Leopard wydany

Strona główna Aktualności

O autorze

Długo oczekiwana premiera szóstej wersji systemu Mac OS X - Leoparda rozpoczęła się zgodnie z zapowiedzią i jest już za nami. Na całym świecie dziś po raz pierwszy oficjalnie można nabyć ten system zainstalowany na dowolnym komputerze firmy Apple lub osobno. Wielka, 24-godzinna światowa premiera wciąż trwa, co godzinę Leoparda można nabyć w kolejnych krajach. Oficjalną godziną premiery w każdym kraju jest 18:00 czasu lokalnego. Pierwszym na świecie krajem, w którym odbyła się premiera, była Australia, aczkolwiek pierwsze uruchomienie Leoparda w sklepie Apple miało miejsce w Tokio.

Leopard nosi numer 10.5 i został wydany 2,5 roku po Tigerze (10.4). To ogromny krok w rozwoju systemu Mac OS X. Leopard jest pełen innowacji i ciekawych rozwiązań, w sumie w porównaniu do Tigera jest bogatszy o ponad 300 nowych funkcji. Nie chodzi tu jedynie o udoskonalenie interfejsu użytkownika i poprawę estetyki, ale również uzyskanie zgodności z POSIX czy wprowadzenie obsługi przełomowego systemu plików ZFS (Zettabyte Filesystem). Bardzo ważną dla nas, Polaków, nowością jest dostępność polskiej wersji językowej. Jednak zespołowi tworzącemu Leoparda nie udało się umieścić w wersji przeznaczonej do sprzedaży wszystkich zapowiedzianych funkcji, także z niecierpliwością czekamy na uaktualnienia.

Licencja jednostanowiskowa kosztować będzie 499 zł. Pakiet Mac OS X Leopard Family Pack przeznaczony do instalacji w domu na maksymalnie 5 stanowiskach dostępny będzie w cenie 769 zł.

© dobreprogramy
s