reklama

Kto i jak rządzi Internetem?

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Zarządzanie Internetem to nie tylko standardy techniczne czy infrastruktura, to także kwestia nieskrępowanego przepływu informacji, wolności słowa i swobodnego dostępu do Globalnej Sieci

- czytamy w najnowszym raporcie wydanym przez Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE). Raport ten dotyczy właśnie zjawiska "rządzenia Internetem", co jak się okazuje faktycznie ma sporo wspólnego ze słowem "rząd".

Na ponad dwustu stronach OSCE stara się przybliżyć, kto i w jaki sposób tak naprawdę ma wpływ na kształt Internetu i to, jak jest on postrzegany w poszczególnych obszarach świata. Wydaje się, że najważniejszym celem raportu jest zwrócenie uwagi na dość niebezpieczne zjawisko, gdy rządy różnych krajów mniej lub bardziej ingerują w dostęp do Internetu, a przede wszystkim także w jego ceny. W raporcie przewijają się szczegółowo opisane przykłady takich działań w konkretnych krajach.

Jednym z ciekawszych przypadków przedstawionych w raporcie jest Kazachstan, w którym na skutek nieznacznej obniżki cen liczba internautów wzrosła w ciągu roku z 2,7 do 4 procent. Niestety, jak zauważa OSCE, nowi użytkownicy Internetu korzystają z niego raczej okazjonalnie, bo nie mogą sobie pozwolić na dłuższe surfowanie z uwagi na wciąż bardzo wysokie ceny dostępu do sieci. Jak czytamy, koszt jednej godziny połączenia modemowego (dial-up) waha się tam w granicach od 66 do 80 eurocentów. Już 82 euro za miesiąc trzeba zapłacić za nielimitowany dostęp modemowy, a za wygodę stałego łącza ADSL bez limitu transferu - od ponad 100 euro (64 kb/s) do aż 3200 euro (2048 kb/s) miesięcznie! Nic dziwnego, że mało kto dostrzega korzyści z posiadania takiego luksusu.

Raport porusza także interesujące kwestie spamu i zagrożeń w Internecie. Jego pełna wersja dostępna jest w języku angielskim na stronach organizacji OSCE.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama