Likewise - czyli Active Directory na Linuksie

Strona główna Aktualności

O autorze

Spółka Centeris wydała niedawno na wolnej licencji narzędzie które pozwala na zintegrowanie komputerów funkcjonujących pod kontrolą systemu Linux z technologią Active Directory firmy Microsoft. Oprogramowanie Likewise Open będzie najprawdopodobniej rozprowadzane ze wszystkimi większymi dystrybucjami Linuksa - firma porozumiała się już w tej sprawie z Canonical (dystrybutor Ubuntu Linux) i Red Hatem (Red Hat oraz Fedora Linux), a także jest trakcie rozmów z Novellem (Suse Linux).

W wersji 4.0 oprogramowanie Likewise pozwala na podłączenie klienta do domeny Active Directory, nadanie jednego UID (Identyfikator użytkownika - umożliwia logowanie na różnych komputerach), pojedyncze uwierzytelnienie dla sesji SSH i Putty a także buforowanie referencji dla logowania offline. Likewise obsługuje też protokół Kerberos używany w procesie logowania.

Jak na razie możliwości stosowania zasad grupy oferowane przez otwartą wersję Likewise są dość ograniczone - na kliencie można tylko wymusić stosowanie haseł o określonym stopniu złożoności oraz ustalić czas ich obowiązywania.

Oprócz wersji Open Source wydanej na wolnej licencji GPL v3, firma Likewise dystrybuuje także płatną zamkniętą wersję Enterprise, która dodatkowo zawiera pracujący na Linuksie odpowiednik Microsoft Management Console (MMC) pozwalający administratorom na zarządzanie uprawnieniami użytkowników i grup Active Directory, umożliwia ustalenie do 500 zasad (w przeciwieństwie do zaledwie kilku zasad w wersji Open), a także udostępnia mechanizmy dla oddziałów zamiejscowych - w tym możliwość łączenia jednostek organizacyjnych mogących podłączać maszyny pracujące pod Linuksem bez konieczności posiadania uprawnień na poziomie domenowym.

© dobreprogramy

Komentarze