Kup pan Allegro – wśród zainteresowanych Chińczycy i Amerykanie

Strona główna Aktualności
image

O autorze

O sprzedaży Allegro mówi się już od kilku miesięcy. Podobno właściciel, południowoafrykański koncern Naspers, nie był zadowolony z tempa rozwoju serwisu. Reuters przedstawił dzisiaj w tej kwestii nowe, dość zaskakujące dane. Potwierdza się wycena na poziomie 3 mld dolarów, ale na liście zainteresowanych kupców pojawił się gracz, który już kiedyś próbował swoich sił w Polsce – i bardzo słabo mu to wtedy wyszło.

Powołując się na swoje anonimowe źródła, Reuters wymienia na liście chętnych do zakupu Allegro wcześniej już sugerowaną chińską Alibaba Group (właściciela m.in. serwisu Aliexpress), ale też amerykańskiego potentata handlu elektronicznego eBay Inc i luksemburski fundusz inwestycyjny private equity CVC Capital Partners.

Z jakiegoś też powodu Reuters mówi o polskich graczach – Grupie Onet-RASP oraz Grupie Wirtualna Polska. Trudno jednak w to uwierzyć – 3 mld dolarów to kwota bardzo trudna do zgromadzenia dla polskich inwestorów, mimo że Allegro raczej warte jest tych pieniędzy, mając silną pozycję nie tylko w Polsce, ale i na innych rynkach Europy Środkowej i Wschodniej i mogąc się pochwalić bardzo dynamicznym wzrostem sprzedaży w kanale mobilnym.

Tak więc Chińczycy, Amerykanie czy też inwestorzy z Luksemburga? Informator Reutersa stwierdził, że stawia raczej na Alibabę, jako że chińskiemu potentatowi łatwiej byłoby sfinalizować transakcję i uzyskać zgodę polskich i europejskich regulatorów rynku.

© dobreprogramy