LightZone 4.1.8

Strona główna Windows Grafika Katalogowanie i obróbka zdjęć
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

LightZone to otwartoźródłowy program typu cyfrowa ciemnia, w którym przeprowadzimy niezbędne czynności, by z plików RAW z aparatu fotograficznego wydobyć możliwie najlepsze obrazy. Program składa się z przeglądarki plików i modułu do edycji.

Przeglądarka plików LightZone pozwala poruszać się po drzewie katalogów, prezentuje miniatury znalezionych w nich zdjęć i pozwala bliżej przyjrzeć się wybranym obrazom. Tu możemy także modyfikować metadane, nadawać obrazom oceny i zbierać je w stosy. Od razu w przeglądarce można użyć szablonu do wywoływania zdjęcia i błyskawicznie uzyskać plik JPG z wybranym efektem, a także wyeksportować kolekcję plików z nieco większym wyborem parametrów jako JPEG lub TIFF. Tu również można obrócić obraz.

Moduł wywoływania zdjęcia pozwala wykonać podstawowe czynności związane z poprawieniem barw, temperatury światła, mapowaniem kolorów, balansem kolorów, rozmazaniem i wyostrzeniem zdjęcia. Odbywa się to jednak w sposób nietypowy, bo przez nakładanie warstw z kolejnymi poprawkami i ustawianiem maskowania według jasności lub odcienia. Podgląd stref oraz masek można włączyć nad panelem narzędzi i jest to bardzo pomocne przy wybieraniu zakresu, na jaki zostaną nałożone konkretne efekty. Można także sięgnąć po narzędzia zaznaczania ręcznego, a wybranym kształtom ustalić stopień wtapiania krawędzi. Oczywiście warstwy można mieszać na różne sposoby, więc osoby przyzwyczajone do pracy z grafiką rastrową poczują się tu jak w domu. Każdą warstwę można w dowolnym momencie modyfikować lub usunąć.

Na koniec możemy skorzystać z podstawowych narzędzi do retuszu. Znajdziemy tu klasyczne usuwanie czerwonych oczu oraz usuwanie punktowych niedoskonałości.

Więcej informacji o tym, jak wygląda praca w LightZone, można znaleźć na YouTube na kanale projektu.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!

Komentarze

0 nowych
  #5 28.10.2016 18:10

"..Ci co robią w .raw-ach i wiedzą co robią,..."nie mają wiele roboty przy obróbce i pewnie wielu z nich, uzyska w tym programie lepsze efekty, niż niejeden "profesjonalista" w Lghtroomie. Inna sprawa że, LR nie jest wcale taki najlepszy, są jeszcze Capture One, Capture NX, DxO czy On1, i proszę mi uwierzyć, że w niektórych aspektach LR nie dorasta im do pięt. Zważywszy na cenę, soft jak najbardziej godny polecenia.

  #4 28.10.2016 18:03

Jakim trzeba być ignorantem, żeby porównywać ten program do LR. Po za tym, "..Ci co robią w .raw-ach i wiedzą co robią,..."nie mają wiele roboty przy obróbce i pewnie wielu z nich, uzyska w tym programie lepsze efekty, niż niejeden "profesjonalista" w Lghtroomie. Inna sprawa że, LR nie jest wcale taki najlepszy, są jeszcze Capture One, Capture NX, DxO czy On1, i proszę mi uwierzyć, że w niektórych aspektach LR nie dorasta im do pięt, choć ciągle jest całkiem niezłym kawałkiem softu.

  #3 28.06.2016 19:54

Do lightrooma to mu brakuje, ale zakładając, że jest darmowy to przeciętny Kowalski będzie zadowolony. Tyle, że przeciętny kowalski nie robi zdjęć w .raw-ach. Ci co robią w .raw-ach i wiedzą co robią, mogą mieć niedosyt.

rytwinskim   8 #2 31.10.2015 19:07

Dobry program , warty polecenia.

darek0107   5 #1 30.10.2015 08:21

Jest już wersja 4.1.3. Polecam ten program. To był program komercyjny który kosztował 200 dolców. Kiedy firma kończyła działalność oddała kod źródłowy entuzjastom i jest teraz na zasadach otwartego oprogramowania. Szkoda pieniędzy na jakieś drogie programy.