Kto zarabia na naszych błędach?

Strona główna Aktualności

O autorze

Chyba każdy Internauta przynajmniej kilkukrotnie wpisał adres swej docelowej strony z błędem - zwykle literówką. Oczywiste jest więc, że w wyniku tego rodzaju pomyłek wywoływane są miliardy razy niechciane strony. Korzyści z takich pomyłek czerpią oszuści (typosquatters) oraz dostawcy reklam, w dużej mierze Google.

Oszuści kupują masowo domeny o bardzo zbliżonych nazwach do popularnych serwisów i emitują na nich reklamy, często również innego rodzaju "niepożądane treści". O skali problemu świadczy choćby raport firmy McAfee, wg danych w nim opublikowanych na czele listy podrabianych domen znajduje się Freecreditreport.com, która dorobiła się 742 podróbek! W pierwszej trójce znalazły się również YouTube.com (320) oraz CartoonNetwork.com (327). 2 tys. najpopularniejszych amerykańskich witryn ma swoich 80 tys. "podróbek". 80 % z nich utrzymuje się dzięki Google AdSense.

W świetle amerykańskiego prawa proceder typosquattingu jest nielegalny, w 1999 roku wprowadzony został Anti-Cybersquatting Consumer Protection Act (ACPA), który to zjawisko normuje jednak w praktyce eliminacja tego zjawiska jest niezwykle trudna. Rok temu firma Dell wytoczyła proces 16 firmom utrzymującym domeny wykorzystujące markę Dell. 16 pozwanych zarabia w sumie ok. 2 mln dolarów miesięcznie na reklamach Google emitowanych tylko na stronach związanych z marką Dell.

W wyniku powództwa Google zabezpiecza mln dolarów miesięcznie z dochodów pozwanych. Ostateczne rozstrzygnięcie jeszcze nie nastąpiło. Sprawa tychże 16 firm to oczywiście kropla w morzu. Czy ta sprawa wpłynie na politykę Google i wprowadzone zostaną jakieś mechanizmy eliminujące zasilanie typosquottingu nie wiadomo. Nie wiadomo również ile zarabia potentat z Mountain View na oszustach.

© dobreprogramy