Laserowe wróżki. Japończycy stworzyli prawdziwe dotykalne hologramy

Strona główna Aktualności

O autorze

Te wszystkie ekrany 4K czy telewizory „3D” (w cudzysłowie, gdyż faktycznie powinny nazywać się telewizorami stereoskopowymi) to odgrzewanie rozwiązań znanych od lat. Japońscy naukowcy z Uniwersytetu Tsukuba pokazali nam tymczasem przyszłość – prawdziwą holografię, która nie tylko przedstawia obiekty trójwymiarowe w przestrzeni, ale też pozwala na wchodzenie z nimi w interakcję.

Wierzycie w małe, latające wróżki? Nawet jeśli ich nie ma, świat byłby fajniejszy, gdyby były. Zespół japońskich naukowców znalazł sposób, by przywołać takie cuda nie za pomocą magii, lecz techniki – choć w wypadku tego, co robi Yoichi Ochiai ze swoimi kolegami, różnica jest dyskusyjna. Zarazem inżynier i artysta zyskał już rozgłos w Internecie, prezentując koloidalne wyświetlacze, powierzchnie zmieniające swoje tekstury pod wpływem dotyku czy mechanizm ultradźwiękowej lewitacji dla lekkich obiektów.

Teraz Japończyk zainteresował się femtosekundowymi laserami. Generowanie obrazów świetlnych w przestrzeni za pomocą laserów nanosekundowych było już znaną metodą, uznawaną jednak za niebezpieczną: energia przekazana w trwających miliardowe części sekundy impulsach świetlnych była zbyt duża, rozświetlone nią voksele (trójwymiarowe piksele) zbyt gorące, by mogła znieść to ludzka skóra. Rozwiązaniem są lasery femtosekundowe, generujące impulsy trwające biliardowe części sekundy (10-15) – powstała z powietrza plazma nikogo nie poparzy.

W materiałach przygotowanych na konferencję SIGGRAPH 2015, Ochiai ze swoim zespołem przedstawiają dwie metody uzyskania interaktywnych hologramów za pomocą femtosekundowych laserów. Pierwszy wykorzystuje modulację światła w przestrzeni, drugi skanowanie promienia laserowego lustrem galwanicznym. W ten sposób udało się uzyskać hologramy o objętości 1 cm3, jednak jak twierdzą badacze, możliwe będzie ich skalowanie, w zależności od zastosowanego systemu optycznego.

Zastosowana metoda wyróżnia się też łatwością uzyskania równoległego dostępu do renderowanych w powietrzu vokseli i wysoką precyzją uzyskanej grafiki przestrzennej. Zastosowanie lasera generującego impulsy trwające 269 femtosekund o energii 50 µJ pozwoliło na wygenerowanie 200 tys. vokseli na sekundę.

Efekty oceńcie sami – to co można zobaczyć na wideo na pewno nie dorównuje rzeczywistemu doświadczeniu z interaktywnymi hologramami, ale i tak wygląda znaczniej bardziej magicznie, niż dotychczasowe eksperymenty z holografią. Zainteresowanych fizyką stojącą za tym rozwiązaniem zapraszamy do przeczytania artykułu pt. Fairy Light in Femtoseconds: Aerial and Volumetric Graphics Rendered by Focused Femtosecond Laser Combined with Computational Holographic Fields.

© dobreprogramy
s