Krótko, szybko i tanio, czyli wybieramy najlepszego dostawcę Internetu dla studenta

Strona główna Aktualności

O autorze

Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów już od miesiąca zmagają się z trudami roku szkolnego. Okres wakacji nieubłaganie kończy się również dla studentów, którzy już jutro powrócą do uczelni aby zainaugurować rok akademicki. Październik często wiąże się z dużymi zmianami, w tym miejsca zamieszkania. Wynajęte stancje często wyposażone są w łącza, jednak czasami zdarza się, że student musi sam podjąć decyzję o tym, jakiego dostawcę wybrać. Dlatego przygotowaliśmy dla Was przegląd ofert dla żaków.

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie żaka bez dostępu do Sieci. Zapisy na zajęcia, kontakty z wykładowcami lub grupami studentów to tylko niektóre z zastosowań, do których Internet jest niezbędny. Wielu dostawców wyszło naprzeciw oczekiwaniom studentów i przygotowało oferty specjalnie dla nich. Pod lupę trafili najwięksi: Multimedia, Vectra, UPC, Netia, Orange, Inea, oraz TOYA. Nie są to oczywiście wszyscy dostawcy Internetu dostępni w miastach akademickich. Część z nich nie posiada oferty w niektórych ośrodkach lub jest zastąpiona przez lokalnych operatorów. Postanowiliśmy skupić się jednak na największych i najpopularniejszych. Przegląd dotyczy tylko i wyłącznie Internetu, bez dodatkowych usług jak telewizja lub telefon. Student, który zadecyduje się na kupno pakietu, będzie musiał liczyć się z większymi kosztami i dłuższą umową.

Inea

Inea przygotowała dla studentów dwie prędkości Internetu – 10 oraz 100 Mb/s. Kosztują one odpowiednio 49,90 zł i 69,90 zł. Przy wyborze drugiej opcji, operator dodaje bezpłatny dostęp do Wi-Fi. W przeciwieństwie do konkurencji operator nie wzbogacił oferty o gratisy. Sporo do życzenia pozostawia również prędkość wysyłania danych, gdyż przy 10 Mb/s jest to tylko 640 Kb/s. Na uwagę zasługuje jednak krótki czas umowy i stosunkowo niska cena pakietu 100 Mb/s. Dodatkowo za niecałe 10 zł miesięcznie można wykupić pakiet bezpieczeństwa na dwa komputery.

Multimedia

Dość solidnie wyglądającą ofertę dla studentów przygotowały Multimedia. Żak ma szeroki wybór prędkości oraz cen. Małym minusem jest stosunkowo wolna prędkość maksymalna, która wynosi zaledwie 60 Mb/s. Dla wymagających studentów może to być zbyt mało. Ceny nie odbiegają od konkurencji i wynoszą od 39 zł do 59 zł. Za symboliczną złotówkę student otrzyma router. Multimedia zapewniają również ciekawe gratisy jak pamięć USB o pojemności 8 GB, Power Bank lub Internet mobilny na próbę.

Netia

Pierwszym z operatorów ADSL, który zagościł w zestawieniu, jest Netia. Firma nie ma oferty przygotowanej dla studentów, ale oferuje cztery prędkości – 4, 20, 50 oraz 100 Mb/s. Kosztują one odpowiednio 49,90, 59,90 oraz 69,90 za dwie najwyższe prędkości. Netia domyślnie wysyła e-fakturę, którą za dopłatą 5 zł można zamienić na papierową. Opłata aktywacyjna wynosi 9 zł, a router 70 zł. Umowa zawierana jest na 6 miesięcy lub rok. Netia poleca również swoją markę Dropss, czyli Internet 20 Mb/s za 49,90 zl bez umowy czasowej.

Orange

Główny rywal Netii – firma Orange – również nie posiada oferty dla studentów. Firma oferuje trzy prędkości: 10, 20 oraz 80 Mb/s za 59 i 69 zł. Do ceny pakietu należy doliczyć nieco ponad 10 zł za Liveboxa oraz niemal 30 zł za utrzymanie łącza w przypadku braku telefonu stacjonarnego. Aktywacja wynosi 59 zł. Wysokie koszty rekompensują gratisy, których Orange przygotowało sporo. Są to Nokia Asha 503 lub 100 zł na wydanie w sklepie wp.pl. Dodatkowo każdy użytkownik otrzymuje pakiet Orange Cloud oraz FunSpot. Umowa zawierana jest na 12 miesięcy. Niektórzy mieszkańcy stolicy mogą wybrać super szybki Internet 100 Mb/s za 79 zł lub 300 Mb/s za 89 zł. Oferta jest jednak ograniczona terytorialnie.

TOYA

TOYA oferuje klientom trzy prędkości: 12, 30 i 120 Mb/s. Ceny są bardzo przystępne i wynoszą 39, 49 i 64,99 zł. W przypadku wybrania najszybszego pakietu student otrzyma router za 0 zł. Opłata aktywacyjna nie jest wysoka i wynosi 9,90 zł plus 1,23 zł opłaty instalacyjnej. Każdy użytkownik otrzyma również przestrzeń na własną stronę www, e-mail oraz HBO GO na 30 dni bez opłat. Umowa zawierana jest na okres od 7 do 9 miesięcy.

UPC

UPC oferuje najwyższe prędkości dla swoich klientów. Wśród czterech prędkości student odnajdzie 10, 60, 120 oraz 250 Mb/s. Prędkość może być zwiększona dzięki usłudze Power Fiber. Ceny UPC nie są najniższe, gdyż łącze 120 Mb/s jest droższe od TOYA o niemal 15 zł. W przypadku zamówienia przez Internet aktywacja kosztuje 1 zł. Miłym gestem jest darmowe Wi-Fi oraz pakiet bezpieczeństwa dla 3 urządzeń, które oferuje firma. Umowa jest zawierana na 9 miesięcy.

Vectra

Ostatnim operatorem, którego ofertę przejrzeliśmy, jest Vectra. Oferta firmy jest niezwykle prosta. Abonament na 30 oraz 50 Mb/s kosztuje 40 zł. Obie oferty różnią się tylko ceną aktywacji, która wynosi 59 lub 99 zł. Dodatkowo studenci otrzymają darmowy router. Umowa zawierana jest na 9 miesięcy.

Co wybrać?

Oferta operatorów jest bogata i każdy żak odnajdzie coś dla siebie. Cieszy, że firmy przygotowały oferty dla studentów. Większość ofert nie jest droga, więc w przypadku dzielonych budżetów, studenci nie powinni odczuć zbyt mocno kosztów za łącze. Najbardziej przyjaznym kieszeni wyborem jest Multimedia, której średni koszt abonamentu i dodatkowych opłat wynosi 44,55 zł. Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje Vectra z 46,55 zł. Internet Vectry jest za to najbardziej opłacalny. Za stosunkowo niskie pieniądze można otrzymać szybkie połączenie. Jeżeli prędkość nie jest wystarczająca można zwrócić się w kierunku UPC, który jest liderem prędkości z 250 Mb/s dla wszystkich. Orange oferuje 300 Mb/s, jednak jest to oferta limitowana.

Wybór odpowiedniego dostawcy to bardzo ważna sprawa dla każdego studenta. Wszak Internet jest niezwykle ważnym narzędziem rozrywki i pozwala przetrwać niejeden obfitujący przede wszystkim w nudę wieczór podczas przedsesyjnych przygotowań. Każda z firm obsługuje swoją ofertą tylko wybrane miasta i często się zdarza, że nie mają one realnej alternatywy. Mamy jednak nadzieję, że nasze zestawienie pomoże w rozwiązaniu tego dylematu. Życzymy wszystkim wysokich transferów!

© dobreprogramy
s