Dziś było już wczoraj - wstęp do pierwszego smartfona.

Witajcie.
To mój debiut jako bloger technologiczny i jednocześnie debiut na dobrychprogramach. Dla części z Was będę nową postacią, część z Was może mnie kojarzyć z prowadzenia fejsbukowego fanpejdżaTelefony bardziej i mniej znane. Chciałbym tym blogiem rozwinąć działalność strony, jednocześnie mieć wkład w dobreprogramy. Ale do rzeczy.

Jabłkowa rewolucja, czyli czym jest smartfon.

Czy przed premierą pierwszego iPhone'a ktokolwiek słyszał o pojęciu smartfon? Nieliczni. W zasadzie nazwa smartfon się nie pojawiała, częściej używało się nazw typu komputer mobilny, komputer multimedialny. Przy czym o tego typu urządzeniach słyszały tylko osoby żyjące nowinkami technologicznymi bądź zamożne, szary Kowalski nie wyobrażał sobie, żeby telefon mógł mieć inną formę i zastosowanie niż Nokia 3310 czy Sony Ericsson K510i.

Wtedy pojawia się Steve Jobs...

...i pokazuje iPhone'a. W 2007 roku Kowalski ujrzał telefon bez klawiatury. Od tego momentu zwykłe komórki przestały być poważane, liczyły się smartfony, liczył się już tylko dotyk.

Smartfon - telefon z ekranem dotykowym.

Taką oto definicję przyjął świat. Jako ówczesny uczeń gimnazjum obserwowałem jak zmieniały się trendy wśród nastolatków, a szczególnie nastolatek. Co druga chodziła z Samsungiem Avila czy Corby (bo to dotykowe było, prawie ajfon), a ja byłem ten gorszy. Miałem zaledwie... Nokię N95 8GB. Co z tego że oferowała o wiele więcej niż Avila czy nawet iPhone, skoro nie była smartfonem. A może...

Smartphone – przenośne urządzenie telefoniczne łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego, posiadające zaawansowany system operacyjny.

Jak najbardziej, N95 to był smartfon, w dodatku oparty na Symbianie (swojego czasu najpopularniejszy mobilny system operacyjny. O Androidzie nikt nie słyszał). Dotyk to za mało, żeby być smartfonem.

iPhone - pierwszy smartfon

Ni cholerę. Przed 2007 rokiem rynek był pełen "zaawansowanych telefonów", czy to od Nokii, HTC, Samsunga, BlackBerry, a nawet dziś zapomnianych producentów (pamięta ktoś Siemensa?). Były te z klawiaturą, były slidery, były również dotykowce. A nawet dotykowce z klawiaturą bądź dwoma. Z jednym wyświetlaczem. I dwoma. Pełna różnorodność, której dziś w świecie szklanych płytek brakuje.

Wszystko to rozpoczęła firma IBM w 1992 roku

Ale o tym w następnym wpisie. Pozdrawiam :)