LibreOffice jest dla każdego – więc MUFFIN zamiast odgórnie narzuconej Wstążki

Strona główna Aktualności

O autorze

Kilka dni temu informowaliśmy o zaawansowanym stanie prac nad nowym interfejsem użytkownika w LibreOffice, wykorzystującym tzw. Notebookbar – rozwiązanie bardzo przypominające Wstążkę z Microsoft Office. Wielu tradycjonalistów, przywiązanych do klasycznego układu menu i pasków narzędziowych obawiało się, że skończy się to tak jak z pakietem biurowym z Redmond, który Wstążkę wepchnął użytkownikom w gardła, czy tego chcieli, czy nie. W świecie Open Source nikt jednak na siłę niczego nikomu nie będzie wpychał. The Document Foundation przedstawiło dziś swoje założenia projektowe w kwestii interfejsu użytkownika, które otrzymały przyjemną nazwę MUFFIN.

MUFFIN to akronim utworzony od angielskich słów My User Friendly & Flexible INterface. Przyjazny dla użytkownika i elastyczny, a więc taki, jaki chcecie. Rozpracować trzy podstawowe założenia jest łatwo. Mój – czyli osobisty, dopasowujący się do potrzeb i nawyków, a nie taki sam dla wszystkich. Przyjazny dla użytkownika – czyli modularny, w którym każdy może ustawić swój odpowiadający mu poziom „przyjazności”. Wreszcze elastyczny – czyli wychodzący naprzeciw różnym scenariuszom użytkowania, w których użytkownicy mają do dyspozycji różną ilość miejsca na ekranie.

Taki interfejs łączy więc w sobie różne elementy, a użytkownicy wezmą z nich to, co im odpowiada. Już od LibreOffice 5.3 MUFFIN pozwoli wybrać domyślny interfejs (z menu i paskami narzędziowymi), interfejs z pojedynczym paskiem narzędziowym, interfejs z paskiem narzędziowym i paskiem bocznym, oraz eksperymentalnie, NotebookBar, czyli wolny odpowiednik Wstążki. Różni ludzie mają bowiem różne potrzeby i różne umiejętności, o czym The Document Foundation pisze więcej w tekście poświęconym koncepcyjnym podstawom MUFFINA.

Przetestować nowy interfejs z Notebookbarem możecie na testowych kompilacjach LibreOffice z gałęzi 5.3 – na serwerze projektu znajdziecie wersje dla Linuksa, macOS-a i Windowsa. Po zainstalowaniu i uruchomieniu pakietu, należy włączyć funkcje eksperymentalne, wybierając w menu Tools > Options > LibreOfficeDev > Advanced > Enable experimental features. Następnie aby wyświetlić Notebookbar, należy wybrać z menu View > Toolbar Layout > Notebookbar. Dostępne są trzy tryby jego wyświetlania: Contextual single, Contextual groups oraz Tabs.

© dobreprogramy