Kupony na uaktualnienia, ale nie do Ultimate

Strona główna Aktualności

O autorze

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o oficjalnym potwierdzeniu przez Microsoft promocji polegającej na sprzedawaniu nowych systemów Windows XP OEM wraz z kuponami umożliwiającymi bezpłatne lub zniżkowe uaktualnienie do Windows Vista po premierze. Przypomnijmy, że systemy Windows XP Professional i Tablet PC będą uaktualniane bezpłatnie do wersji Windows Vista Business, zaś systemy Windows XP Home Edition za 50% ceny będzie można uaktualnić do Windows Vista Home Basic lub Home Premium. Z linii domowej za darmo będzie wymieniany także Windows XP Media Center - do wersji Home Premium. Mówiąc o 50-procentowej zniżce rozumie się tu połowę ceny rynkowej uaktualnienia w wersji pudełkowej.

Jak nietrudno zauważyć, ta dość długa lista zależności jest pozbawiona najbogatszej edycji systemu Windows Vista - wersji Ultimate. Natychmiast rodzi się pytanie: czy promocja kuponowa przewiduje możliwość uaktualnienia do Windows Vista Ultimate? Odpowiedź Microsoft brzmi - niestety nie.

Argumentacją jest fakt, że Ultimate to zupełnie nowa wersja, nieposiadająca swojego poprzednika, łącząca funkcjonalność przydatną zarówno w domu, jak i w biznesie - notabene z tego tytułu jest też najdroża. Z drugiej strony jednak ten, który zapłacił niemałe pieniądze za Windows XP Professional - najwyższą obecnie wersję Windows - mógłby również oczekiwać najdroższej wersji Visty w postaci uaktualnienia, a ostatecznie nawet za 50% ceny.

Sygnał dla prawdziwych entuzjastów czy wymagających użytkowników wydaje się zatem jasny - Microsoft nie trafił do nich ze swoją argumentacją, bo ci nie mają motywacji do kupienia nowego komputera już teraz, w okresie świątecznym. Bardziej będzie im się bowiem opłacało kupić wersję Ultimate później, niż teraz dodatkowo płacić za Windowx XP.

© dobreprogramy
s