Recenzja klawiatury G-105 i myszki G-9X Logitech z serii Call of Duty

W dzisiejszych czasach gracze mają spory wybór urządzeń do gamingu. Z tej rodziny przedstawiam mysz G-9X Logitech, używaną do precyzyjnych zadań i akcji w grach typu „strzelanki” np. Call of Duty czy Battlefield.

Dane techniczne

Mysz G-9X wyposażona jest w mechanizm laserowy o czułości maksymalnej 5 700 dpi, który pozwala na poruszanie kursorem z dokładnością 1 piksela przy dowolnej szybkości ruchów. Zakres dpi można ustawić od 200 do 5 700 dpi. Mysz ta wysyła 1000 raportów/sekundę w połączeniu z full speed USB. Poziom dokładności dpi można zmienić „w locie” naciskając klawisze czułości „+” i „-”.

Wygląd zewnętrzny

Mysz składa się z czterech części, z których dwie stanowią wymienne uchwyty pozwalające na dostosowanie myszki do ułożenia dłoni – wyżej lub niżej, a także pudełko z ciężarkami do wyważenia myszy. Zawiera ono 8 metalowych odważników o masie 4 i 7 gram. Integralną część wyposażenia stanowi sama mysz, której obudowa posiada przyciski „wstecz” i „dalej”, scroll lock, czyli kółko MicroGear do super szybkiego przewijania, sprężynującą kasetę do ciężarków i różnokolorowy wyświetlacz LED pokazujący zarówno czułość dpi jak i ustawienia profili zapisane w pamięci wewnętrznej. Kolor diod LED można zmieniać stosownie do swoich upodobań używając do tego programu SetPoint.
Spód myszy G-9X składa się z przycisku zmiany właściwości pracy scroll locka MicroGear, dzięki czemu można działać w dwóch trybach. W trybie zapadkowym (Ratchet) przewijanie odbywa się „od kliknięcia do kliknięcia”, co jest bardzo przydatne np. do precyzyjnego wyboru broni. Przełączenie się na tryb super szybki (Hyper – Fast) pozwala szybko i bezwładnościowo przewijać nawet bardzo długie dokumenty i strony internetowe, nawet setki stron w ciągu kilku sekund.
Dwumetrowy kabel myszki opleciony tkaniną jest wytrzymały dla wymagającego gracza, a jej militarny design sprawia solidne wrażenie. Do kompletu dołączona jest gumowana, miękka podkładka również w stylu militarnym.

Użytkowanie

Ergonomiczne przystosowanie wymiennych uchwytów do małej dłoni (Precision Grip) i dużej (XL Grip) pozwala na komfort pracy. Dodatkowo powierzchnia uchwytu do małej dłoni pokryta jest powłoką wchłaniającą pot (DryGrip).
Wbudowana sprzętowo wewnętrzna pamięć myszy przechowuje do pięciu profili ustawień (fabrycznie wgrane są trzy), co sprawia, że mysz działa jako „plug-and-play”. Używając programu SetPoint można zapisać na dysku znacznie więcej profili. Ustawiona mysz zawsze działa tak, jak wymaga tego użytkownik, niezależnie od komputera, do którego zostanie podłączona.

Podsumowanie.

Podczas codziennego użytkowania i grania, mysz G-9X nie sprawia żadnych problemów z przesuwaniem kursora, jej reakcja jest bezbłędna, przyciski nie zacinają się nawet w czasie szybkiego strzelania.

PLUSY:


 • solidne wykonanie i odpowiednia ergonomika
 • wygodna zmiana czułości dpi „w locie”
 • stosowanie wymiennych uchwytów zależnie od wielkości dłoni
 • natychmiastowa gotowość do pracy
 • możliwość dodatkowego zapisywania profili

MINUSY:


 • zbyt luźny scroll lock
 • przycisk scroll locka na spodzie myszki zamiast na wierzchu
 • przycisk wyboru profilu wewnętrznej pamięci myszy na spodzie zamiast na
  wierzchu

cena: od 129 zł do 244 zł

Drugim recenzowanym urządzeniem do gamingu jest klawiatura G-105 Logitech.

Wygląd zewnętrzny

Rozmiar większy od standardowej klawiatury ze względu na rozbudowanie jej dodatkowymi klawiszami. Po prawej stronie usytuowano pod kątem kontrolki świecące na pomarańczowo, natomiast klawisze podświetlone są na zielono. Klawisze makro i klawisz makro record znajdują się na podwyższeniu po lewej stronie. Na spodzie umieszczone są nóżki antypoślizgowe i do podnoszenia klawiatury. Klawisze ze strzałkami i WSAD wyróżniono metalicznym, szarym kolorem.
Pośrodku klawiatury umieszczono nazwę gry Call of Duty, co podkreśla jej wojskowy charakter.
Generalnie klawiatura sprawia wrażenie solidnej i pancernej. Do testowania użyta była niemiecka wersja tej klawiatury.

Charakterystyka techniczna

Podstawową właściwością jest programowanie klawiszy G (Game) znajdujących się w lewej części klawiatury, klawiszy M (Macro) i klawiszy MR (Macro Record) pozwalające na szybki dostęp do aplikacji i do funkcji gier. Mamy sześć klawiszy G, do których przypisuje się makra, trzy klawisze M, dzięki którym można przypisać trzy różne profile przycisków G oraz jeden klawisz MR używany przy tworzeniu makr. Do wykonywania powyżej wymienionych czynności potrzebne jest oprogramowanie Gaming software, które można ściągnąć ze strony Logitecha.
W górnej części klawiatury G-105 Logitech znajduje się klawisz oznaczony symbolem joysticka, dający możliwość włączania i wyłączania klawisza Windows oraz menu kontekstowego.
Z górnej prawej strony umieszczony jest przycisk z symbolem słoneczka, który umożliwia nam wyłączenie lub włączenie wraz z regulacją intensywności podświetlenia klawiatury z 50 do 100%.
Przyciski od F6 do F12 połączone z przyciskiem FN (funkcje) mają możliwość sterowania mediami np. wyłączanie dźwięku, ściszanie, podgłaśnianie, play stop, przewijanie. Oznaczone są u dołu czerwonym kolorem.

Podsumowanie

Widać, że klawiatura G105 została stworzona do zadań specjalnych. Jej klawisze są zdecydowanie wyższe od klawiszy w typowym laptopie, ale nie powodują przy tym nadmiernego hałasu podczas pisania lub grania. Ergonomia samej klawiatury sprawia, że dłonie nie męczą się szybko w trakcie intensywnego wciskania klawiszy. Kabel odchodzący od niej nie jest już tak ładnie opleciony jak przewód od myszki z tej serii. A szkoda, bo skoro klawiatura i mysz mają tworzyć drużynę, to taki szczegół powinien być brany pod uwagę.
Oba urządzenia świetnie ze sobą współpracują. Dla fanów gier komputerowych są nieodzowne, bo używając ich, można naprawdę poczuć się w środku akcji.

PLUSY:


 • specjalne klawisze G z możliwością ich zaprogramowania,
 • możliwość sterowania podświetleniem,
 • solidna konstrukcja klawiatury.

MINUSY:


 • kabel od klawiatury jest innego rodzaju niż kabel od myszki, choć kolor obu jest
  jednakowo czarny
 • brak osobnych przycisków multimedialnych.

cena: od 199 zł do 319 zł

Zapraszam wkrótce do innych recenzji, artykułów, które pojawią się wkrótce na blogu. :)