Lenovo nie blokuje innych niż Windows systemów. Po prostu zablokowało tryb AHCI

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Nie miejcie wątpliwości – Microsoft wciąż kocha Linuksa. Może niekoniecznie na ultrabookach Lenovo, ale na pewno w tym, że Linuksa nie zainstalujecie na niektórych komputerach, które opatrzono certyfikatem Signature Edition nie ma złej woli Microsoftu. To tylko kwestia sterowników. Do tego sprowadza się oficjalne stanowisko firmy z Redmond w głośnej sprawie z ultrabookami Lenovo.

Oficjalne stanowisko Lenovo to prawdziwa łasica. Nie, nie blokujemy Linuksa na naszych komputerach, nie podpisaliśmy też z Microsoftem żadnej umowy w tej sprawie. Ale…

Aby zwiększyć wydajność systemu, Lenovo jest liderem branży w stosowaniu RAID w niektórych konfiguracjach dysków SSD. Nie blokujemy celowo klientom możliwości instalowania innych systemów operacyjnych na naszych urządzeniach i jesteśmy w pełni zaangażowani w zapewnienie linuksowych certyfikatów i przewodników instalacji dla licznej rodziny produktów. Niewspierane modele muszą polegać na dostawcach systemów linuksowych, którzy wydadzą nowe jądro i sterowniki wspierające takie funkcje jak RAID na SSD.

Trudno tu się dopatrzeć złej woli – w końcu taki software’owy RAID przyniesie odczuwalny wzrost wydajności systemu, a dla zdecydowanej większości klientów brak wsparcia dla Linuksa nie stanowi żadnego problemu. Kilka osób robiących burzę na forach to problem bardziej wizerunkowy, niż marketingowy.

A co na to sam Microsoft? Także i Redmond wystosowało oficjalnej oświadczenie. Przypomniało, że użytkownicy mogą zainstalować dowolny system operacyjny, jeśli mają do tego odpowiednie sterowniki. Lenovo po prostu zastosowało RAID na SSD, do którego linuksowych sterowników nie ma – to nie wiąże się w żaden sposób z Microsoft Signature Edition.

Zauważcie jedną rzecz: w żaden sposób nie ustosunkowano się tu do tego, że w UEFI/BIOS-ie tych ultrabooków na stałe ustawiono kontroler pamięci masowej w tryb RAID, usunięto opcję przełączenia tego z powrotem w standardowy tryb AHCI, który byłby wspierany przez Linuksa. Warto zauważyć, że na takich komputerach nie zainstalujemy też na nowo czystego Windowsa 10 – trzeba było wstrzyknąć w nośnik instalacyjny sterowniki do Rapid Storage Technology Intela, albo po prostu ręcznie zmodyfikować ustawienia firmware, według Intela powinno być to możliwe.

Być może jednak i to Lenovo zdołało zablokować? Udało się nam trafić w sieci na przykład udanego odblokowania ultrabooka Lenovo Yoga. Właściciel aby zainstalować Fedorę, posunął się do ręcznego flashowania czipu z firmware. Zabawa to jednak raczej dla doświadczonych elektroników.

Pozostaje nam tylko obserwować rynek, czy aby czasem w przyszłości nie pojawi się więcej takich „zoptymalizowanych” komputerów, w których trybu AHCI już nie włączymy.

© dobreprogramy