reklama

Lenovo swoje nowe ThinkPady zaoferuje także z Windows 7, RHEL i Ubuntu

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Windows 7 miał odejść do lamusa nie w 2020 roku, kiedy kończy się dla niego wsparcie, ale znacznie wcześniej, Microsoft liczył nawet, że stanie się to w ciągu pierwszego roku obecności Windowsa 10 na rynku. Nic z tego nie wyszło. W dodatku AMD najwyraźniej zmieniło zdanie i dla swoich najnowszych procesorów AMD Ryzen i platformy AM4 obiecuje przygotować sterowniki, pozwalające na optymalną pracę pod kontrolą Windows 7. A teraz okazuje się, że Lenovo zaoferuje trzy nowe modele laptopów, które można będzie zamówić z preinstalowanym Windowsem 7 Professional.

Do prezentacji trzech nowych wydajnych ThinkPadów doszło podczas konferencji Solidworks World 2017. Już choćby z racji miejsca premiery można mieć uzasadnione przekonanie, że modele P51, P51s oraz P71 będą nadawały się do poważnej pracy. I faktycznie, dostajemy do wyboru albo Core i7 Kaby Lake albo Xeona E3-v6, do 64 GB RAM i grafikę Nvidia Quadro, z wyświetlaczami IPS o przekątnej 15” i 17” o rozdzielczości FullHD lub 4K oraz dyskami spiętymi w macierz RAID. Szczegółowe informacje o konfiguracji znajdziecie w tabelce.

Poprzednicy tych laptopów, modele P50s, P50 i P70 wyróżniali się świetną jakością klawiatury i obudowy, a także pięknie świecącymi ekranami, nie mamy podstaw by sądzić, że teraz mogłoby być inaczej. Tym bardziej atrakcyjne wydają się ceny – P51 będzie dostępny już od 1399 dolarów, P71 od 1799 dolarów. Nagle ceny Apple zaczynają wydawać się wyśrubowane, tym bardziej, że wszystkie maszyny otrzymały certyfikat zgodności z wymogami armii USA (MIL-SPEC).

Największa i najpotężniejsza maszyna, P71, jest warta uwagi przede wszystkim na zakładane zastosowania – to pierwsza mobilna stacja robocza Lenovo, budowana z myślą o wirtualnej rzeczywistości. Zastosowana w niej Quadro P5000 to grafika w architekturze Pascal, oferująca 2048 rdzeni CUDA i 16 GB VRAM GDDR5 z 256-bitowym interfejsem pamięci – dość by służyć jako wydajna stacja deweloperska dla tych, którzy projektują światy VR.

Największe zainteresowanie może jednak wzbudzić wybór systemów operacyjnych. Oprócz Windows 10 Pro będziemy mogli wybrać Windows 7 Professional (najprawdopodobniej korzystając z uprawnień do zainstalowania na biznesowej licencji starszej wersji systemu), jak również Red Hat Enterprise Linux 7 oraz Ubuntu 16.04 LTS.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama