Które certyfikaty IT opłaca się posiadać?

Które certyfikaty IT opłaca się posiadać?

Które certyfikaty IT opłaca się posiadać?
Redakcja
28.05.2019 13:24, aktualizacja: 29.05.2019 12:40

Na temat certyfikatów IT spotkać można różne opinie. Na pewno stanowią one potwierdzenie posiadanej wiedzy co jest pomocne przy awansie na kolejne szczeble kariery czy przy szukaniu nowego miejsca pracy. Z drugiej strony osoby z branży często wskazują, że posiadanie przysłowiowego „papierka” nie zawsze świadczy o wyższych kwalifikacjach. Wskazują one, że rosnąca popularność certyfikatów deprecjonuje ich znaczenie a „więcej” nie zawsze znaczy „lepiej”. Czy warto więc podjąć trud ich zdobycia? Opierając się na trzech różnych badaniach wynagrodzeń postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

IT Skills and Salary Report 2018 firmy Global Knowledge

Firma Global Knowledge badając wynagrodzenia pracowników IT z całego świata, przeanalizowała również płace osób posiadających certyfikaty. Podstawowe wnioski z raportu to:

  • w 2018 roku 89% pracowników IT posiadało przynajmniej jeden certyfikat IT (3 pp. więcej niż rok wcześniej). W Ameryce Północnej wskaźnik ten wyniósł 85%. W obszarze EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) 92%,
  • zarobki osób posiadających przynajmniej jeden certyfikat IT były o 9% wyższe niż w grupie nieposiadającej żadnego certyfikatu. W Ameryce północnej różnica ta wyniosła 22%.

Najwyższe zarobki osiągali pracownicy posiadający certyfikaty należące do kategorii architektury biznesowej. Ich średnie zarobki wyniosły 7 322 USD miesięcznie. Wysokie płace osiągały również osoby posiadające certyfikaty rządowe i należące do grupy Amazon Web Services.

Obraz

Osoby posiadające certyfikat CISSP (Certified Information Systems Security Professional) zarabiały najwięcej. Ich płace wyniosły 8 346 USD miesięcznie. Warto zwrócić uwagę, że w pierwszej dziesiątce najwyżej opłacanych certyfikatów znalazły się cztery certyfikaty związane z bezpieczeństwem IT (CISSP, CRISSC, CISM, Security+).

Obraz

Raport Technology Salary Guide 2019 firmy Robert Half Technology

Firma Robert Half Technology również zbadała wysokość zarobków osób posiadających certyfikaty IT. Dodatkowo w swoim raporcie autorzy uwzględnili również stanowiska zajmowane przez badane osoby a także koszt zdobycia certyfikatu. W badaniu uczestniczyły firmy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Najwyższe wynagrodzenia otrzymywali inżynierowie big data posiadający certyfikat CDMP. Ich średniomiesięczne zarobki były bliskie 13 000 USD. Wysokie zarobki osiągali również menedżerowie bezpieczeństwa informatycznego z certyfikatem CISM oraz architekci sieci z certyfikatem CCAr. W ostatnim przypadku należy jednak zwrócić uwagę na wysoki koszt uzyskania takiego certyfikatu.

Obraz

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak

Powyższe raporty dużo mówią o wysokości zarobków osób posiadających certyfikaty. Nie pokazują one jednak tego o ile mogą wzrosnąć zarobki po ich zdobyciu. Takich danych dostarczają wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak.

Poniżej zaprezentowano zarobki osób na wybranych stanowiskach z uwzględnieniem posiadania certyfikatu. Przywołane badania pokazują, że osoby z certyfikatem IT otrzymują zarobki o 16% wyższe niż ich koledzy bez certyfikatu. Na stanowisku kierownika działu IT czy IT Quality Assurance zdobycie certyfikatu daje szansę na zwiększenie zarobków nawet o 30%.

Obraz

Podsumowując: czy warto?

Zdobywając certyfikat IT zyskujemy szansę na osiąganie wyższych zarobków poprzez zwiększenie swojej wartości na rynku pracy. Trzeba jednak pamiętać, że duża popularność certyfikatów powoduje, że ich posiadanie nie czyni z nas od razu ekspertów w branży. Decydując się na zdobycie certyfikatu trzeba pamiętać, że to długotrwały, pracochłonny i przeważnie kosztowny proces. Jeżeli jednak praca w IT jest naszą pasją a naszą główną motywacją nie są korzyści materialne, lecz chęć samorozwoju to z pewnością warto.

Artykuł pochodzi z serwisu Wynagrodzenia.pl

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)