Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Kubuntu 12.10 Quantal Quetzal

Najnowsze wydanie Kubuntu 12.10 to jedna z najlepiej dopracowanych moim zdaniem wersji tej dystrybucji. Wiele zmian wprowadzonych przez deweloperów może śmiało stawiać w konkurencji Kubuntu do jego pierwowzoru z pulpitem Unity. Oczywiście opinia ta może wydać się mało obiektywna jednak w tym przypadku polecam nawet zapoznanie się z live CD dystrybucji, aby skonfrontować moje zdanie z rzeczywistością.

Kubuntu 12.10 bazuje oczywiście na Ubuntu z tym samym numerem seryjnym, znajdziemy więc w nim podobne oprogramowanie bazowe (core). Kubuntu opiera się na 3.5.0-17.28 Ubuntu Linux kernel, czyli jądrze które powstało na bazie jądra Linux 3.5.5. Domyślnie w dystrybucji znajdziemy także GRUB 2 z uproszczonym układem menu (ukrywającego zaawansowane opcje). Dystrybucja zawiera także otwartą wersję Javy – OpenJDK7 . Inne pakiety to m.in.:

 • alsa 1.0.25
 • bash 4.2
 • binutils 2.23
 • cups 1.6.1
 • gcc 4.7.2
 • mesa 9.0
 • python 2.7.3 i 3.2
 • pulse-audio 2.0
 • xorg-server 1.13.0

W tym wydaniu nie znajdziemy niestety opcji Secure Boot, która trafiła do aktualnego wydania Ubuntu (oraz Ubuntu Server, Edubuntu), pozwalającej na instalację systemu na maszynach z włączonym zabezpieczeniem UEFI. Opcja ta ma trafić do Kubuntu dopiero w następnym wydaniu.

Jest to także pierwsze wydaniu, którego nie zmieścimy na standardowej płycie CD. Obraz rozrosły się poprzez dodanie nowego oprogramowania co wymusza ich instalację z płyt DVD, lub napędów USB.

Kubuntu 12.10 to także wiele zmian przygotowanych przez Kubuntu Team, który teraz został wzmocniony dzięki wsparciu finansowym Blue Systems. Wiele zmian zadowoli na pewno użytkowników KDE SC, gdyż w obecnej wersji poczyniono wiele kroków w kierunku implementacji natywnych narzędzi. Wiele zmian znajdą także wielbiciele nowości, poniewahttp://www.dobreprogramy.pl/Blog,Nowy.htmlż sporo z nich nie jest jeszcze dostępnych w innych dystrybucjach domyślnie.

Podstawą dystrybucji jest ostatnie wydanie środowiska KDE SC 4.9.2. Osoby, które śledzą rozwój tego środowiska graficznego wiedzą, że jest to najbogatsze źródło zmian w tym wydaniu dystrybucji, w wielu miejscach tworzone także przez zespół Kubuntu. Główne zmiany w KDE SC 4.9 to m.in.:

 • poprawiony interfejs Dolphin i wsparcie dla Nepomuka
 • optymalizacja i nowe narzędzia dla menedżera okien KWin
 • przeportowanie wielu narzędzi do QML
 • jeszcze większe wsparcie dla Activities
Więcej o szczegółowych informacji o nowej wersji w tym wpisie.

Kubuntu 12.10 to także własne wyselekcjonowane oprogramowanie uzupełniające zestaw KDE.

LightDM-KDE

LightDM-KDE to nakładka graficzna na menedżer logowania LightDM, który zawitał do poprzedniego wydania Ubuntu. W wersji a’la Kubuntu zostały wykorzystane elementy stylu KDE. LightDM-KDE jest w dużej mierze opracowywany przez zespół Kubuntu i są duże szanse, aby znalazł on się jako alternatywa w oficjalnym wydaniu KDE.

KDE Telepathy

Nowy framework komunikacyjny jest wielką nowością aktualnego wydania dystrybucji. To także w rozwoju prac uczestniczą osoby związane z Kubuntu. Telepathy-KDE zastąpiło multikomunikator Kopete i proponuje wygodniejsze od niego rozwiązania obejmujące komunikację z całym pulpitem. Puki co program może na tym etapie rozwoju sprawiać jeszcze sporo problemów, dlatego decyzja o dodaniu go w tej formie może wydawać się dyskusyjna.

Calligra Suite

Calligra Suite nie zstąpiła jeszcze, tak jak się spodziewano, domyślnego pakietu biurowego Libre Office (3.6.2.2). W domyślnej instalacji pojawiły się jednak dwa programy pakietu dla KDE, czyli Krita (program graficzny) i Kexi (program bazodanowy). Są to jedne z najlepszych narzędzi w zestawieniu Calligra. Oczywiście całe Calligra Office znajduje się repozytorium do samodzielnej instalacji w wersji 2.5.3.

Skanlite

Skanlite to bardzo przydatne narzędzie pozwalające na zarządzanie ustawieniami skanowanych dokumentów. Właściwie zastanawiam się dlaczego do tej pory brakowało domyślnie tego programu, który jest bardzo przydatny na prawie każdym komputerze desktopowym.

Kamoso

Kolejny nowy program w zestawie dodany został na prośbę użytkowników. Kamoso jest narzędziem pozwalającym nagrywać obraz z naszej kamerki internetowej co zapewne docenią zwłaszcza osoby prowadzące różnego rodzaju vlogi. Bardzo przydaje się też ten program w celu przetestowania działania kamerki jeszcze w trybie Live CD.

Konfigurator Tabletów Graficznych

Te narzędzie to odpowiedź na moje modły :) . Program musiałem każdorazowo instalować samodzielnie jednak dla osób korzystających z tabletów Wacoma jest to jedno z najlepszych narzędzi tego typu dla Linuksa. Do programu dokującego w Ustawieniach systemów dodano także aplet Plasmy pozwalający zarządzać profilami.

Print Manager

Nowy menedżer drukarek jest opracowywany przez Daniela Nicoletti (deweloper Appera). Moduł ma trafić dopiero do następnego wydania KDE, jest to więc jego premiera. W zamierzeniu narzędzie ma być bardziej wygodne i bardziej przejrzyste od poprzednika. Do programu także dołączono aplet Plasmy pozwalający kontrolować kolejkę wydruku.

Colord KDE

Colord KDE to także dość świeże narzędzie. Colord to program pozwalający na określenie profili kolorów urządzeń wyjściowych t.j. monitory, drukarki, kamerki. Pozwala na ustawienie podobnych kolorów dzięki czemu na przykład obraz, który trafia do druku ma podobne barwy jak ten wyświetlany na monitorze. Program znajdziemy w Ustawieniach systemowych.

GTK Configuration

Nowe ustawienia dla aplikacji GTK w KDE znajdują się pod opieką Blue Systems. Oferują one więcej ustawień niż standardowe narzędzie KDE poprzez m.in. ustawienia motywu ikon, lub pobieranie tematów GTK2 i GTK3 z internetu.

Integracja Kontact z Facebookiem oraz Google

Ten dość świeży program pozwala na korzystanie z adresów i kalendarzy Facebooka i Google w aplikacjach pakietu Kontact dzięki modułom akonadi-facebook oraz akonadi-googledata.

Ubiquity

Instalator systemu otrzymał nową opcję dodającą wsparcie dla ustawień LVM partycji i ich szyfrowania.

OwnCloud 4

Od jakiegoś czasu w repozytorium goszczą pakiety pozwalające na łatwą instalację OwnCloud (w wersji serwer). Nowa, czwarta wersja wprowadza m.in. desktopowego klienta pozwalającego zarządzać współdzieleniem plików pomiędzy desktopem, a serwerem.

Kubuntu Active

Deweloperzy postanowili także zaktualizować obrazy wersji mobilnej Kubuntu. Co prawda nie ma tam jeszcze trzeciego wydania Plasma Active jednak wprowadzono wiele aktualnych poprawek. W tej chwili nadal jeszcze mamy do czynienia z wersją wyłącznie na tablety 32bit.

Ubuntu-drivers-common

Kubuntu będzie także korzystało z pakietu ubuntu-drivers-common. Jest to nowość w tym wydaniu Ubuntu, która ma zastąpić instalator sterowników Jockey. Narzędzie samo wyszuka najbardziej odpowiednie wersje sterowników dla naszego sprzętu oraz pozwoli na ich aktualizacje. Będzie także współpracować z Package-Kit co pozwoli na dodanie graficznych funkcji instalacji sterowników do programów instalujących oprogramowanie. W tym wydaniu Jockey-KDE pozostanie chyba jeszcze w Kubuntu ze względu na brak graficznych alternatyw.

I inne…

W nowym wydaniu będziemy mieli szansę przetestować także stałe oprogramowanie dostarczane z systemem. Wśród programów ujrzymy m.in. Amaroka 2.6, Rekonq 1.0, Muon Suite 1.4, KTorrent 4.2.1 i wiele innych. Deweloperzy (dystrybutorzy) dodali także kilka nowości do naszego repozytorium m.in. Muon Discover. Po długiej nieobecności wraca także styl Bespin.

Myślę, że powyższa lista nowości jest bardzo imponująca. Jeszcze nie tak dawne wieści o powolnej śmierci Kubuntu (bez opieki Canonical) wobec tego wydania wydają się być paradoksalne. Pojawia się też coraz częściej opinia o tym, że Kubuntu powoli staje się znacznie lepszym wyborem wobec lepiej wspieranego pierwowzoru, głównie za sprawą środowiska graficznego. Nie pozostaje jednak nic innego jak się samemu przekonać testując dystrybucję choćby w trybie live. Mam nadzieję, że powyższe zestawienie będzie bardzo pomocne w tej podroży.

Obrazy płyt:

PCs/laptops/netbooks Kubuntu Active Tech Preview

Więcej o wydaniu:

http://www.kubuntu.org/news/12.10-release

 

linux oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Viperoo   8 #1 22.10.2012 19:05

Jakie to Kde brzydkie...

Frankfurterium   10 #2 22.10.2012 19:21

A więc zaczynamy środowiskową wojnę?

Z tym, że defaultowy wygląd jest okropny, się zgadzam, ale...
KDE można dokonfigurować wedle fantazji, paręnaście kliknięć zmienia wszystko nie do poznania. Które inne środowisko tak potrafi?

underface   14 #3 22.10.2012 19:45

jakoś nie przepadam za systemami unixowymi, ale faktycznie jakieś to wszystko bez życia, jakieś takie szare, nijakie.
to już to nowe unity jest ładniejsze

lucas__   13 #4 22.10.2012 20:31

@GregKoval

Trzeba było chociaż zmienić tapetę ;p

AdrianSasquatch   9 #5 22.10.2012 20:58

@underface
To jest tylko wyglad domyslny ;) Tak jak napisal Frankfurter (i tu tak zwane "pozdro dla kumatych" ;), KDE mozna dowolnie modyfikowac, z naciskiem na "dowolnie". Chcesz miec pasek staru gdzie indziej? A moze zegarek po lewej, a menu po prawej? A moze jeden pasek to za malo? Ktorys z nich ma sie chowac? Maja byc przezroczyste, czarne, rozowe, matowe, a moze zajmowac pol ekranu, albo chowac sie nie zajmujac miejsca? Chcesz miec do tego dostep do Fejsbuka i Gmaila? Nic prostrzego- wystarczy spedzic 5 minut w opcjach i gotowe (bez zadnych konsoli) ;)

Autor edytował komentarz.
SalcefiX   8 #6 22.10.2012 21:38

@AdrianSasquatch - nie no super, konfigurowalna na maksa. Tylko że wszystko to jakoś blednie kiedy nie mogę uruchomić tabletu graficznego, a konkretnie nie działa czułość piórka na nacisk. I nie jest to tablet z biedronki za 50 zł. Dopóki nie zajmą się rozwiązywaniem problemów sterowników, dopóty linuks dalej będzie miał 1% popularności. A szkoda, bo na 2 kompach używam właśnie Ubuntu i strasznie mnie to denerwuje, kiedy na staruszku XP mi wszystko działa a tu kicha. Że tak powiem cała para idzie w gwizdek.

@Frankfurterium - nie no przesadziłeś z tą brzydotą, nie jest tak źle.

Jeszcze pytanie. Da się na tym zainstalować Ubuntu One? Jakoś się przyzwyczaiłem do tej synchronizacji, bo działa to już coraz lepiej.

Ave5   8 #7 22.10.2012 21:49

To zdjęcie z kamerki to autor? :>

SalcefiX   8 #8 22.10.2012 22:31

Muszę przyznać, że KDE w tej wersji u mnie śmiga dużo lepiej niż Unity w Ubuntu. Powiem szczerze, że zdziwiło mnie to, bo ostatnio kiedy próbowałem KDE, a było to ponad rok temu, był to niezły muł. Teraz wszystko śmiga aż miło. Jest dużo lepsze, niż zapamiętane przeze mnie.

No, to teraz szybciutka instalacja i zobaczymy jak to wyjdzie przy dłuższym użytkowaniu.

GregKoval   8 #9 23.10.2012 02:07

Powiem szczerze, że według mnie pozostawienie domyślnego wyglądu systemu jest podyktowane redaktorską uczciwością z mojej strony. Sam domyślny wygląd Kubuntu zmieniam w styl a'la GNOME 2 więc jeszcze bardziej ekstremalnoie. Co do komentarzy w stylu "Jaka ta tapeta brzydka" to chyba mogła napisać osoba "Jestem tak tępy, że nawet tapety nie potrafię zmienić". KDE posiada całkiem spory zestaw tapet w pakiecie "kde-wallpaper", ta obecna jest ukłonem w stronę społeczności i wyłoniona z konkursu.

@SalcefiX

>>" Tylko że wszystko to jakoś blednie kiedy nie mogę uruchomić tabletu graficznego, a konkretnie nie działa czułość piórka na nacisk."

Niedługo przywiozę z domu mojego Banboo to sprawdzę o co biega.

@Ave
>>"To zdjęcie z kamerki to autor? :>"

Tak to autor ... tego programu :)

command-dos   18 #10 23.10.2012 06:39

@SalcefiX - dobrze słyszeć, że KDE tak nie muli - zawsze mnie to odrzucało od tego środowiska. Choć patrząc po zrzutach okienek, to dalej widzę jakieś cienie, te obramówki okna jakoś świecą na niebiesko (jakiś efekt glowing?) i 100 innych zbędnych bajerów - to dla moich maszyn jest mordercze :) Mimo wszystko trzeba będzie to sprawdzić...
"Dopóki nie zajmą się rozwiązywaniem problemów sterowników, dopóty linuks dalej będzie miał 1% popularności" - kto się ma zająć?

Kolorystyka domyślna przypadła mi do gustu - ładnie to wszystko wygląda, tak schludnie.

  #11 23.10.2012 08:38

command-dos: całość działa bardzo żwawo, nawet na leciwych komputerach. Sam mam jeszcze staruszka 6-7 letniego do zastosowań biurowych: Celeron D 3000Mhz, stary, zintegrowany Radeon, co już nawet go powoli nie chcą wspierać :P i 2GB RAM (dokupiłem). Wszystko chodzi bardzo szybko i sprawnie i zużywa naprawdę niewiele zasobów. Czasem są problemy z Nepomukiem, który potrafi podgrzać procesor, ale i to się zmieniło.

Używam KDE 4 od wersji 4.1, albo i 4.0 (już nie pamiętam). Z wersji na wersję jest coraz lepiej.

Greg: możesz sprawdzić dlaczego wszystkie moje komentarze na kdefamily trafiają do /dev/null? Pojawiają się, a jak wchodzę następny raz, już ich nie ma. Chyba, że coś przeskrobałem? :P

Frankfurterium   10 #12 23.10.2012 11:12

Wygląd rzecz względna i oceniana wyłącznie przez pryzmat gustu. Naprawdę ciężko mi znaleźć cokolwiek miłego dla (mojego) oka po "domyślnej instalacji". Myślę, że główni developerzy środowiska mają spaczony gust albo naprawdę kiepskich grafików. Może być też tak, że celowo wypuszczają takie brzydkie kaczątko z intencją "Uczyńcie je sobie poddane". Ale czapki z głów za to, że bez instalacji dodatkowych kreatorów ani przesiadywania w konsoli mogę to "szare coś" zmienić w inne... "szare coś", które jednak spełnia moje wymagania tak estetyczne, jak funkcjonalne.

GregKoval   8 #13 23.10.2012 11:37

@command-dos

Obramówki okien i tę "poświatę" można zmniejszyć, zmienić kolory i wyłączyć jak komuś nie pasuje (Alt+F2 i "oxygen-settings", potem zakładka "cienie"). Dodatkowo można zainstalować styl GTK2/3 i go używać także dla aplikacji KDE.

Wszystkie zbędne usługi, efekty i inne bajery w Kubuntu można wyłączyć instalując pakiet "kubuntu-low-fat-settings". Kubuntu wygląda wtedy koszmarnie, ale chodzi chyba ze dwa razy szybciej niż standardowo.

@rrh

To chyba wina Disqusa, te komentarze nawet do mnie nie dochodzą (miałem podobną sytuację na innym blogu, gdzie moje posty znikały). Obadam w czym problem, na razie spróbuj się zalogować z innego konta np. Facebooka.

DannyPL   5 #14 23.10.2012 12:36

@Frankfurterium
"KDE można dokonfigurować wedle fantazji, paręnaście kliknięć zmienia wszystko nie do poznania. Które inne środowisko tak potrafi?"

Każde

SalcefiX   8 #15 23.10.2012 15:19

@DannyPL - to spróbuj w Unity zmienić wielkość czcionek bez dodatkowych programów, za pomocą domyślnych narzędzi, albo może jeszcze wygładzanie czcionek.

Viperoo   8 #16 23.10.2012 17:34

Ehh nie chciałem wszczynać żadnej wojny, po prostu uważam że domyślne kde posiada bardzo brzydki wygląd...

"KDE można dokonfigurować wedle fantazji, paręnaście kliknięć zmienia wszystko nie do poznania. Które inne środowisko tak potrafi?"

XFCE,Gnome 2 ?

DannyPL   5 #17 23.10.2012 19:02

@SalcefiX

A od kiedy Unity jest środowiskiem? Xfce ma do tych rzeczy menedżer ustawień, LXDE - lxappearence, a GNOME - GNOME Tweak Tool.

Autor edytował komentarz.
Druedain   14 #18 23.10.2012 19:32

@SalcefiX Czy ten tablet jest przystosowany do pracy na Linuksie?

Soren   8 #19 23.10.2012 19:40

Szkoda że developer kubuntu nie pójdzie o krok dalej by się wyróżnić i nie stworzy własnego unikalnego motywu ikon i dla kde.

Wszystko na jedno kopyto jak leci.

SalcefiX   8 #20 23.10.2012 19:48

@Druedain - Nie wiem. Sterowniki producenta są tylko na Windowsy i MacOS. Wygrałem go w konkursie więc jak to mówią darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda. No nic to, poczekam troszkę to pewnie kiedyś zacznie działać. Kiedyś połowa sprzętu nie chodziła, a teraz to już prawie miód malina.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #21 23.10.2012 20:26

Nie byłbym w stanie wybrać najlepszego środowiska, każde ma wiele ciekawych funkcji i możliwości, zarówno Unity, czy KDE zmierzają w dobrym kierunku ;)

piotrekw1   5 #22 23.10.2012 20:34

Nagrałem zabawę z pulpitem kde w kubuntu 12.10 właśnie - (http://www.youtube.com/watch?v=UQ5tzw3K7l8) - i niech ktoś powie, że windows ma takie możliwości - pomijam fakt prostoty zmian i bezpieczeństwa systemu
Pozdrawiam

JanStefan   6 #23 23.10.2012 20:43

Zobaczcie na okna: Print Manager i Colord KDE - ile miejsca w tym oknie nie jest zagospodarowane. Sama pusta przestrzeń, jak dla mnie wygląda to tragicznie. Nie, żebym się czepiał tylko tych okien, bo wiele zakamarków każdej dystrybucji właśnie tak wygląda. Podobnie wstawianie tabeli w LibreOffice, jakby nie dało się dodać w tych pustych miejscach czegoś co wizualizuje wstawianie tabeli, coś jak ma Word. Dla mnie to marnowanie przestrzeni interfejsu - zawsze mi plastyczka powtarzała, że kartka ma być cała zamalowana, tak samo ma być i w interfejsie o ile jest to także przejrzyste.

Pod tym względem dystrybucje linuksa nic z tym nie robią, a niby zmierzają w dobrym kierunku. Serio widzicie jakieś zmiany?

Pozdrawiam
JanStefan

GregKoval   8 #24 24.10.2012 02:52

@JanStefan

Może dlatego, że Linux pod tym względem wzoruje się na interfejsie OS X-a, który jest uznawany za najlepszy pod względem przejrzystości. Szczerze mówiąc jak patrzę na tę badziewną i upchaną niepotrzebnymi opcjami wstążkę explorera to naprawdę boję się, że dostanę oczopląsu.

Macenty   3 #25 24.10.2012 10:36

Co za czasy, że największą wojnę w komentarzach pod artykułem o jakimś distro jest wygląd pulpitu. Czy dla prouserów, dla których Linux to narzędzie pracy i nauki, ewentualnie oglądania filmów, zdjęć i słuchania muzyki - naprawdę wygląd jest tak istotny?

  #26 24.10.2012 18:17

"poniewahttp://www.dobreprogramy.pl/Blog,Nowy.htmlż sporo z nich nie jest jeszcze dostępnych w innych dystrybucjach domyślnie."

Druedain   14 #27 24.10.2012 18:28

@SalcefiX Sam więc sobie odpowiedziałeś ;)

nintyfan   12 #28 25.10.2012 18:00

"bazie jądra Linux 3.5.5"
Domyślam się, że powinno być 3.5.0

GregKoval   8 #29 26.10.2012 11:53

@nintyfan

Jądro Ubuntu posiada numerację Canonical, jest to jądro zgodne z 3.5.5 ale dodane są do niego własne poprawki. Formalnie jest to więc jądro Linux 3.5.5.

Razi   7 #30 29.10.2012 00:13

Jedyne co mogę powiedzieć o nowym KDE, to że napisali prawdę na swojej stronie: to najlepsze wydanie, jakie kiedykolwiek zostało wydane. No może od czasów 4.1, które też poprawiało wydajność środowiska.

@GregKoval: IMO MacOS X nie jest jakiś piękny. Ten launcher na dole wg. mnie jest nieestetyczny i nieergonomiczny - zżera dużo miejsca i widać za nim tapetę. Jedyne co mi się tam podoba to "wcielanie" menu aplikacji do belki systemowej, tak jak to teraz jest w Unity, tam zaś cała belka jest wcielana, co jest jeszcze lepszym rozwiązaniem :)

  #31 07.11.2012 21:28

Windows doprowadzał mnie do rozpaczy i desperacji tymi swoimi dziurawymi antywirusami i firewallami, rejestrami i uruchamianymi poza moimi plecami zasobożernymi procesami, więc postanowiłem go zmienić na inny system. Wybór padł rok temu na ubuntu 11.04 . To był długi rok, ale dziś mam na jednym komputerze kubuntu 12.10 , a na drugim ubuntu 12.04 i powiem krótko - JUŻ NIE MA MOWY O POWROCIE DO WINDOWSA. Nauczony doświadczeniem podzieliłem programem gparted dysk na trzy partycje. Pierwsza partycja ext4 o pojemności 50 GB , druga swap (wymiany) o pojemności 10 GB i trzecia NTFS przeznaczona na archiwum to cała reszta dysku. Oczywiście można podzielić inaczej. Na tej trzeciej zapisuję wszystkie istotne dane. Na pierwszej mieści się system z oprogramowaniem i w razie gdyby mi się sypnął na wskutek moich działań i doświadczeń, to montuję go od nowa bezboleśnie w paręnaście minut nie tracąc nic z moich danych. U mnie to działa rewelacyjnie. Z tych systemów przy odrobinie chęci można wyciągnąć cuda. Obecnie mam je tak dopracowane, że sam ich wygląd budzi podziw, nie mówiąc już o działaniu. Dlaczego to piszę? Otóż jak czytam narzekaczy, to mnie jasny szlag trafia. Nie podoba się, to powróć do windowsa i słono płać za każde badziewie. Mam też taki apel. Ja już od roku nie kupiłem żadnego sprzętu, który nie wspiera linuxa. Myślę, że linuxiarze powinni w ten sposób wyrazić swoje poparcie dla twórców tego genialnego moim zdaniem i darmowego systemu.

  #32 22.04.2013 20:15

Wiecie moze jak zainstalowac poprawnie boost 1.53.0 na kubuntu
zalezy mi na przebudowaniu paczki pobranej ze strony boost
./configure
./b2 install , ./bjam install itp
nie buduje sie w calosci.
efeket jest taki ze nie mam dostepu do wszystkiego, tzn mam, ale zawsze dla danej biblioteki brak jakiejsc innej co jest bez sensu - na slackware np to wystarczy tu nie
-- help