LG, Huawei i Sony mają na oku Firefox OS

Strona główna Aktualności

O autorze

Po pierwszych prezentacjach systemu Firefox OS, który parę dni temu można było zobaczyć w akcji na już prawie gotowych urządzeniach Alcatel One Touch Fire i ZTE Open, kolejne firmy wyrażają zainteresowanie i chęć współpracy. W przypadku czerwonej pandy, która ma już wyrobioną popularność i grono zagorzałych fanów, zaistnienie na rynku urządzeń mobilnych powinno być tylko formalnością. Wiedzą o tym producenci szukający alternatyw dla rozrastającego się Androida i nie pozostają w tym temacie bierni.

Mozilla już na targach MWC oficjalnie poinformowała o rozszerzeniu grona partnerów o LG i Huawei. Dzięki tym markom i wcześniej wspomnianych Alcatel i ZTE oraz współpracy z operatorami firm takich jak America Movil, China Union, Deutsche Telecom, Etisalat, Grupa Hutchison Three, KDDI, KT, Megafon, Qtel, SingTel, Smart, Sprint, Grupa Telecom Italia, Telefonica (ta na targach w gablocie miała dwa modele smarfonów, LG i Huawei, z systemem Mozilli), Telenor, TMN i VimpelCom, już przy pierwszym komercyjnym wydaniu Firefox OS ma trafić między innymi do Brazylii, Kolumbii, Meksyku, Węgier, Czarnogóry, Serbii, Polski, Hiszpanii i Wenezueli.

Pierwsze kroki poczyniło również Sony. Producent od początku zajął stanowisko, z którego wynika, że tematem nie chce zajmować się w pojedynkę i udostępnił na swojej stronie developer.sonymobile.com system wraz z instrukcją, który już teraz można zainstalować na odblokowanym modelu Sony Xperia E, którego specyfikacja jest zbliżona do innych urządzeń z Firefox OS. Wersja jest w fazie testowej i jeszcze nie nadaje się do codziennego użytku, ale dzięki niej zainteresowani mogą sprawdzić możliwości nowego OS, również pod kątem tworzenia aplikacji. Z informacji w sieci wynika, że smartfony od Sony mają się pojawić w ofertach operatorów firmy Telefonica, a Ci niestety nie działają na naszym rodzimym rynku. Szkoda, bo telefony firm Sony i LG mają być tymi najnowocześniejszymi z rodziny.

Gary Kovacs, prezes Mozilli, ujawnił, że smartfony Sony i LG z Firefox OS mają pojawić się na rynku pod koniec tego roku lub na początku przyszłego. Maja to być modele naprawdę luksusowe i nietanie, ale nie będą odstawać od konkurencji. Te tanie, które trafią na rynek w czerwcu tego roku (w Polsce będzie je rozprowadzał T-Mobile), kierowane są z kolei do osób, które wcześniej ze smartfonami nie miały do czynienia lub nie mogły sobie na taki gadżet pozwolić.

Kovacs liczy na pozyskanie 10 milionów użytkowników do końca roku.

© dobreprogramy

Komentarze