reklama

Kryzys szansą Linuksa?

Strona główna Aktualności

O autorze

Wg najnowszych badań przeprowadzonych przez IDC na zlecenie Novella, światowy kryzys gospodarczy spowodował znaczące zwiększenie zainteresowania wdrażaniem w firmach rozwiązań opartych na Linuksie.

Ponad połowa ankietowanych "szefów informatyki" planuje przyspieszyć wdrażanie systemu Linux w roku 2009. Ponad 72 procent respondentów twierdzi, że poważnie rozważają wdrożenie Linuksa na serwerach w bieżącym roku lub już podjęli taką decyzję, zaś 68 procent ankietowanych podaje analogiczną deklarację w stosunku do komputerów osobistych. Badaniem objęto ponad 300 "szefów informatyki" z firm działających w przemyśle, handlu i branży usług finansowych, a także z instytucji państwowych.

Jako najważniejszy powód skłaniający do migracji do Linuksa respondenci podają przyczyny ekonomiczne, w tym związane z obniżeniem bieżących kosztów wsparcia. Dlatego ponad 40 procent uczestników badania twierdzi, że w ciągu najbliższych 12-24 miesięcy planuje uruchamianie kolejnych obciążeń IT na platformie Linux, zaś 49 procent przewiduje, że w ciągu pięciu lat Linux stanie się ich podstawową platformą serwerową. Respondenci wahający się przed wdrożeniem Linuksa jako główne powody swych obaw podawali brak wsparcia aplikacji oraz kłopoty z jego zgodnością interoperacyjną z Windows i innymi środowiskami.

Branżą wykazującą największy potencjał przyspieszenia wdrażania systemu Linux jest handel, gdzie 63 procent respondentów planuje przyspieszenie wdrażania go na komputerach osobistych, zaś 69 procent - na serwerach. Sektorem najsłabszym pod tym względem są instytucje rządowe. Niemal 50 procent respondentów IDC planuje przyspieszenie wdrażania systemu Linux na komputerach osobistych, szczególnie przy podstawowych pracach biurowych, na stacjach roboczych w zastosowaniach technicznych oraz w szkolnictwie i na wyższych uczelniach.

Badanie zostało przeprowadzone w Internecie na ponad 300 osobach zajmujących kluczowe stanowiska z zakresu IT w swoich przedsiębiorstwach. Raport dostępny jest w pliku PDF (jęz. ang.).

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić