Łatwo zmusić sieć komórkową do wydania kluczy szyfrujących rozmowy i SMS-y

Łatwo zmusić sieć komórkową do wydania kluczy szyfrujących rozmowy i SMS‑y

19.12.2014 13:42, aktualizacja: 19.12.2014 14:07

Niska jakość zabezpieczeń telefonii komórkowej 2G nie jest żadnątajemnicą. Sieci 3G to już inna sprawa – używany w nich szyfrblokowy KASUMI jestznacznie lepszy od starego szyfru A5/1 (choć znane są skuteczne atakitakże przeciwko niemu). Niemieccy badacze pokażą jednak niebawem, żenie trzeba dysponować specjalistycznym sprzętem i oprogramowaniem, byporadzić sobie z szyfrowaniem przechwyconych połączeń. W wypadkurozmów prowadzonych przez telefony komórkowe nie można już mówić ożadnym bezpieczeństwie.

Znów problem tkwi w zbiorze protokołówSS7, wykorzystywanych do zestawiania, rozłączania, taryfikacja izarządzanie połączeniami w sieciach telekomunikacyjnych, a takżeobsługujących mechanizmy uwierzytelniania użytkownika mobilnego iroamingu. Kilka miesięcy temu głośno się zrobiło o ofercie firmtakich jak Verint czy Defentek, które sprzedają policji i służbomspecjalnym z całego świata sprzęt do lokalizacji komórek,wykorzystujący właśnie błędy w SS7.

Obraz

Możliwości, jakie daje napastnikom SS7, na namierzaniu się niekończą. Niezależnie od siebie dwaj niemieccy badacze, Karsten Nohl iTobias Engel, znaleźli sposób na to, by zmusić sieć komórkową dowydania tymczasowych kluczy szyfrujących, wykorzystywanych dozabezpieczania połączeń i wiadomości SMS. Możliwe jest też zdalnewymuszenie przekierowania połączenia dla dowolnego numertu telefonu,dające możliwość bezproblemowego podsłuchiwania rozmowy. Znalezionorównież nowe sposoby na lokalizowanie telefonu i ustalanie aktywnychnumerów telefonów na danym obszarze. Szczegółowe informacje ometodach tych ataków zostaną przedstawione jeszcze w tym roku,podczas konferencji31C3 w Hamburgu.

Globalna naprawa SS7 nie będzie łatwa. Standard opracowany ponad20 lat temu zapewnia współpracę sieci dostawców usług telefonicznychna całym świecie. Ich operatorzy zwykle nie są świadomi (albo niechcą być świadomi) zagrożeń, nie odfiltrowują niebezpiecznych dlaużytkowników komend – a przecież mogą one zostać wysłane zdowolnego miejsca na świecie, nawet Korei Północnej. Sieć SS7przyjmuje bowiem komendy z dowolnego punktu, z którego możliwa jestkomunikacja na poziomie włączonego do globalnej komunikacjioperatora.

Poszczególni operatorzy już się zajęli tą kwestią. Sieci DeutscheTelekom i Vodafone poinformowały, że atak ten w ich sieciach już niejest możliwy. Telefónica Deutschland ma to zrobić w najbliższychdniach. Co z innymi krajami – jeszcze nie wiadomo. Wysłaliśmy wtej sprawie zapytania do naszych telekomów, czekamy na odpowiedź.Rzecznik Deutsche Telekom podkreśliłjednak, że to problem całej branży telekomunikacyjnej, adziałania poszczególnych operatorów to co najwyżej naklejanieplastrów, konieczne jest wypracowanie bardziej fundamentalnychrozwiązań.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)