają czasy pierwszych komputerów 8/16 bit, miłośników komiksów, gier planszowych i klimatów lat 80. i 90. ubiegłego wieku. To także wyjątkowe święto niezależnych twórców gier, na które składają się wystawa INDIE BASEMENT, branżowa konferencja PIXEL CONNECT oraz nagrody PIXEL AWARDS. Każda edycja to znakomici goście specjalni i atrakcje, jakich nie da się doświadczyć podczas żadnej innej imprezy w Polsce. Organizatorem Pixel Heaven jest wydawca magazynu PIXEL.

Listopad

Silly Venture 2k18 (2-4 listopada, Gdańsk)

Silly Venture 2k18 - United Atari Scene Art Festival, to 10 edycja największej w Europie, a zarazem jednej z największych na świecie, imprez kierowanych do fanów Atari. Organizowana w Gdańsku przez Greya i Wieczora. Jest to wyjątkowe spotkanie o charakterze demoparty, na którym mile widziani są nie tylko tzw. "scenowcy", ale także pasjonaci Atari. Silly Venture jest marką samą w sobie, na to wydarzenie zjeżdżają osoby z wielu krajów, w ubiegłym roku wideo pozdrowienia dla uczestników party przesyłał sam... Nolan Bushnell. Szczegółową relację z poprzedniej edycji możecie przeczytać w jednym z moich wpisów.

To oczywiście nie wszystko...

Celowo nie zamieszczałem informacji o imprezach typu demoparty (poza Silly Venture), które ze swej natury mają bardziej zamknięty charakter, albo których tegoroczne edycje nie zostały jeszcze ogłoszone. Jeżeli jednak organizatorzy którejś z takich imprez chcieliby znaleźć się w powyższym zestawieniu, proszę o kontakt w komentarzu lub poprzez maila krogulec@dobreprogramy.pl.