LibreOffice oficjalnie w sklepie z aplikacjami na Maka, także z płatnym wsparciem

Strona główna Aktualności

O autorze

Dzięki firmie Collabora LibreOffice może zyskać większą popularność na Makach, których użytkownicy korzystają dziś głównie z microsoftowego Office 2011 for Mac lub pakietu iWork od Apple. W sklepie Mac App Store pojawiły się dwie specjalnie przygotowane wersje tego pakietu biurowego.

Oczywiście LibreOffice dla systemu OS X dostępne jest „od zawsze”, wielu deweloperów pakietu pracuje zresztą na Makach, ale w tych czasach dla wielu użytkowników komputerów Apple instalowanie oprogramowania z pobranych z Internetu paczek .dmg jest po prostu niewygodne, nie mówiąc już o tym, że muszą wcześniej włączyć taką możliwość w ustawieniach bezpieczeństwa. Tymczasem udostępnione w Mac App Store dwie wersje LibreOffice są dla takich użytkowników na wyciągnięcie ręki, łatwiej też będzie zadbać o ich aktualizacje.

Pierwsza z wersji to Vanilla, dostępna za darmo. Zbudowano ją na bazie kodu LibreOffice Fresh, obecnie w wersji 4.4.4.2 – i praktycznie niczym się nie różni od wersji ze strony internetowej The Document Foundation, za wyjątkiem nowego ekranu powitalnego, z którego możemy m.in. dowiedzieć się o możliwości przekazania pieniędzy na dalszy rozwój tego oprogramowania.

Druga wersja jest płatna. Cena LibreOffice-from-Collabora to 9,99 euro. Powstała ona na bazie ultrastabilnej wersji 4.3 pakietu i przeznaczona jest przede wszystkim dla użytkowników biznesowych. W zamian dostaniemy trzyletni okres wsparcia, dodatkową pomoc techniczną świadczoną przez specjalistów Collabory, oraz regularne aktualizacje.

Czy jest sens w ogóle tworzyć takie płatne wersje? Michael Meeks, główny menedżer Collabory odpowiedzialny za ten produkt, jest przekonany, że tak – profesjonaliści otrzymują w ten sposób połączenie możliwości i elastyczności oprogramowania Open Source z wygodą i wsparciem charakteryzującym rozwiązania komercyjne. Dostępność LibreOffice w sklepie z aplikacjami na Maka oznacza też, że pakiet biurowy spełnił standardy jakości, jakie oprogramowaniu stawia Apple.

© dobreprogramy
s