Lazarus Lazarus 2.0.10

Strona główna Windows Programowanie Środowiska programistyczne
Pobie​rz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Oparte o kompilator Free Pascal zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) wzorowane na i zgodne z programem firmy Borland — Delphi — oraz bibliotekami Lazarus Component Library (LCL), które są odpowiednikiem VCL.

Podobnie jak w Delphi 7 tworzenie okienek programu odbywa się za pomocą metody przeciągnij-i-upuść, komponenty układane są na obszarze okna. Szybkie przejścia pomiędzy rożnymi interfejsami i systemami zapewniają biblioteki The Interface. Aktualnie obsługiwane są następujące typy interfejsów: WIN32 GDI, GTK+ 1.2.x (Unix, Mac OS X), GTK+ 2.x, Qt 4 (C++) i Windows CE. Dużą zaletą aplikacji jest możliwość wykorzystania jej w projektach o zamkniętym kodzie. Poza tym Lazarus jest jednym z nielicznych narzędzi umożliwiającym tworzenie aplikacji dla urządzeń PDA (Windows CE, Qtopia).

Z czasem autorzy zamierzają dodać pełne wsparcie dla systemów PalmOS i Symbian OS.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Możliwość tworzenia aplikacji na różne platformy, licencja zezwala na wykorzystywanie komercyjne, interfejs wzorowany na Delphi
Bardzo duży rozmiar pliku przy domyślnych ustawieniach, funkcja importu projektów Delphi jest mało skuteczna
ocena użytkownika
08.11.2011 13:44 • Recenzja do wersji 0.9.30.2

Środowisko Lazarus to bardzo ciekawa alternatywa dla Delphi obsługująca język Delphi (dawniej nazywany Object Pascal).

Dużą zaletą środowiska jest jego wieloplatformowość dzięki czemu można łatwo stworzyć wersje programu przeznaczone na różne platformy systemowe.
Interfejs jest prosty, wzorowany na Delphi dzięki czemu programiści znający to środowisko bez większych problemów zorientują się również w tym IDE a osoby które nie miały wcześniej styczności z tymi środowiskami także powinny sobie z nim poradzić.

Niestety ogromną wadą jest rozmiar generowanego pliku wykonywalnego.
Najprostszy program zawierający jedynie pustą formatkę i nie mający żadnych funkcji skompilowany w Lazarusie przy standardowych ustawieniach liczy sobie 10MB podczas gdy identyczny program skompilowany w Delphi przy jego standardowych ustawieniach zajmuje tylko 0,3MB (dokładniej 359KB).
Po ręcznej zmianie ustawień kompilacji w Lazarusie tak by symbole debugera były umieszczane w osobnym pliku rozmiar pliku wykonywalnego zmniejsza się do 1,2MB jednak nadal jest to relatywnie dużo w porównaniu z Delphi.

Lazarus jest jak (twierdzi producent) kompatybilny z Delphi i umożliwia import projektów Delphi.
Niestety w praktyce nie udało mi się dokonać skutecznego importu najprostszego projektu ponieważ Lazarus nie radził sobie z typowymi podstawowymi komponentami Delphi twierdząc że nie ma w nim dla nich odpowiedników mimo iż w rzeczywistości są w nim odpowiedniki tych komponentów.
Jest to poważna wada ponieważ autorzy programów którzy dotąd tworzyli je w Delphi przy próbie przesiadki na Lazarusa na przywitanie stają przed koniecznością ręcznego przepisania znacznej części kodu, nie stanowi to natomiast problemu w przypadku gdy aplikacja będzie tworzona od zera.

Podsumowując środowisko Lazarus jest dobre dla programistów którzy zamierzają tworzyć w nim swoje aplikacje od zera który nie przeszkadza nie najmniejszy rozmiar pliku natomiast jeśli ktoś chciałby przenieść swój projekt z Delphi na Lazarusa prawdopodobnie będzie musiał w znacznej mierze przerobić projekt ręcznie, w przypadku gdy przenoszony projekt jest nieduży warto rozważyć ręczne przenoszenie kodu lub napisanie go zupełnie od nowa zamiast korzystać z funkcji importowania.