Laptopy Lenovo z naklejką Windows Signature Editon są odporne na Linuksa. Spisek czy oszczędność?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Do tej pory oczywiste było, że na każdym pececie, nawet tym kupionym z preinstalowanym systemem operacyjnym (czyli w praktyce którymś z Windowsów), można zainstalować dowolny system operacyjny – Linuksa, OpenBSD, czy jak ktoś się uprze, może nawet Haiku. Wyglądaj jednak na to, że pojawiły się nowe komputery z Windowsem 10, sprzedawane z naklejką Signature Editon, które w praktyce są uodpornione na próby instalowania na nich innych systemów – i to bez wykorzystywania w tym celu mechanizmu Secure Boot.

Sprawa, która wywołała ogromne poruszenie na forum dyskusyjnym Lenovo, dotyczy obecnie kilku modeli ultrabooków z serii Yoga, w tym 900 ISK2, 900S i 710S. Oferowane z naklejką Signature Edition dają gwarancję „czystości” Windowsa – producent nie instaluje na nich żadnego dodatkowego oprogramowania, żadnych wersji próbnych, żadnych promocyjnych linków. Jedyne co wychodzi poza standardową samodzielną instalację „okienek” na czysto, to działający w tle Windows Defender, chroniący użytkownika przed malware.

Co więcej, Microsoft zapewnia, że nie każdy komputer może dostać taką naklejkę, a jedynie te, które zostały zweryfikowane w laboratoriach, jako spełniające standardy jakości dotyczące zużycia energii, jasności ekranu czy działania klawiatury i gładzika. To jednak nie wszystko.

Na takim komputerze nie zainstalujemy też Linuksa. Instalator (mowa była o instalatorze Ubuntu 16.04, ale problem dotyczyć też będzie innych dystrybucji) nie widzi po prostu dysku SSD. Problem dotyczyć ma zastosowania ustawionego domyślnie własnościowego trybu RAID, którego nie można zmienić z poziomu UEFI/BIOS-u komputera – sterownik dostępny jest zaś tylko dla Windowsa.

Zgłaszający ten problem na forum Ryan Farmer wspomniał, że udało mu się już skontaktować z Lenovo. W odpowiedzi usłyszał od pracownika firmy, że jego komputer ma zainstalowany Windows 10 Home Signature Edition – na mocy porozumienia z Microsoftem jest tak zablokowany.

Technicznie nie ma w tym nic niemożliwego. Podobną sytuację widzieliśmy z hybrydowymi napędami SSD/HDD, które działały jedynie na Windowsie, po zainstalowaniu własnościowego asynchronicznego sterownika RAID, zamiast zrobić to porządnie, na poziomie firmware napędu. Wydaje się jednak, że nie należy obwiniać o taką sytuację samego Microsoftu – dla firmy z Redmond zawarcie takiego antykonkurencyjnego porozumienia z Lenovo byłoby wyjątkowo ryzykowne od strony prawnej. To raczej chiński producent najwyraźniej chcąc oszczędzić, zastosował w swojej konstrukcji tańszy model pamięci masowej, który wymaga sterownika napisanego tylko dla Windowsa 10.

© dobreprogramy