reklama

Lazarus 1.8.4

Strona główna Windows Programowanie Środowiska programistyczne
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Oparte o kompilator Free Pascal zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) wzorowane na i zgodne z programem firmy Borland — Delphi — oraz bibliotekami Lazarus Component Library (LCL), które są odpowiednikiem VCL.

Podobnie jak w Delphi 7 tworzenie okienek programu odbywa się za pomocą metody przeciągnij-i-upuść, komponenty układane są na obszarze okna. Szybkie przejścia pomiędzy rożnymi interfejsami i systemami zapewniają biblioteki The Interface. Aktualnie obsługiwane są następujące typy interfejsów: WIN32 GDI, GTK+ 1.2.x (Unix, Mac OS X), GTK+ 2.x, Qt 4 (C++) i Windows CE. Dużą zaletą aplikacji jest możliwość wykorzystania jej w projektach o zamkniętym kodzie. Poza tym Lazarus jest jednym z nielicznych narzędzi umożliwiającym tworzenie aplikacji dla urządzeń PDA (Windows CE, Qtopia).

Z czasem autorzy zamierzają dodać pełne wsparcie dla systemów PalmOS i Symbian OS.

© dobreprogramy
reklama

Recenzje użytkowników

Możliwość tworzenia aplikacji na różne platformy, licencja zezwala na wykorzystywanie komercyjne, interfejs wzorowany na Delphi
Bardzo duży rozmiar pliku przy domyślnych ustawieniach, funkcja importu projektów Delphi jest mało skuteczna
ocena użytkownika

Środowisko Lazarus to bardzo ciekawa alternatywa dla Delphi obsługująca język Delphi (dawniej nazywany Object Pascal).

Dużą zaletą środowiska jest jego wieloplatformowość dzięki czemu można łatwo stworzyć wersje programu przeznaczone na różne platformy systemowe.
Interfejs jest prosty, wzorowany na Delphi dzięki czemu programiści znający to środowisko bez większych problemów zorientują się również w tym IDE a osoby które nie miały wcześniej styczności z tymi środowiskami także powinny sobie z nim poradzić.

Niestety ogromną wadą jest rozmiar generowanego pliku wykonywalnego.
Najprostszy program zawierający jedynie pustą formatkę i nie mający żadnych funkcji skompilowany w Lazarusie przy standardowych ustawieniach liczy sobie 10MB podczas gdy identyczny program skompilowany w Delphi przy jego standardowych ustawieniach zajmuje tylko 0,3MB (dokładniej 359KB).
Po ręcznej zmianie ustawień kompilacji w Lazarusie tak by symbole debugera były umieszczane w osobnym pliku rozmiar pliku wykonywalnego zmniejsza się do 1,2MB jednak nadal jest to relatywnie dużo w porównaniu z Delphi.

Lazarus jest jak (twierdzi producent) kompatybilny z Delphi i umożliwia import projektów Delphi.
Niestety w praktyce nie udało mi się dokonać skutecznego importu najprostszego projektu ponieważ Lazarus nie radził sobie z typowymi podstawowymi komponentami Delphi twierdząc że nie ma w nim dla nich odpowiedników mimo iż w rzeczywistości są w nim odpowiedniki tych komponentów.
Jest to poważna wada ponieważ autorzy programów którzy dotąd tworzyli je w Delphi przy próbie przesiadki na Lazarusa na przywitanie stają przed koniecznością ręcznego przepisania znacznej części kodu, nie stanowi to natomiast problemu w przypadku gdy aplikacja będzie tworzona od zera.

Podsumowując środowisko Lazarus jest dobre dla programistów którzy zamierzają tworzyć w nim swoje aplikacje od zera który nie przeszkadza nie najmniejszy rozmiar pliku natomiast jeśli ktoś chciałby przenieść swój projekt z Delphi na Lazarusa prawdopodobnie będzie musiał w znacznej mierze przerobić projekt ręcznie, w przypadku gdy przenoszony projekt jest nieduży warto rozważyć ręczne przenoszenie kodu lub napisanie go zupełnie od nowa zamiast korzystać z funkcji importowania.

08.11.2011 13:44 | Recenzja do wersji 0.9.30.2
reklama

Komentarze

0 nowych
  #53 20.04.2018 13:50

@Sławko (niezalogowany): Hej. Potrzebuję na zaliczenie program sterowania kotłem c.o. Możemy się dogadać?

  #52 15.04.2018 10:12

Pascal wyleciał z obiegu? Nic podobnego!
Od lat programuję w Lazarusie, poprawiałem też jego kod. Aplikacje działają aż miło i to na wszystkich systemach. Nie ma znaczenia czy szef ma Windowsa, czy MacOsa, Czy serwer jest pod Windows, czy na Linuksie. Moje aplikacje działają na każdym systemie... no może poza Android - ale to pewnie dlatego, ze jeszcze nie próbowałem, nie było takiej potrzeby.

ssl2   5 #51 10.12.2017 21:50

Szkoda mi, że Pascal już wyleciał z obiegu... Delphi to było coś lazarus niby to samo ale jednak coś zupełnie innego

Shaki81 MODERATOR BLOGA  39 #50 03.07.2016 23:25

@Normanc (niezalogowany): Ale do ideału to mu jeszcze dalej brakuje:)

darek719   41 #49 30.10.2015 20:50

program godny polecenia. możliwość tworzenia aplikacji na różne platformy.

Autor edytował komentarz.
  #48 12.07.2015 16:38

Widzę że poprawili tę sieczkarnie folderową w programie która była wersji 1.2.2

Raf20076   2 #47 17.05.2015 09:44

Warto sobie jeszcze zainstalować darmowe komponenty jak Eye Candy Controls z http://sourceforge.net/projects/eccontrols/ czy do obsługi baz danych ZeosLibs z http://sourceforge.net/projects/zeoslib/?source=typ_redirect, czy komponenty bgra-controls z http://sourceforge.net/projects/bgra-controls/?source=recommended (aby używać tych komponentów musisz doinstalować ponadto bgrabitmap z tąd http://sourceforge.net/projects/lazpaint/files/src/) w samym Lazarusie z Menu -> Package -> Install/Unistall Packages, pojawi się okno z jego prawej strony pod Available for instalation wybierz pakiet Custom Drawn i klijknij przycisk - Instaluj wybrane, a następnie klijkni - Zapisz i przebuduj IDE. Kiedy używamy komponentów z Custom Drawn to w kodzie naszego programu w uses musimy dodać customdrawn_common przykład poniżej
uses
Classes, SysUtils, StdCtrls,customdrawncontrols, customdrawn_common;

  #46 09.03.2015 20:45

Najnowsze wersje komponentów dla Lazarusa plus dodatkowe znajdziecie w jego repozytorium http://sourceforge.net/p/lazarus-ccr/svn/HEAD/tree/components/ aby je wszystkie ściągnąć w górnym prawym rogu okna klikamy Download Snapshop. Komponent spktoolbar to imitacja wstążki menu (tzw ribbon). Świetne źródło dla chcących programować w Lazarusie to lazplanet.blogspot.com/, włącznie z programami w folderach do ściągnięcia - wszystko za darmo.

  #45 02.01.2015 11:15

@Dziadek64: Cześć tak naprawdę to nie prawda że trzeba być programistą hobbistą ja programuję w c++,turbo pascal,java itp..przez ponad 10,lat -jestem pod wrażeniem lazarusa- można pod nim pisać również duże aplikacje sieciowe i bazodanowe jest faktycznie podobny do programu Delphi.
Ważne żeby program działał jak najlepiej nie ma znaczenia w czym jest napisany. Jest łatwy w obsłudze to bardzo dobrze, przecież nie ma co wracać do asamblera i pisać program przez kilka lat. Także polecam ten program również dla zaawansowanych programistów. Przede wszystkim można wykorzystać programy w nim napisane do celów komercyjnych. Natomiast wielkość pliku .exe można skompresować programem upx.
Najgorzej programuje mi się pod android (java plus xml)-Android Studio to bagno w porównaniu z Visual Studio.

Raf20076   2 #44 16.11.2013 21:08

Dodam tak. Jest to świetny program dla tych którzy chcą szybko stworzyć własną aplikację. Jest to środowisko RAD więc cały interfejs naszej aplikacji tworzymy z gotowych klocków, które umieszczamy na naszym formularzu. Co się tyczy dokumentacji - wystarczy korzystać z dokumentacji Delphi, w internecie znajdziecie wiele przykładów programów dla Delphi - wystarczy je zastosować w Lazarusie. Jest to niewątpliwie świetny program dla programistów hobbistów. Być może nie nadaje się do projektów z tysiącami linijek kodu, być może pliki wykonywalne są większe o kilka megabajtów - ale czy to ma jakieś znaczenie? Jeśli chcesz stworzyć program dla swoich potrzeb i nie jesteś programistą po szkołach tylko hobbistą programistą - to Lazarus jest świetnym programem - i wierz mi - nie pożałujesz. Druga sprawa warto znać podstawy jako takiego programowania, w przypadku Lazarusa, warto znać podstawy Free Pascal'a. Lazarus jest darmowy - jeśli ktoś uważa się za "poważnego programistę" którego programowanie jest zawodem to oczywiście powinien używać profesjonalnych aplikacji które kosztują od 5000zł do 40 000 zł, więc trudno żeby Lazarusa porównywać do komercyjnych programów. Jedno mogę powiedzieć - Lazarus to ciekawy program.

krexon   6 #43 28.08.2013 08:30

Jest już wersja 1.0.12

Dziadek64   4 #42 02.07.2013 17:18

Cieszy mnie, że rozwój Lazarusa (obecna wersja 1.0.10, FPC 2.6.2) nabrał rozpędu i można powiedzieć, że to już dojrzałe wieloplatformowe środowisko, stanowiące doskonałą alternatywę dla komercyjnego Delphi, a nawet .NET na desktop. Free Pascal 2.6.X w wielu aspektach wyprzedził Delphi, a dla Lazarusa powstają komponenty, którymi dotychczas mogli pochwalić się jedynie programiści Delphi (np. Zeos). Lazarus z całą pewnością zasługuje na większe zainteresowanie. Niedowiarkom gorąco polecam do przetestowania, a nie zawiodą się.

krexon   6 #41 18.11.2012 21:44

Wyszła wersja 3.00 środowiska CodeTyphon - opartego na Lazarusie 1.1.0 i FPC 2.7.1

krexon   6 #40 14.11.2012 23:04

@Kazmirus: Ja używam mySQL'a i UTF8. Nigdy nie miałem problemów z eksportem do CSV.

  #39 12.10.2012 20:04

Można o Lazarusie powiedzieć wiele dobrego ale nikt nie wspomina o jego słabościach. Błędy w implementacji tak ważnej procedury jak print. Używanie UTF8 przy zapisie do bazy (wszystko gra na ekranie ale na wydruku lub eksporcie danych choćby do tekstowego pliku mamy krzaki i robaki) obejście tego problemu to zajmuje mi już 3 dzień. Z drukowaniem poradziłem sobie wykorzystując API bo funkcji print nie da się wykorzystać. Dobre środowisko dla nieprofesjonalnej zabawy ale nie do poważnego programowania.

QuiGon   5 #38 31.08.2012 15:01

Ja także polecam wersję: "Code Typhon" firmy PilotLogic. Najnowsza kompilacja zawiera środowiska w wersji 1.1(fpc 2.7.1) dla platform 64 i 32 bit, dużo dodatkowych komponentów oraz wygodny moduł zarządzania.

Autor edytował komentarz.
  #37 07.07.2012 15:21

Polecam dystrybucję Lazarusa pod nazwą Code Typhon firmy PilotLogic. Posiada ona zaistalowaną i sprawdzoną większą ilość komponentów. całość działa bardzo dobrze.
http://www.pilotlogic.com/sitejoom/index.php/codetyphon

manko26   1 #36 25.01.2012 08:37

naprawdę świetny program. Zainstalowałem go sobie wczoraj w wersji 0.9.30. Użytkownicy LCD muszą jednak sobie włączyć wygładzanie czcionek poprzez odznaczenie "usuń wygładzanie". Żeby to zrobić trzeba wejść w Opcje->Edytor->Ekran i odznaczyć "wyłącz wygładzanie". Dopiero wtedy fajnie się programuję.

  #35 15.12.2011 11:42

Ja już od dłuższego czasu tworzę swoje programy przy użyciu Lazarusa 0.9.29 i jestem bardzo zadowolony z tego projektu. O wiele ciekawszy niż Delphi. To prawda, mogą być problemy z przeniesieniem kodu z Delphi do Lazarusa, jednak doświadczony programista z pewnością sobie poradzi. Jest tam możliwość importu.

Rozmiar pliku wykonywalnego, skompilowanego przy użyciu Lazarusa jest bardzo duży, ponieważ zawiera on informacje dla debbugera ale można go zmniejszyć dołączonym do kompilatora programikiem strip.exe w ten sposób: strip --strip-all moj_projekt.exe

Można również użyć później kompresora UPX, aby jeszcze bardziej zmniejszyć rozmiar pliku wykonywalnego. Jedynym poważnym mankamentem jest to, że instalacja nowego pakietu wymaga (przynajmniej w wersji 0.9.29) przebudowania całego Lazarusa.

  #34 02.12.2011 13:58

Byłem wniebowzięty jak znalazłem alternatywę dla Delphi, lecz wkrótce czar prysnął, ponieważ, nie poradziłem sobie z, moim zdaniem, beznadziejną dokumentacją do tego środowiska. Nie wiedziałem jak prosty kod z Delphi przełożyć na Lazarusa. W angielskiej dokumentacji nie potrafiłem odnaleźć odpowiedzi.

reklama