Krój czcionki, który ma pomóc dyslektykom w czytaniu

Krój czcionki, który ma pomóc dyslektykom w czytaniu

04.10.2012 16:47, aktualizacja: 04.10.2012 17:12

Dysleksja nadal budzi sporo kontrowersji i podczas gdy dla jednych jest wymówką, żeby przez całe życie nie przyłożyć się do nauki zasad pisowni lub płynnego czytania, dla innych jest to poważne utrudnienie przy pisaniu, czytaniu i komunikacji. Zaburzenia percepcji i pamięci wzrokowej prowadzą między innymi do opuszczania, mylenia i przestawiania liter przy czytaniu i pisaniu. Osoba widzi litery, ale nie jest w stanie dostatecznie szybko skojarzyć ich z dźwiękiem lub odróżniać ich między sobą — po prostu mózg robi ze znakami dziwne rzeczy. Osobom z tym zaburzeniem łatwiej się myśli obrazami, niż słowami, nie mają również problemu z myśleniem lateralnym (w bok, poza przyjętymi ramami), ale przy czytaniu i pisaniu już jest problem (i przy kodowaniu).

Problem z czytaniem może podobno być związany z używanym przez nas alfabetem, który roi się od podobnych do siebie znaków. Aby uczynić je łatwiejszymi do rozróżniania, czyli czytelniejszymi dla osoby ze specyficznymi zaburzeniami percepcji, można stosować odpowiednio zaprojektowane kroje czcionek. Abelardo Gonzalez — na co dzień projektant aplikacji mobilnych — pod koniec zeszłego roku zaczął projektować takie właśnie litery. Brak symetrii i „obciążenie” symulujące grawitację ma pomóc w rozróżnianiu znaków i budzeniu jednoznacznych skojarzeń. Pomysł nie jest nowy i nie jest to pierwszy taki krój, ale jego dzieło — OpenDyslexic — jest jedynym tego typu projektem otwartoźródłowym.

Obraz

Gonzalez współpracuje z osobami mającymi zaburzenia postrzegania liter i na podstawie ich uwag udoskonala swój projekt. W planie jest między innymi opracowanie kerningu i dalsze poszerzanie zestawu znaków (polskich znaków diakrytycznych na razie brak). OpenDyslexic został już wykorzystany między innymi w przeglądarce openWeb dla iOS, choć chyba najwięcej rozgłosu przysporzyło mu dołączenie do Instapaper. Sony i Amazon rozważają dołączenie go do swoich czytników e-booków, Google również przygląda się projektowi.

Więcej o OpenDyslexic można dowiedzieć się na stronie projektu, stamtąd też można pobrać pliki pozwalające na wykorzystanie tego kroju wszędzie tam, gdzie obsługiwany jest format TrueType. Paletę znaków można podejrzeć na dafont.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)