Lekki pulpit Lumina z *BSD ładnie udaje Windowsa, uruchomisz go też na Linuksie

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Lumina, standardowe środowisko graficzne bazującego na FreeBSD systemu TrueOS, doczekało się pierwszego w tym roku nowego wydania, oznaczonego numerem 1.2. Ten lekki, ładny i całkiem ergonomiczny pulpit wyrasta na poważnego konkurenta dla linuksowych środowisk, takich jak Xfce czy LXDE. Powinien spodobać się wszystkim tym, którzy po prostu nie lubią bazujących na bibliotece Gtk projektów, a dla których KDE/Plasma jest po prostu za ciężkie. Nowa wersja przynosi nowe możliwości konfiguracji pulpitu, ulepszone wersje aplikacji – i co ważne, możecie ją uruchomić nie tylko na *BSD, ale też na praktycznie każdym Linuksie.

Minimalizm w formie zaczyna w rozwoju Luminy przekładać się na minimalizm w architekturze. Po pierwsze, deweloperzy zlikwidowali wcześniej kluczową bibliotekę libLuminaUtils.so, dzieląc ją na niewielkie, niezależne moduły z klasami, z których aplikacje mogą korzystać bezpośrednio, lub też odwołując się do wybranego modułu. Dzięki temu aplikacje działają szybciej, a system nie jest obciążany zbytecznymi bibliotekami. Po drugie, poczyniono spore postępy w usuwaniu zależności od zewnętrznych narzędzi i bibliotek, dążąc do ujednolicenia wymogów Luminy z samą biblioteką Qt. To nieukończone wciąż prace, ale w najbliższych miesiącach ogłoszone ma być znaczne ograniczenie zależności całego środowiska.

To wszystko ważne jest dla deweloperów, ale i użytkownicy sporo fajnych rzeczy w nowej Luminie dostali. System profilów ustawień interfejsu użytkownika pozwala teraz na przełączanie się pomiędzy takimi konfiguracjami, które odtwarzają inne popularne pulpity. To nie jest oczywiście idealna kopia, działa to sprawnie: kilkoma kliknięciami myszy można przełączyć się między domyślnym odwzorowaniem Xfce, a odwzorowaniem klasycznego Windowsa, macOS-a, czy GNOME2. Po przełączeniu użytkownicy tamtych pulpitów odnajdą się w Luminie znacznie szybciej.

Oprócz tego Lumina dostała nowe wtyczki do panelu: odtwarzacz dźwięku, nowe menu aplikacji, które może być konfigurowane plikami json przez zewnętrzne aplikacje, oraz blokadę sesji pulpitu. Pojawiło się też narzędzie lumina-archiver, które jest po prostu lekką nakładką graficzną na tara i inne narzędzia, potrafiącą też np. nagrać obraz dysku na pendrive. Do tego dziesiątki ulepszeń do całego pulpitu i jego komponentów – wszystko zaczyna przypominać naprawdę dojrzałe środowisko pracy.

Jak wspomnieliśmy, Lumina jest domyślnym pulpitem TrueOS-a, ale nie znaczy to, że musicie korzystać z systemów *BSD, by to środowisko graficzne wypróbować. Bez problemu zainstalujemy je na Fedorze, Archu, Manjaro, Gentoo, PCLinuxOS-ie, a nawet Void Linuksie, ze źródeł można je łatwo zbudować też na Debianie Wheezy i Ubuntu 14.04+ (trzeba mieć biblioteki deweloperskie Qt5 w systemie.). Wszystkie informacje znajdziecie w dokumentacji – warto spróbować, Lumina naprawdę pozytywnie zaskakuje poziomem swojego dopracowania.

© dobreprogramy