reklama

LTE w Polsce pod lupą Komisji Europejskiej. Aukcja na częstotliwości nie była uczciwa? (aktualizacja)

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Aktualizacja
Interesujące dane w tej sprawie podaje Puls Biznesu. Otóż zarejestrowane na Cyprze spółki Juvel i Bithell, własność Zygmunta Solorza-Żaka), które są inwestorami Sferii, zażądały arbitrażu w sporze z Polską przed trybunałem Międzynarodowej Izby Handlu (ICC). Żądają od naszego kraju ponad 475 mln dol., czyli po obecnym kursie – 1,8 mld zł.

Nieistniejące już dzisiaj Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAiC) przetarg na częstotliwości wykorzystywane w sieciach komórkowych LTE uznało za swój wielki sukces. Rok później Komisja Europejska uznała, że coś w tym brzydko pachnie. Ku zadowoleniu tych operatorów, którzy od początku mówili, że rząd faworyzuje niektórych uczestników aukcji, przeciwko Polsce wszczęte będzie postępowanie w tej sprawie.

Zgodnie z komunikatem Komisji, postępowanie przeciwko Polsce dotyczyć ma organizacji aukcji na częstotliwości LTE. Jednym z głównych zarzutów jest przyznanie Sferii częstotliwości z pasma 800 MHz wcześniej niż innym firmom. Sprawa jest skomplikowana, choćby ze względu na powiązania finansowe Sferii – jest ona spółką zależną Cyfrowego Polsatu, udziały w niej mają Polkomtel i fundusz Midas SA, będący przecież kiedyś spółką Skarbu Państwa.

Na wątpliwości Komisji Europejskiej odpowiedziało już Ministerstwo Cyfryzacji (MC), które w rządzie premier Szydło jest bezpośrednim następcą MAiC. Z komunikatu jednak niewiele wynika. Czytamy w nim:

W związku z informacjami, że Komisja Europejska przesłała do Polski zarzuty formalne związane z przeprowadzeniem aukcji na częstotliwości superszybkiego Internetu LTE informujemy, że Ministerstwo Cyfryzacji szczegółowo odniesie się do wątpliwości KE po ich dokładnej analizie. Podkreślić należy, że na chwilę obecną nie można mówić o żadnych karach finansowych nakładanych na Polskę. KE prosi o wyjaśnienie wątpliwości, jakie ma w sprawie przeprowadzonej przez poprzedni rząd aukcji na częstotliwości przeznaczone na superszybki Internet mobilny

Odniesiono się także do przyznania Sferii częstotliwości na preferencyjnych warunkach:

Przyznanie Sferii częstotliwości z pasma 800 MHz nastąpiło na podstawie decyzji Prezesa UKE wydanej w wyniku wszczętego z urzędu postępowania na podstawie art. 123 ustawy Prawo telekomunikacyjne. Ugoda nie zawiera zobowiązania do wydania tej decyzji, a jedynie stanowi o zobowiązaniu akcjonariuszy Sferii SA do cofnięcia wniosku o arbitraż w przypadku, gdy Prezes, po przeprowadzeniu postępowania zgodnie z obowiązującymi przepisami, wyda decyzję o zmianie częstotliwości. Decyzja o zmianie częstotliwości została podjęta przez Prezesa UKE w ramach przysługujących mu, jako niezależnemu regulatorowi rynku, kompetencji.

Z kolei Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej przypomniał kontekst, w jakim przyznano Sferii sporne pasmo. Otóż w latach 2006-2013 rozwój spółki był wstrzymywany przez władze, ze względu na kolizję przyznanych jej wcześniej częstotliwości z częstotliwością kolejowej sieci komunikacyjnej GSM-R. Podkreślił również, że zakończona w 2015 roku aukcja na rezerwację częstotliwości z pasma 800 MHz była pierwszym takim postępowaniem w Polsce. Po raz pierwszy w Polsce zastosowano mechanizm aukcyjny do rozdysponowania częstotliwości między zainteresowanych operatorów.

Raczej nie ma się co spodziewać, że MC będzie szczególnie bronić decyzji poprzedników. Może wręcz przeciwnie. Choć procedury doprowadziły do zamknięcia przetargu i ustanowienia legalnego stanu prawnego, wiele może się jeszcze zmienić, np. za sprawą oceny sądów czy instytucji unijnych. Minister cyfryzacji Anna Streżyńska nie chciała nic mówić na temat możliwych konsekwencji dla operatorów, którzy wyłożyli już przecież ogromne pieniądze na podstawie przyjętych rozstrzygnięć przetargu. Jej resort przypomina jednak, że nie będąc przecież wtedy członkiem rządu (a jedynie członkiem Rady ds. Cyfryzacji), Anna Streżyńska ostrzegała i mówiła o swoich wątpliwościach w kwestii przetargu na LTE.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama