reklama

LastPass z synchronizacją między urządzeniami teraz całkiem za darmo

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Popularny menedżer haseł LastPass jest teraz dostępny całkowicie za darmo. Jego producent ogłosił, że możemy korzystać z synchronizacji między wieloma urządzeniami bez żadnych ograniczeń. To znakomita wieść w erze wieloekranowego korzystania z Internetu – użytkownicy będą mogli teraz znacznie wzmocnić swoje hasła, pozwalając menedżerowi pamiętać je za nich.

Do tej pory ten własnościowy program firmy LogMeIn oferował darmowe zarządzanie hasłami jedynie dla przeglądarek desktopowych lub urządzeń mobilnych – użytkownik musiał wybrać, z czego chce korzystać. Możliwość synchronizacji tych danych oferowała jedynie wersja Premium, kosztująca około 50 zł rocznie. Teraz jednak niezwykle przydatna dziś funkcja synchronizacji jest dostępna na wszystkich urządzeniach, z jakich korzystamy.

Nie oznacza to, że wersja Premium zniknie. Wręcz przeciwnie, dla zainteresowanych wyższym poziomem bezpieczeństwa użytkowników pozostaje rozsądnym wyborem, choćby ze względu na możliwość wykorzystania dwuetapowego uwierzytelniania z biometrią lub sprzętowych tokenami YubiKey i Sesame.

Oferując jednak darmową możliwość synchronizacji haseł, LastPass znacząco zwiększa bezpieczeństwo zwykłych użytkowników, korzystających z Internetu na wielu różnych urządzeniach. Od debiutu aplikacji w 2008 roku czasy się zmieniły i dziś praktycznie każdy żyje „w chmurze”, swoje cyfrowe dane przechowując w przeróżnych internetowych usługach, do których dostęp uzyskuje przez różne końcówki.

Ich zabezpieczeniem jest jednak zwykle samo hasło – najczęściej wygodne do wpisania, a zarazem słabe, nierzadko znajdujące się w liczących miliony rekordów zbiorach, które wyciekły z dużych usług online. Bez menedżerów w rodzaju LastPassa, użytkownicy po prostu nie są w stanie korzystać z mocnych haseł. Bez wieloplatformowości menedżerów – nie będą chcieli z nich korzystać.

Oczywiście LastPass nie jest magicznym panaceum na zabezpieczenie naszych danych. Usługa miała już swoje problemy, odkrywano w niej słabości pozwalające na wydobycie haseł przez złośliwe oprogramowanie. Luki te były jednak błyskawicznie łatane – a sam LastPass wciąż stanowi jeden z najlepszych menedżerów haseł na rynku.

LastPass dostępny jest w naszej bazie oprogramowania w wersjach na Windowsa, macOS-a, Androida, iOS-a oraz Windows Phone. Producent przygotował także wersję na desktopowego Linuksa, można więc powiedzieć, że to rozwiązanie prawdziwie uniwersalne i niezależne od platformy.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama