Opowieść o tym, jak Microsoft próbował wynaleźć tablet — trzykrotnie

Pod koniec lat '80 do użytku zaczęły wchodzić nowe formy komputerów, sterowane za pomocą rysika i ekranu dotykowego. Z racji wysokiego kosztu zakupu takiego urządzenia, były one używane głównie w instytutach badawczych, szpitalach i środowiskach biznesowych. Największe firmy informatyczne takie jak Microsoft czy Apple dobrze wiedziały, że tego typu sprzęt będzie przyszłością. Jako że o pracach nad urządzeniami z serii Apple Newton pisał Macminik, ja skupię się na pracach Microsoftu.

Podejście pierwsze: Microsoft WinPad (1992)

Po wydaniu Windowsa 3.0 w maju 1990 roku, Microsoft powołał zespół badawczy, który miał opracować dokumentację i projekt systemu przeznaczonego dla urządzeń przenośnych, a dwa lata później oficjalnie powołano grupę, która pracowała nad systemem o nazwie Microsoft WinPad. Prace nad systemem dla tabletów odbywały się na tak zaawansowanym etapie, że w 1994 roku Microsoft podpisał umowę z siedmioma największymi producentami sprzętu (wśród nich byli Compaq, Motorola i NEC) na produkcję dotykowych komputerów.

Niestety WinPad zdecydowanie wyprzedzał swoje czasy. Nie dość że w świecie urządzeń 16-bitowych był systemem zbyt zaawansowanym, to ostatecznie dobiła go zbyt droga technologia produkcji akumulatorów, które w dodatku były zbyt słabe na to, by zapewnić przyzwoity czas pracy tabletu. W związku z tym w 1994 roku projekt został anulowany.


Microsoft nie odpuszczał jednak rynku urządzeń przenośnych. Podczas prac nad WinPadem wydano systemy Windows for Pen Computing 1.0 (1992 rok) i Windows for Pen Computing 2.0 (1995 rok). Nie było to jednak nic innego, jak Windows 3.0 i Windows 95 przystosowane do obsługi ekranem dotykowym.

Podejście drugie: Microsoft Tablet PC (2000)

Podczas targów COMDEX w 2000 roku, Bill Gates pokazał światu prototypowe urządzenie Microsoft Tablet PC, które praktycznie niczym się nie różniło od współczesnych tabletów. Sam Gates nazywał swój nowy produkt rewolucyjnym, ale szybko o nim zapomniano.

Microsoft jednak wiązał z projektem ambitne plany. Jak się później okazało, "TabletPC" nie miało być pojedynczym urządzeniem, a po prostu nową kategorią urządzeń na rynku - tabletami tworzonymi przez zewnętrznych producentów w oparciu o wytyczne Microsoftu, pracującymi pod kontrolą systemu operacyjnego Windows XP Tablet PC Edition. W 2002 na półki sklepowe trafiały już pierwsze urządzenia, m.in. Compaq TC1000 czy jego następca HP Compaq TC1100.

Koncepcja "TabletPC" nie zawojowała rynku. Mało kto się decydował na "laptopa bez klawiatury", mimo to co jakiś czas pojawiały się modele w oparciu o Windowsa Vistę czy 7.

Trzeba trafić w odpowiedni moment.

I zrobił to Steve Jobs, prezentując w 2010 roku iPada.
Jak to się stało, że rynek gardzący tabletami zaczął szaleć na punkcie tabletu Apple? Przecież nie był on nowym urządzeniem, nie był również szczytem najnowszych technologii (żeby nie powiedzieć, że nie dorastał do pięt konkurencyjnym urządzeniom). Po prostu Jobs zmienił koncepcję tabletu. Microsoft promował swoje tablety mówiąc, że są to idealne urządzenia do pracy, Jobs za to przedstawił tablety w innym świetle, jako urządzenia służące zwykłemu człowiekowi do rozrywki. Ludzie chcieli urządzenia do gier, zabaw, oglądania YouTube i kotów w Internetach. Tę koncepcję załapały również inne firmy, które rozpoczęły produkcję tabletów z systemem Google Android.

Podejście trzecie: Microsoft Surface (2012)

Dwa lata po debiucie iPada Microsoft ponownie spróbował zaistnieć na rynku tabletów, tym razem wprowadzono linię własnych tabletów Surface. Specjalnie dla tego typu urządzeń stworzono całkowicie nowy interface dla systemu Windows, który nie został ciepło przyjęty.

Mowa oczywiście o rewolucji, jaką miał być Windows 8. Nie będę się rozpisywał na temat Surface'a, bo to już historia współczesna i macie z nią do czynienia na każdym kroku :)