Krytyczne dziury w komunikatorze Pidgin

Strona główna Aktualności

O autorze

W komunikatorze internetowym Pidgin wykryto podatność na atak, pozwalający hakerowi na wstrzyknięcie do systemu i uruchomienie szkodliwego oprogramowania na komputerze. Przyczyną problemu jest błąd w bibliotece libpurple, której komunikator używa do zapisu pakietów danych do pamięci. Do wykonania ataku nie jest potrzebna żadna interakcja z użytkownikiem. Na dodatek atakujący nie musi być dodany do listy kontaktów.

Podatność na atak została wykryta we wszystkich wersjach komunikatora niższych od 2.5.9, jednak zaleca się aktualizację programu przynajmniej do wersji 2.6.0.

Niebezpieczeństwo ataku dotyczy także użytkowników innych komunikatorów, które wykorzystują bibliotekę libpurple, jak na przykład Adium. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zaraz po otrzymaniu informacji twórcy Pidgina szybko naprawili błąd, wydając tego samego dnia 3 nowe wersje aplikacji.

Obecnie najnowsza, aktualna i nie podatna na atak wersja programu dla Windows oznaczona jest numerem 2.6.1, można ją pobrać w dziale PROGRAMY -> Internet i Komunikacja -> Komunikatory internetowe.

© dobreprogramy