BlackBerry — od wyświetlaczy do Androida. Część 2

2003: BlackBerry serii Quark

Po ciepłym przyjęciu modeli 5810 i 5820 firma RIM postanowiła pójść za ciosem i stworzyć kolejną serię o nazwie kodowej Quark, do której należały modele 6210, 6220, 6230 i 6280. Seria ta była tak naprawdę rozwinięciem poprzednich modeli i również opierała się na oprogramowaniu napisanym w Javie, Kanadyjczycy jednak określali go jako system operacyjny BlackBerry OS 3.6.

BlackBerry — od wyświetlaczy do Androida. Część 1

Research In Motion, czyli stawiamy na bezprzewodowość.

1984 rok to dość ciekawy rok. Na nim skupił się George Orwell w swojej powieści, w 1984 roku świat zobaczył pierwszego Macintosh'a, w polskich kinach królowała Seksmisja oraz powstał zespół Modern Talking. My jednak przeniesiemy się do Waterloo w Kanadzie, gdzie Mike Lazaridis i Douglas Fregin zakładają firmę Research In Motion.

Komunikator: Nokia 9000 Communicator

W połowie lat '90 Nokia coraz intensywniej zaczęła się rozpychać na rynku telefonów komórkowych.

  • Dla wielu młodszych czytelników może to być zaskakujące, ale w tamtym czasie Nokia dopiero rozpoczynała przygodę z telefonami, a monopol na komórki miała Motorola. Ta sama Motorola, która kilka lat później kilkukrotnie szykowała się do ogłoszenia upadłości i szukała chętnych do odsprzedania działu mobilnego.

Opowieść o tym, jak Microsoft próbował wynaleźć tablet — trzykrotnie

Pod koniec lat '80 do użytku zaczęły wchodzić nowe formy komputerów, sterowane za pomocą rysika i ekranu dotykowego. Z racji wysokiego kosztu zakupu takiego urządzenia, były one używane głównie w instytutach badawczych, szpitalach i środowiskach biznesowych. Największe firmy informatyczne takie jak Microsoft czy Apple dobrze wiedziały, że tego typu sprzęt będzie przyszłością. Jako że o pracach nad urządzeniami z serii Apple Newton pisał Macminik, ja skupię się na pracach Microsoftu.

IBM Simon - pierwszy smartfon.

W latach '90 sukcesywnie dążono do miniaturyzacji, tym tropem podążyła też fińska Nokia prezentując swój pierwszy mikrotelefon. Słowo mikro w tym przypadku oznaczało, że telefon komórkowy nie był już klasyczną cegłą, a stał się cegłą, którą dało się włożyć do kieszeni. Również nazwa telefonu nie była przypadkowa - "1011" to nic innego, jak data premiery, czyli 10 listopada. Głównym atutem telefonu była praca w cyfrowym systemie GSM, gdzie inne telefony korzystały jeszcze z sieci analogowej.