LG G5 pierwszy z aktualizacją do Androida 7.0 – to będzie zupełnie nowy smartfon

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak do tej pory aktualizacja Androida do wersji 7.0 Nougat dostępna była jedynie dla smartfonów Google’a. Pierwszym niezależnym producentem, który zadeklarował gotowość do wprowadzenia go na swój sprzęt, jest LG. Nougat już niebawem trafi na flagowy model G5, oczywiście w trybie aktualizacji OTA, co oznacza, że właściciele tych smartfonów nie muszą nic kombinować, dostaną słodki androidowy przysmak prosto na tacy.

Proces aktualizacji podzielono na etapy. W pierwszym trafi ona do użytkowników w Korei Południowej. Drugi etap to aktualizacja w obu Amerykach i reszcie Azji. Europejscy użytkownicy dostaną nowy system na końcu, jednak na pewno będzie to jeszcze w tym roku. O szczegółowym harmonogramie LG ma informować na bieżąco.

Nowa wersja systemu może odczuwalnie ulepszyć LG G5. Producent obiecuje przyspieszenie działania systemu i jego podstawowych aplikacji. Na pewno zobaczymy to w warstwie grafiki, gdyż wreszcie interfejsem grafiki Androida staje się niskopoziomowe API Vulkan. Przyda się na pewno możliwość uruchamiania dwóch aplikacji jednocześnie na jednym ekranie – smartfon ten może przecież pochwalić się wyświetlaczem o rozdzielczości 2560×1440 pikseli, jest więc sporo miejsca do wykorzystania. Nie wiadomo jeszcze, czy LG zdecyduje się włączyć eksperymentalny tryb okienkowy, w którym na ekranie można mieć wiele aplikacji w niezależnych, nakładających się na siebie okienkach.

Użytkownicy dostaną też wyszukiwarkę In Apps, która pozwala przeszukiwać zawartość danych zarówno aplikacji systemowych jak i firm trzecich, możliwość szybkiego odpowiadania na powiadomienia o wiadomościach na ekranie blokady, grupowanie kart powiadomień, nowe menu szybkich ustawień i co chyba najistotniejsze, ulepszony tryb Doze, czyli głębokiego uśpienia, dzięki któremu pozostawiony samemu sobie smartfon będzie zużywał daleko mniej energii.

Pojawienie się Androida 7.0 na LG G5 ładnie się schodzi w czasie z ważnym osiągnięciem deweloperów frameworka Xposed, pozwalającego uzyskać pełną kontrolę nad urządzeniem. rovo89 poinformował o sporych postępach – obecnie Xposed już działa na nowym Androidzie, choć wciąż występują problemy w wypadku oprogramowania korzystającego z kompilatora JIT. Przystosowanie Xposed do nowych wersji Androida nigdy nie było jednak łatwe, dla Google’a na pewno nie jest priorytetem oddanie kontroli na systemem w ręce użytkowników. Czasem wydaje się, że jest wręcz przeciwnie.

© dobreprogramy