reklama

LibreOffice 4.1.0: wersja Beta 1 przynosi znaczne zmiany w interfejsie użytkownika

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Odkąd niechętni przywódczej roli Oracle w rozwoju OpenOffice.org zdecydowali się na zrobienie własnego forka tego pakietu biurowego, który zarządzany byłby w sposób zadowalający opensource'owych deweloperów, przez niezależną fundację, w warstwie interfejsu powstałego tak LibreOffice nic się niemal nie zmieniło. Nawet przełomowe wydanie 4.0 wyglądało wciąż jak Office 2003, program z minionej epoki. Po części to kwestia konserwatyzmu użytkowników i niechęci wobec słynnej Wstążki, po części kwestia złożoności budowania nowego interfejsu na te wszystkie platformy, na których LibreOffice ma działać. Idzie jednak nowe – w wydanej właśnie pierwszej wersji beta LibreOffice z linii 4.1.x możemy zobaczyć bardzo ciekawe zmiany.

Lista zmian tego wydania wygląda imponująco: łącznie wprowadzono ponad 1000 łatek i ulepszeń, z czego 246 łatek dotyczy kwestii bezpieczeństwa, wykrytych w ostatnich audytach kodu z linii 4.0. Poprawki bezpieczeństwa to jednak nie wszystko – praktycznie każdy z komponentów otrzymał przydatne ulepszenia.

I tak oto Writer pozwala na wykorzystanie gradientów jako tła ramek z tekstem, obracanie o 90 stopni osadzonych grafik, osadzanie fontów w dokumencie ODT, lepiej importuje numerowane listy z Office 2003, 2007 i 2010 i pozwala na łatwe wyświetlanie i ukrywanie paska z komentarzami. Calc oprócz obsługi całej listy nowych funkcji przeniesionych z Excela 2013 pozwala teraz na zliczanie liczby zaznaczonych komórek i importowanie dużych dokumentów HTML z tabelami mającymi ponad 64 KB, a Impress ułatwia budowanie pokazów slajdów z serii zdjęć. Do tego dochodzą nowe filtry SVG dla Draw, obsługa formatów dźwiękowych i możliwość eksportowania wykresów jako grafiki wektorowe.

4.1.0 przynosi też zupełną nowość w interfejsie użytkownika: pasek boczny Sidebar, opracowany przez programistów IBM w ramach prac nad pakietem biurowym Symphony. Domyślnie go nie zobaczycie – aby go włączyć, należy znaleźć w menu Tools > Options > Advanced > Optional opcję Enable experimental sidebar, a następnie zrestartować aplikację. Po ponownym uruchomieniu należy z menu View wybrać opcję Sidebar. Takie utrudnienia w dostępie do nowej funkcji mają swoje uzasadnienie – za pierwszym razem po włączeniu Sidebara i kilku kliknięciach w jego opcjach doszło do całkowitego zawieszenia się Windows 8, pomógł dopiero restart systemu. Nie wiadomo jeszcze, kiedy ta eksperymentalna funkcja zawita w LibreOffice, ale trzeba przyznać, że na panoramicznych ekranach jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Czy wygodniejszym niż Wstążka? To już musicie sami ocenić.

Uwaga: wydane przez The Document Foundation pakiety instalacyjne dla Windows zastępują aktualnie zainstalowaną wersję LibreOffice. Użytkownicy Linuksa i OS-a X mogą zainstalować je obok stabilnej wersji. Znajdziecie je na stronie www.libreoffice.org/download/pre-releases/.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić