Lazarus Lazarus 1.6.2

Strona główna Mac Programowanie Środowiska programistyczne
Pobie​rz program
Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Lazarus to zintegrowane środowisko programistyczne, bazujące na kompilatorze Free Pascal (należy go zainstalować osobno), zgodne z programem firmy Borland (Delphi) oraz bibliotekami Lazarus Component Library (LCL), które są odpowiednikiem VCL.

Podobnie jak w Delphi 7, tworzenie graficznych interfejsów użytkownika dla programów jest bardzo szybkie i można to robić metodą przeciągnij-i-upuść na obszarze okna. Co ważne, programy przygotowane w Lazarusie można kompilować na wielu platformach, na których działa Free Pascal, korzystając z różnych bibliotek graficznych. Aktualnie, obsługiwane są: WIN32 GDI, GTK+ 1.2.x (Unix, OS X), GTK+ 2.x, Qt 4 (C++) i Windows CE.

Dużą zaletą Lazarusa jest możliwość wykorzystania go w projektach o zamkniętym kodzie. Poza tym Lazarus jest jednym z nielicznych narzędzi umożliwiającym jeszcze tworzenie aplikacji dla urządzeń PDA (Windows CE, Qtopia).

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!