LibreOffice Writer: edytor map i dodawanie linków do obrazka. Poradnik

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Edytor tekstu to bez wątpienia jeden z najczęściej wykorzystywanych programów przez użytkowników komputerów na całym świecie. Nic dziwnego – możemy za jego pomocą tworzyć różnego rodzaju dokumenty, od prostych notatek po rozbudowane prace naukowe. Podobnie jest w przypadku darmowego edytora LibreOffice Writer.

Nasze dokumenty nie muszą być statyczne. Możemy w nich zamieszczać linki do stron internetowych czy też odwołania do innych części naszej pracy. Tego typu elementy aktywne możemy osadzać również w obrazkach. Prezentujemy, jak korzystać z tej funkcji.

W pierwszej kolejności zaznaczamy grafikę, do której będziemy chcieli dodawać linki i z menu Edycja wybieramy opcję Mapa obrazu. Otwarty zostaje edytor. Z górnego paska narzędziowego wybieramy jedno z narzędzi zaznaczania i określamy obszar, który ma być aktywny. W pole Adres wprowadzamy adres strony, która będzie otwierana po kliknięciu na utworzony obszar. Zatwierdzamy zmiany, klikając na przycisk Zastosuj.

Możemy teraz powtórzyć opisane kroki dla innych obszarów, do których chcemy dodać linki i zamykamy edytor. Od teraz trzymając wciśnięty klawisz Ctrl i klikając na jeden z utworzonych obszarów aktywnych, otwarty zostanie odpowiedni link.

Korzystając z edytora mapy obrazkowej możemy dodawać nie tylko linki do stron internetowych, ale również odwołania do poszczególnych części naszego dokumentu. W tym celu musimy zapisać odwołanie w odpowiedniej formie. Adres do danego elementu najprościej jest znaleźć za pomocą panelu Nawigatora. Jeżeli wybrany element naszego projektu (np. nagłówek) przeniesiemy do głównego okna Writera, wstawiony zostanie on jako odnośnik – teraz wystarczy tylko kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Kopiuj adres odnośnika.

Zdobyty w ten sposób adres możemy wkleić w oknie edytora mapy obrazkowej.

© dobreprogramy