LibreOffice 4.2.0 wydane, główne zalety to szybki Calc i większa zgodność z OOXML

Strona główna Aktualności

O autorze

LibreOffice doczekało się kolejnego stabilnego wydania. Czuwająca nad rozwojem projektu The Document Foundation poinformowała o dostępności wersji 4.2.0, przeznaczonej dla pilotażowych użytkowników (czyli wciąż niekoniecznie zalecanej do zastosowań produkcyjnych). Docelowo wydania z tej wersji powinny jednak przede wszystkim zainteresować użytkowników Windows, gdyż przynoszą ulepszony instalator, pozwalający uniknąć ewentualnych błędów przy instalacji, oraz mechanizm centralnego zarządzania konfiguracją aplikacji z poziomu Active Directory. Ulepszono też sposób prezentacji miniaturek otwartych dokumentów na pasku zadań, grupując je według powiązanej aplikacji.

Pierwsze wydanie z linii 4.2 to także daleko posunięte przepisanie kodu arkusza kalkulacyjnego Calc, dzięki któremu przestał on być tak powolny. To wciąż nie jest Excel, ale postęp jest wyraźny, szczególnie dla dużych arkuszy, wykorzystujących złożone formuły. Możliwe jest to dzięki równoległym obliczeniom, wspomaganym przez GPU poprzez framework OpenCL. The Document Foundation zapewnia, że szczególnie odczuwalne jest to na maszynach korzystających z heterogenicznej architektury obliczeniowej HSA – i tak jest faktycznie: szybki test na stojącym na biurku piszącego ten news redaktora komputerze z APU Kaveri A8 pokazał wyniki o jakieś 15-20% lepsze od osiągalnych na Core i3.

Poprawiono znacznie w tym wydaniu obsługę formatu OOXML, w szczególności DOCX. 4.2 lepiej sobie radzić też ma z formatem RTF, dokumentami AbiWorda i prezentacjami Apple Keynote.

Warto wspomnieć też o zmianach w interfejsie samej aplikacji. Nowy ekran startowy pozwala na pogląd ostatnio otwieranych dokumentów i lepsze wykorzystanie dostępnego miejsca. Przyciski interfejsu otrzymały nowy zestaw ikon o nazwie Sifr, całkiem atrakcyjnych, a jednocześnie nie odciągających uwagi od dokumentu. Poprawiono wyświetlanie okien dialogowych z wieloma zakładkami i zachowanie linijek. Pakiet biurowy lepiej się też zachowuje w środowiskach GNOME (integracja z menu aplikacji) oraz XFCE i MATE (obsługa natywnych dialogów plików). Finalnie w menu ustawień pojawiły się opcje eksperckie, w których analogicznie jak w Firefoksie czy Chrome ustawiamy wartości poszczególnych aplikacji.

Z pełną listą zmian możecie zapoznać się tutaj. Pakiet biurowy jest już do pobrania z naszego repozytorium oprogramowania, w dziale Biuro > Pakiety biurowe.

© dobreprogramy

Komentarze