Laptop za 100$ już wkrótce?

Strona główna Aktualności

O autorze

Nicholas Negroponte, prezes organizacji One Laptop Per Child (OLPC) działającej przy uniwersytecie MIT, ogłosił stworzenie pierwszego prototypu komputera dla dzieci z Trzeciego Świata.

Projekt stworzenia taniego komputera mającego pomóc w wyrównywaniu szans edukacyjnych w biednych krajach od początku napotykał problemy. Osiągnięcie tak niskiej ceny za w miarę użyteczną maszynę wydawało się być nierealne, komputer musi być nie tylko tani, ale i energooszczędny, by mógł długo pracować bez dostępu do zasilania.

W przygotowaniu jest specjalny, oszczędny wyświetlacz LCD, który będzie mógł pracować w dwóch trybach, kolorowym i czarno-białym. Zamiast twardego dysku zastosowano charakteryzującą się niższym poborem prądu pamięć flash. Ograniczenia finansowe zmusiły twórców do ograniczenia ilości pamięci RAM do 512 MB, a częstotliwości procesora do 400 MHz. Wygląda na to, że twórcy projektu zmienili zdanie o Linuksie i jednak postanowili instalować go na tworzonych komputerach mimo jego zasobożerności. Użycie Windows nie wchodzi w grę ze względu na cenę.

Docelowo laptop będzie kosztował około 130$, jednak wciąż jego los jest niepewny. Początkowo produkcja miała rozpocząć się ponad rok temu, przewidywano duże zamówienia od organizacji rządowych. Jeśli projekt nie trafi na kolejne przeszkody, to masowa produkcja może ruszyć w pierwszym kwartale 2007 roku. Nie wiadomo jednak, czy będą chętni, żeby go kupić.

© dobreprogramy
s