Retromaniak: Monografia o ELWRO w formie cyfrowej + konkurs

Kilka dni temu pisałem o premierze monografii "Polskie komputery rodziły się w ELWRO we Wrocławiu". Jeżeli nie śledziliście uważnie komentarzy pod tamtym wpisem to spieszę donieść, że pojawiła się wersja cyfrowa tej publikacji, którą można bezpłatnie pobrać ze strony Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

Zdaję sobie sprawę, że wielu z Was woli i tak wersję papierową. Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej, które to było jednym ze sponsorów wydania tej publikacji, udało mi się pozyskać 3 egzemplarze, które będziecie mogli zdobyć. Uprzedzając lamenty - tak, wiem, że 3 szt. to nie jest wielka liczba, ale nakład wynosił tylko 300 egz., więc relatywnie to nie tak mało ;) Być może będzie dodruk, ale na dzień dzisiejszy pula jest bardzo ograniczona.

Co trzeba zrobić żeby powalczyć o zdobycie tej monografii? Zadanie nie jest zbyt wyrafinowane. Wystarczy podesłać na mojego maila krogulec@dobreprogramy.pl odpowiedź na pytanie jak nazywały się komputery militarne wytwarzane w ELWRO. Można podać nazwę serii, jak i konkretny model. Maile wysyłajcie z tytułem "Konkurs ELWRO". Wśród wszystkich, którzy do końca tygodnia udzielą prawidłowej odpowiedzi wytypuję trzech szczęśliwców do których powędrują książki.

Leniuszkom podpowiadam, że prawidłową odpowiedź można znaleźć m.in. w monografii ;) Rozstrzygnięcie konkursu w poniedziałek (info będzie w aktualizacji do tego wpisu). 

Rozstrzygnięcie

Co się odwlecze to nie uciecze ;) Wybaczcie poślizg w ogłoszeniu wyników, wynikający z konieczności dokończenia testu projektora Sony 4K, którego musiałem dzisiaj z samego rana odesłać. Przejdźmy do prawidłowej odpowiedzi oraz ogłoszenia szczęśliwców!

Odpowiedź na pytanie to oczywiście "RODAN". Była to seria komputerów militarnych tworzonych przez ELWRO, mało znanych poza gronem byłych pracowników, specjalistów od wojskowości, czy pasjonatów. Jest o nich mowa w monografii o historii Zakładów, jednak szersze informacje na ten temat można znaleźć np. w opracowaniu Heliodora Stanka, dostępnym na stronach serwisu ELWRO retro, do lektury którego gorąco zachęcam.

Wpłynęło 15 prawidłowych odpowiedzi, ale jedna z nich była po terminie. Z pozostałem czternastki wytypowałem następujących szczęśliwców: Wojmil, klisza i Marco76, którzy pokusili się o nieco szersze odpowiedzi. Gratuluję!

Dziękuję wszystkim za udział w moim skromnym mini konkursie :)