r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Lightworks na Linuksa coraz bliżej, alfa już 30 października

Strona główna Aktualności

Lightworks to obecnie jedyny darmowy system montażu filmów przeznaczony dla profesjonalistów. Oprogramowanie ma za sobą ponad 20 lat tradycji i było wykorzystane przy produkcji wielu kultowych pozycji („Jak zostać królem”, „Waleczne Serce”, „Pulp Fiction”…), a od dwóch lat trwają prace nad udostępnieniem go na wiele platforma na zasadach wolnego oprogramowania w ramach projektu Lightworks Open Source.

Wersja dla Windows dojrzała już do statusu stabilnej, pierwsza wersja eksperymentalna (status alfa) dla Linuksa, po sporym poślizgu, ukaże się już 30 października i początkowo będzie oficjalnie wspierać jedynie Ubuntu 12.04, ale na nadchodzącej wersji 12.10 również nie powinien stwarzać problemów. Czego możemy się spodziewać, pokazuje nagrana w kwietniu prezentacja poniżej:

r   e   k   l   a   m   a

Wersja podstawowa programu będzie dostępna za darmo, ale profesjonaliści chcący skorzystać z używanych w branży kodeków (Appe ProRes, Avid DNxHD i podobne) będą musieli sięgnąć do portfeli. Opłata jest pobierana jednak dlatego, że EditShare płaci niemałe kwoty za ich licencjonowanie. Ceny jednak nie będą szczególnie wygórowane: 20 funtów, 25 euro lub 30 dolarów za wersję edukacyjną, 40 funtów, 50 euro lub 60 dolarów za licencję komercyjną — jak na profesjonalne oprogramowanie, które „wygrało” kilka Oscarów, nie jest wcale źle. Do tego, jeśli nie mamy potrzeby pracować z materiałami o branżowych standardach, nie trzeba sięgać do portfela.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.