Lepsza anonimowość na smartfonach: Orfox coraz bliżej Tor Browsera

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Do przeglądania Webu coraz częściej wykorzystywane są już nie pecety, a smartfony. Dotyczy to nie tylko nastolatków z krajów wysoko rozwiniętych, ale też większości ludzi z krajów Trzeciego Świata, gdzie smartfon jest często jedynym urządzeniem z dostępem do Sieci, będącym w ich posiadaniu. Taki stan rzeczy okazał się znaczącym wyzwaniem dla twórców Tora. Ich oprogramowanie, pozwalające na anonimowe korzystanie z Sieci i omijanie cenzury, rozwijano przede wszystkim z myślą o komputerach osobistych. Albo więc dziś Tor dostosuje się do nowych realiów mobilnego Internetu – albo okaże się niezbyt przydatny dla tych, którzy potrzebują go najbardziej.

Od ponad roku ludzie z The Tor Project, we współpracy z działaczami The Guardian Project, spotykają się by omówić przyszłość cebulowego routera na urządzeniach mobilnych. Rozmowy te przyniosły warte uwagi owoce. Zbudowana na kodzie Mozilli mobilna przeglądarka Orfox zyskała funkcjonalności znane z desktopowego Tor Browsera – i to podane w sposób wygodny i przyjazny dla użytkowników.

Zaczęło się oczywiście od utwardzenia zabezpieczeń Orfoxa, androidowej przeglądarki, którą pomyślano jako następcę Orwebu, bardzo prostego, minimalistycznego browsera do oglądania stron przez Tora. Orfox, powstały podczas Google Summer of Code 2015, miał w całości odtworzyć możliwości desktopowej przeglądarki, bazującej na kodzie Firefoksa. Większa powierzchnia ataku urządzeń mobilnych wymagała jednak wprowadzenia specyficznych zmian: usunięcia uprawnień dostępu do GPS, kamery, mikrofonu czy kontaktów, synchronizacji, kodu obsługi WebRTC, a także rozwiązania problemu z wyciekami adresów IP, trapiącego inne mobilne przeglądarki.

Drugim etapem było usprawnienie interfejsu, początkowo niczym nie odbiegającego od mobilnego Firefoksa. Pierwszym ważnym dodatkiem, który przeniesiono, jest suwak bezpieczeństwa (Security Slider), w wersji desktopowej mało przyjazny, a szczerze mówiąc, to dla pozbawionego wiedzy technicznej użytkownika – wręcz zupełnie niezrozumiały.

Jak piszą na swoim blogu deweloperzy Tora, po raz pierwszy w historii projektu przeprowadzono pełny cykl prac, w zgodzie z najlepszymi praktykami projektowania doświadczenia użytkownika – od budowy makiet i ich ulepszania przez zbudowanie działającego modelu i przeprowadzenie testów na użytkownikach, by wreszcie wydać wersję finalną.

W toku tych prac nie tylko dostosowano suwak do ekranów mobilnych, ale też przeprojektowano go pod kątem większej zrozumiałości dla zwykłych użytkowników. Cztery poziomy (niski, średnio-niski, średnio-wysoki i wysoki) zastąpiono trzema (standardowy, bezpieczniejszy, najbezpieczniejszy) – choćby po to by nie straszyć, że domyślnym ustawieniem jest „niskie bezpieczeństwo”. Teraz oczywiste dla użytkownika się staje, że im wyższy poziom zabezpieczeń, tym więcej jest blokowane przez Tora, ale też tym mniejsza może być użyteczność odwiedzanej witryny.

Niestety wszelkie modyfikacje Orfoxa nie rozwiążą podstawowego problemu Tora na urządzeniach mobilnych – jego androidowy klient (Orbot) jest ciężki, a surfowanie za jego pomocą po Sieci dość powolne. O ile nie stanowi to problemu na mających 2-3 GB RAM i czterordzeniowe procesory nowoczesnych smartfonach ze środkowych półek, korzystających z połączeń LTE, to w zamierzonej grupie odbiorców takie urządzenia są rzadko spotykane – w krajach Trzeciego Świata wciąż w użyciu są smartfony z 512 MB RAM, łączące się z Siecią w najlepszym razie po 3G.

W naszej bazie oprogramowania na Androida znajdziecie nowe wersje klienta Tora Orbot, oraz przeglądarki Orfox – już z aktywnym suwakiem bezpieczeństwa.

© dobreprogramy