r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

LibreOffice Writer: edytor map i dodawanie linków do obrazka. Poradnik

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Edytor tekstu to bez wątpienia jeden z najczęściej wykorzystywanych programów przez użytkowników komputerów na całym świecie. Nic dziwnego – możemy za jego pomocą tworzyć różnego rodzaju dokumenty, od prostych notatek po rozbudowane prace naukowe. Podobnie jest w przypadku darmowego edytora LibreOffice Writer.

Nasze dokumenty nie muszą być statyczne. Możemy w nich zamieszczać linki do stron internetowych czy też odwołania do innych części naszej pracy. Tego typu elementy aktywne możemy osadzać również w obrazkach. Prezentujemy, jak korzystać z tej funkcji.

W pierwszej kolejności zaznaczamy grafikę, do której będziemy chcieli dodawać linki i z menu Edycja wybieramy opcję Mapa obrazu. Otwarty zostaje edytor. Z górnego paska narzędziowego wybieramy jedno z narzędzi zaznaczania i określamy obszar, który ma być aktywny. W pole Adres wprowadzamy adres strony, która będzie otwierana po kliknięciu na utworzony obszar. Zatwierdzamy zmiany, klikając na przycisk Zastosuj.

r   e   k   l   a   m   a

Możemy teraz powtórzyć opisane kroki dla innych obszarów, do których chcemy dodać linki i zamykamy edytor. Od teraz trzymając wciśnięty klawisz Ctrl i klikając na jeden z utworzonych obszarów aktywnych, otwarty zostanie odpowiedni link.

Korzystając z edytora mapy obrazkowej możemy dodawać nie tylko linki do stron internetowych, ale również odwołania do poszczególnych części naszego dokumentu. W tym celu musimy zapisać odwołanie w odpowiedniej formie. Adres do danego elementu najprościej jest znaleźć za pomocą panelu Nawigatora. Jeżeli wybrany element naszego projektu (np. nagłówek) przeniesiemy do głównego okna Writera, wstawiony zostanie on jako odnośnik – teraz wystarczy tylko kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Kopiuj adres odnośnika.

Zdobyty w ten sposób adres możemy wkleić w oknie edytora mapy obrazkowej.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.