LightZone – ciemnia cyfrowa z maskami, warstwami i zaznaczaniem

LightZone – ciemnia cyfrowa z maskami, warstwami i zaznaczaniem

LightZone – ciemnia cyfrowa z maskami, warstwami i zaznaczaniem
26.03.2015 17:01

LightZone to otwartoźródłowy program typu cyfrowa ciemnia, w którym jednak praca nie bazuje na przesuwaniu suwaków. Pod pewnymi względami bliżej mu nawet do programu do tworzenia grafiki rastrowej i osoby przyzwyczajone do korzystania z zaznaczania, masek i warstw poczują się tu jak w domu.

Przeglądarka plików w programie LightZone pozwala poruszać się po drzewie katalogów, prezentuje miniatury znalezionych w nich zdjęć i pozwala bliżej przyjrzeć się wybranym obrazom. Tu możemy także modyfikować metadane, nadawać obrazom oceny i zbierać je w stosy. Od razu w przeglądarce można użyć szablonu do wywoływania zdjęcia i błyskawicznie uzyskać plik JPG z wybranym efektem, a także wyeksportować kolekcję plików z nieco większym wyborem parametrów jako JPEG lub TIFF. Tu również można obrócić obraz.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Moduł wywoływania zdjęcia pozwala wykonać podstawowe czynności związane z poprawieniem barw, temperatury światła, mapowaniem kolorów, balansem kolorów, rozmazaniem i wyostrzeniem zdjęcia, a także podstawowy retusz. Odbywa się to jednak w sposób nietypowy, bo przez nakładanie warstw z kolejnymi poprawkami i ustawianiem maskowania według jasności lub odcienia.

Podgląd stref oraz masek można włączyć nad panelem narzędzi i jest to bardzo pomocne przy wybieraniu obszaru, na jaki zostaną nałożone konkretne efekty. Można na przykład zmniejszyć intensywność tylko czerwieni, przyciemnić tylko jasne obszary, rozmazać tylko ciemne i tak dalej. Oczywiście warstwy można mieszać na różne sposoby i sterować ich przezroczystością. Każdą warstwę można w dowolnym momencie modyfikować lub usunąć.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Na koniec możemy skorzystać z podstawowych narzędzi do retuszu. Znajdziemy tu klasyczne usuwanie czerwonych oczu oraz retusz punktowy.

Praca z tym programem wymaga nieco odmiennego, niż inne programy, patrzenia na zdjęcie. Aby osiągnąć pożądany efekt należy umieć rozłożyć obraz na fragmenty zależne od koloru i jasności, co nie od razu się udaje. Ze względu na pracę z warstwami przyzwyczajone do pracy z grafiką rastrową poczują się tu jak w domu. Efekty, jakie można w tym programie uzyskać, są bardzo ciekawe, ale na początku nie jest to proste.

LightZone 4.0 można pobrać z naszej bazy programów dla systemów Windows i OS X (ta druga wciąż ma status bety). Na GitHubie znajduje się także jego kod źródłowy programu. Niestety LightZone nie rozwija się tak dynamicznie, jak byśmy sobie tego życzyli. Projekt już raz był wskrzeszany i obecne tempo prac sugeruje, że znów nie jest z nim najlepiej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)