Łączenie rojów BitTorrenta: Vuze rozwiązuje poważny problem z P2P

Strona główna Aktualności

O autorze

Klienty BitTorrenta w ostatnich latach bardzo się upodobniły, obsługa rozproszonych tablic mieszających (DHT) czy magnetycznych linków to już standard, czyniący wymianę plików w sieci P2P czymś niemożliwym do zablokowania bez wyłączenia całego Internetu. Producent popularnego klienta Vuze wymyślił coś, co pozwoli mu się wyróżnić czymś więcej, niż tylko wodotryskami w programie – wprowadził ulepszenie, pozwalające na łączenie ze sobą wymieniających pliki rojów.

Vuze jest rozbudowanym i funkcjonalnym klientem sieci BitTorrent, oferującym znacznie więcej, niż tylko obsługę pobierania plików z rozproszonego źródła. Znajdziemy w nim wyszukiwarkę, czytnik RSS, odtwarzacz wideo, a nawet zintegrowany transkoder mediów. Mimo całego swego zaawansowania program nie potrafił jednak rozwiązać podstawowego problemu P2P – pobranie pliku współdzielonego przez niewielką grupkę użytkowników jest bardzo trudne, a czasem niemożliwe.

Programiści z firmy Azureus Software zauważyli jednak, że dość typowym, choć niekorzystnym zjawiskiem w sieci BitTorrent jest jednoczesna obecność wielu aktywnych torrentów, odnoszących się do tych samych plików. Niezależnie od siebie udostępnione torrenty gromadzą wokół siebie niewielkie grupki peerów, skazanych na wzajemne pobieranie plików ze znacznie niższymi prędkościami, niż byłoby to możliwe w dużym roju. Rozwiązaniem tego problemu ma być łączenie rojów (swarm merging) – mechanizm wprowadzony w najnowszej wersji Vuze 5.6.

Gdy klient wykryje, że jeden lub więcej aktywnych torrentów odnosi się do tego samego pliku, próbuje wirtualnie połączyć ze sobą ich wszystkie peery w jedną pulę. Działa to zarówno z torrentami znalezionymi przez wewnętrzną wyszukiwarkę (korzystającą z rozproszonych tablic mieszających) jak i dodanymi jako pliki zarodkowe czy linki magnetyczne. Co najważniejsze, torrenty takie nie muszą być identyczne, nie muszą nosić tej samej nazwy, wystarczy by zawierały przynajmniej jeden taki sam plik.

Metoda porównania plików nie jest jeszcze zbyt doskonała – program sprawdza jedynie ich długość w bajtach. Mimo to efekty, według producenta są całkiem niezłe. Przykładowe pobranie kopii LibreOffice (przynajmniej dla odmiany nie jest to jakaś dystrybucja Linuksa czy filmik z grubym królikiem) zajęło niemal dwukrotnie mniej czasu po tym, jak do oryginalnego roju, udostępniającego plik z szybkością 1,2 MB/s dołączył drugi rój, z szybkością 1 MB/s.

To nie koniec ciekawych ulepszeń w Vuze. Użytkownicy darknetu I2P, docenią ulepszoną integrację tego klienta z trackerami ukrytych torrentów. W momencie gdy taki torrent zostanie dodany do programu, Vuze automatycznie spróbuje pobrać wtyczkę tej sieci anonimizacyjnej. Doprowadzić to ma do zwiększenia popularności wymiany torrentów przez I2P, sieci, która w przeciwieństwie do Tora idealnie nadaje się do wymiany plikami bez ujawniania swojego adresu IP.

Najnowszą wersję Vuze, obsługującą łączenie rojów i I2P, pobrać możecie z naszej bazy oprogramowania.

© dobreprogramy
s