Ericsson R380 — (nie)pierwszy smartfon

W ostatniej dekadzie ubiegłego stulecia rozwinęły się dwie linie mobilnych urządzeń. Mieliśmy do czynienia z telefonami komórkowymi służącymi do podstawowej komunikacji oraz z urządzeniami typu PDA (Personal Digital Assistant), które miały być kieszonkowymi komputerami. Co jakiś czas firmy produkujące sprzęt elektroniczny powracały do pomysłu, by te dwa typy urządzeń ze sobą połączyć, tworząc telefon z funkcjami komputera (lub komputer z funkcją rozmów głosowych - jak kto woli). Pierwsze takie urządzenie zostało opracowane przez firmy IBM i Mitsubishi w 1993 roku, poświęciłem mu jeden z pierwszych wpisów (kliknij tutaj ). Mimo że IBM Simon był pierwszym smartfonem, to nazwa "smartphone" pojawiła się dopiero w 1999 roku, a użyła jej szwedzka firma Ericsson.

Ericsson R380 Smartphone. Niepozorna cegła.

Na pierwszy rzut oka nie zobaczymy w tym telefonie niczego szczególnego. Osoby pamiętające telefony z końcówki lat '90 nie są zaskoczone cegłopodobną bryłą czy wystającą anteną, takie telefony były wtedy codziennością. Jego waga wynosi 164 gram, co sprawiało, że był jednym z najlżejszych telefonów w swoim czasie - dla porównania, IBM Simon ważył 510 gram, a współczesna Nokia Lumia 920 waży 185 gram.

Potencjał drzemie pod klawiaturą

Wystarczy otworzyć klapkę, aby nasz niepozorny telefon pokazał, do czego został stworzony.

Mamy do czynienia z 3.5 calowym, monochromatycznym wyświetlaczem dotykowym (wykonanym w technologii oporowej) o rozdzielczości 120x360 pikseli (co daje nam zagęszczenie 108 ppi). Telefon został wyposażony w 2 MB pamięci operacyjnej (RAM) oraz 1,2 MB pamięci przeznaczonej dla użytkownika. Smartfon ten może również komunikować się poprzez port podczerwieni oraz port RS-232. Do zestawu był dołączony stylus do obsługi dotykowego interface'u.

EPOC 32 5.0, czyli pierwszy telefon z Symbianem

Telefon można określić smartfonem, gdy jego oprogramowaniem jest zaawansowany system operacyjny, kontrolujący pracą urządzenia. W tym przypadku Ericsson skorzystał z systemu operacyjnego opracowywanego przez firmę PSION o nazwie EPOC32, którego nazwę z czasem przemianowano na Symbian. Taką też nazwę zobaczymy w informacjach o oprogramowaniu Ericssona R380. Co ciekawe, oprogramowanie telefonu było również dostępne w języku polskim.

Nakładka systemowa (będąca poprzednikiem nakładki UIQ z telefonów Sony Ericsson) była rozwijana w specjalnym ośrodku badawczym w Warrington, w Wielkiej Brytanii, co pokazuje, jak bardzo przykładano w tamtych czasach wagę do projektowanego urządzenia. Oprogramowanie telefonu było przystosowane do pracy z mobilnym Internetem oraz potrafiło analizować pismo odręczne.

Można również zagrać w Rewersi.

Niestety, nie możemy na tym urządzeniu instalować dodatkowych aplikacji, co jest nie do pomyślenia w porównaniu do współczesnych smartfonów.

Dostępność na rynku i sukcesy

Telefon wszedł do globalnej sprzedaży w 2000 roku, z początku był w oferowany w dwóch wariantach: R380s (popularniejsza wersja, działa w sieciach GSM 900/1800) i R380 World (rzadsza wersja GSM 900/1900). Ostatnim, trzecim wariantem był model R380e z drobnymi zmianami kosmetycznymi i poprawkami w oprogramowaniu.

Początkowo smartfon był oferowany w cenie 700$ i działał w każdej sieci GSM, ze względu na brak blokady SIMLock.

W grudniu 1999 roku model Ericsson R380 Smartphone został określony przez magazyn Popular Science jako jedna z najbardziej istotnych innowacji w nauce i technice.