r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Kto dogoni Cupertino? Apple wciąż jest najcenniejszą marką świata

Strona główna AktualnościBIZNES

W świecie, w którym IT stanowi coraz ważniejszą część gospodarki, najcenniejszą spośród marek wciąż jest marka Apple. Słynne Jabłko zostało uznane przez analityków firmy Interbrand za niemal trzykrotnie cenniejsze od marki Microsoftu i czterokrotnie cenniejsze od marki Samsunga. Co więcej, Apple, które dopiero co przedstawiło nowe wersje swoich smartfonów, charakteryzuje się też najwyższą dynamiką wzrosu – wartość jego marki wzrosła w ciągu roku o 43%, do 170 mld dolarów.

Drugie miejsce przypadło Google, którego markę wyceniono na 120 mld dolarów, o 12% więcej niż rok temu, a trzecie Coca-Coli, która boryka się z coraz większą niechęcią konsumentów do napojów gazowanych – i której wartość rok do roku spadła o 4%. W tej sytuacji, jeśli Microsoft się bardzo postara, to może za rok pokonać producenta słynnej „sody”, będąc dziś na czwartym miejscu, z wyceną ponad 67 mld i rocznym wzrostem o 11%.

Po rankingu widać dominację firm z szeroko rozumianej branży „technologicznej”, do której przecież wypadałoby zaliczyć też IBM i Amazon. W pierwszej dziesiątce mamy ich sześć, w pierwszej setce ponad 20 – i to one mają najczęściej największe tempo wzrostu wartości. Przykładowo wartość Facebooka, obecnie na miejscu 23. z wynikiem 22 mld dolarów, wzrosła w ciągu roku o 54%, zaś wartość Amazonu (miejsce 10., niemal 38 mld dolarów), wzrosła o 29%. Na liście pojawiło się też kilku nowych graczy – przede wszystkim Lenovo (wycenione na 4,1 mld dolarów) na pozycji 100. oraz PayPal (4,2 mld dolarów) na pozycji 97.

r   e   k   l   a   m   a

Skąd jednak te kwoty? Interbrand ocenia wartość marek nie tylko ze względu na przychody ze sprzedaży, ale także inne, można by powiedzieć społeczne i kulturowe czynniki, takie jak lojalność klientów czy wpływ, jaki firma ma na nich. W tej sytuacji trudno dziwić się przepaści między Apple a resztą świata – tam gdzie inni oferują zwykłe produkty, tam Apple oferuje cały styl życia.

Z pełną listą możecie zapoznać się na stronach Interbrandu.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.