Laptopy Lenovo z naklejką Windows Signature Editon są odporne na Linuksa. Spisek czy oszczędność?

Laptopy Lenovo z naklejką Windows Signature Editon są odporne na Linuksa. Spisek czy oszczędność?

Laptopy Lenovo z naklejką Windows Signature Editon są odporne na Linuksa. Spisek czy oszczędność?
21.09.2016 15:36, aktualizacja: 21.09.2016 15:59

Do tej pory oczywiste było, że na każdym pececie, nawet tymkupionym z preinstalowanym systemem operacyjnym (czyli w praktycektórymś z Windowsów), można zainstalować dowolny systemoperacyjny – Linuksa, OpenBSD, czy jak ktoś się uprze, możenawet Haiku. Wyglądaj jednak na to, że pojawiły się nowekomputery z Windowsem 10, sprzedawane z naklejką SignatureEditon, które w praktyce są uodpornione na próby instalowaniana nich innych systemów – i to bez wykorzystywania w tym celumechanizmu Secure Boot.

Sprawa, która wywołała ogromne poruszenie na forumdyskusyjnym Lenovo, dotyczy obecnie kilku modeli ultrabooków zserii Yoga, w tym 900 ISK2, 900S i 710S. Oferowane z naklejkąSignature Edition dają gwarancję „czystości” Windowsa –producent nie instaluje na nich żadnego dodatkowego oprogramowania,żadnych wersji próbnych, żadnych promocyjnych linków. Jedyne cowychodzi poza standardową samodzielną instalację „okienek” naczysto, to działający w tle Windows Defender, chroniącyużytkownika przed malware.

Co więcej, Microsoft zapewnia, że nie każdy komputer możedostać taką naklejkę, a jedynie te, które zostały zweryfikowanew laboratoriach, jako spełniające standardy jakości dotyczącezużycia energii, jasności ekranu czy działania klawiatury igładzika. To jednak nie wszystko.

Na takim komputerze nie zainstalujemy też Linuksa.Instalator (mowa była o instalatorze Ubuntu 16.04, ale problemdotyczyć też będzie innych dystrybucji) nie widzi po prostu dyskuSSD. Problem dotyczyć ma zastosowania ustawionego domyślniewłasnościowego trybu RAID, którego nie można zmienić z poziomuUEFI/BIOS-u komputera – sterownik dostępny jest zaś tylko dlaWindowsa.

Zgłaszający ten problem na forum Ryan Farmer wspomniał, żeudało mu się już skontaktowaćz Lenovo. W odpowiedzi usłyszał od pracownika firmy, że jegokomputer ma zainstalowany Windows 10 Home Signature Edition – namocy porozumienia z Microsoftem jest tak zablokowany.

Obraz

Technicznie nie ma w tym nic niemożliwego. Podobną sytuacjęwidzieliśmy z hybrydowymi napędami SSD/HDD, które działałyjedynie na Windowsie, po zainstalowaniu własnościowegoasynchronicznego sterownika RAID, zamiast zrobić to porządnie, napoziomie firmware napędu. Wydaje się jednak, że nie należyobwiniać o taką sytuację samego Microsoftu – dla firmy z Redmondzawarcie takiego antykonkurencyjnego porozumienia z Lenovo byłobywyjątkowo ryzykowne od strony prawnej. To raczej chiński producentnajwyraźniej chcąc oszczędzić, zastosował w swojej konstrukcjitańszy model pamięci masowej, który wymaga sterownika napisanegotylko dla Windowsa 10.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (311)