Lepsza obsługa grafiki w Linuksie

Strona główna Aktualności

O autorze

Jedną z nowości, które wniesie Vista będzie DirectX 10, który ma umożliwiać wykorzystanie nowych funkcji kart graficznych, między innymi Shader Model 4.0. Wszystko wskazuje na to, że nowy DirectX nie będzie jedyną drogą do tych nowinek.

Programiści z firmy NVidia wraz z komitetem standaryzacyjnym OpenGL (aktualnie Khronos Group) przygotowali zestaw rozszerzeń, które umożliwią wykorzystanie pełnego potencjału nowych kart graficznych. Dzięki temu, najnowsze sterowniki obsługujące OpenGL (w przypadku NVidii od wersji 1.0-9625) otworzą dostęp do nowych funkcji także użytkownikom Linuksa. Taki stan rzeczy może pokrzyżować plany Microsoftu, gdyż to właśnie fakt, że DirectX 10 ma być dostępny tylko dla Visty miał być jednym z powodów, dla których użytkownicy migrowaliby na nowy system.

Jest to także dobra wiadomość dla użytkowników Linuksa, gdyż daje nadzieję, że w przyszłości producenci gier będą chętniej przygotowywać gry na ten system. Szczegółowe informacje na temat funkcji obsługiwanych przez nowe sterowniki znaleźć można na stronach NVidii.

© dobreprogramy
s