Kup sobie domenę microsoft.pl !

Strona główna Aktualności

O autorze

Na akcjach Allegro licytowana jest domena... microsoft.pl. Aktualnie (w chwili pisania tego newsa) wylicytowano za nią cenę 1525 zł.

Niewtajemniczeni spytają: Czy to polski oddział Microsoft chce pozbyć się polskiej domeny? Oczywiście, że nie - domena ta nigdy nie należała do Microsoft Sp. z o.o. (polskiego oddziału Microsoft Corporation) tylko łódzkiej firmy "Microsoft Robert Rudecki". O tym, że nigdy nie kierowała i nie kieruje ona na polską stronę korporacji wiedzą wszyscy, którzy odruchowo wpisywali ten adres w przeglądarce zamiast www.microsoft.com/poland. Od długiego czasu pod tym adresem kryła się informacja dla odwiedzających, licznik odwiedzin (około 3,5 mln), a po kilku sekundach następowało przekierowanie do sklepu internetowego firmy Balta.

Jak to się stało, że domena ta nie jest w rękach Microsoft Sp. z o.o. ? Okazuje się, że od momentu otwarcia polskiego oddziału 7 grudnia 1992 roku nikt z niego nie zainteresował się tą domeną. Taki stan rzeczy trwał do 2000 roku, kiedy to nasz pomysłowy rodak dokonał jej rejestracji. Wszystko to odbyło się, jak zaręcza sprzedający, zgodnie z prawem (założył jak wiemy nawet firmę o nazwie Microsoft).

Przed próbą rejestracji domeny microsoft.pl przez inny podmiot ostrzegał swego czasu m.in. Paweł Wimmer w swoim artykule opublikowanym w PC Kurierze - "Ciekawe, że nikt dotąd nie zarejestrował nazwy microsoft.pl, nawet sam Microsoft, lokujący się skromnie po ukośniku. Już parokrotnie się odgrażałem, że im w końcu tę nazwę zabiorę, ale jak na razie zacna firma z ulicy Grzybowskiej (obecnie siedziba firmy mieści się przy Alejach Jerozolimskich - red.) najwyraźniej ufa, że samobójców w naszym kraju nie ma, albo że czujny NASK nie dopuści do takiego świętokradztwa."

Przez 3,5 roku nikt z polskiego oddziału Microsoftu nie interesował się domeną, aż do połowy ubiegłego roku, kiedy to reprezentująca jego interesy warszawska kancelaria prawna SKS żądała jej przejęcia za... 0 zł ;-) Po odmownej opowiedzi ze strony Pana Roberta Rudeckiego sprawa ucichła, a 19 lutego domena trafiła na aukcję. Trudno powiedzieć czy robi to z chęci zarobienia "paru groszy" czy też obawia się, że po wejściu do Unii Europejskiej łatwiej będzie mu ją odebrać. W końcu Microsoft Sp. z o.o. z pewnością rozpoczęła działalność w Polsce wcześniej od firmy Pana Rudeckiego, a nazwa Microsoft jest zastrzeżona i chroniona międzynarodowym prawem.

Do zakończenia aukcji (planowanego na 4 marca, godz. 19:19) pozostało już tylko niecałe 5 dni...

© dobreprogramy
s