Lineage OS gotów do startu – alternatywny Android trafi na ponad 80 urządzeń

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Aktualizacja

Już pojawiły się pierwsze oficjalne kompilacje nightly dla urządzeń Google (Nexus 5X i 6P), Nextbita (Robin) i Xiaomi (Redmi 1S). Znajdziecie je na stronie download.lineageos.org.

Droga od Cyanogenmoda do wolnego i niezależnego Lineage OS-a okazała się szybsza i prostsza, niż ktokolwiek się spodziewał. Już dosłownie za chwileczkę powinniśmy dostać pierwsze gotowe kompilacje tej odmiany Androida: wszystkie niezbędne do tego serwery i usługi działają poprawnie. Sam system został też nieźle dopieszczony – do tej pory nieoficjalne buildy pobrało i zainstalowało ponad 50 tysięcy osób. Jest więc na co czekać, tym bardziej, że pierwsze obrazy będą dostępne na przynajmniej 80 różnych urządzeń.

Oficjalny debiut Lineage OS-a nie oznacza odesłania na emeryturę starszych urządzeń z Lollipopem. Wsparcia w wersji 14.1 należy spodziewać się dla sprzętu, na którym działał Android Marshmallow oraz Nougat, wygląda jednak na to, że pojawią się też oficjalne kompilacje Lineage OS 13, na bazie cyanogenmoda 13 – oferowane jako eksperymentalne.

Domyślnie deweloperzy projektu chcą wypuszczać nowe wersje systemu co tydzień. Przygotowane obrazy będą pozbawione roota, jeśli jednak ktoś zechce zbudować sobie własny obraz z rootem, wystarczy wyeksportować wcześniej jedno ustawienie. Reszta poradzi sobie, instalując roota za pomocą narzędzia recovery z paczki zip – tak samo, jak instaluje się np. aplikacje Google.

Gwarancją tego, że zbudowane obrazy Lineage OS-a będą pochodziły z oficjalnego projektu i będą pozbawione „niespodzianek” ma być kryptograficzna kontrola – wszystkie będą podpisane prywatnym kluczem, będzie je można sprawdzić jednym poleceniem. Oficjalny portal z obrazami jest jeszcze pusty, ale to już kwestia godzin, kiedy kompilacje zostaną udostępnione.

Przejściu na nowy system pomóc mają specjalne, migracyjne kompilacje – przez następne dwa miesiące oferowane będą obok normalnych wydań. Będzie można je zainstalować na telefonach z cyanogenmodem 13 lub 14.1, z zachowaniem wszystkich swoich danych oraz ustawień. Z takiego właśnie migracyjnego obrazu będzie można później przejść na normalne kompilacje Lineage OS-a.

Najbliższe miesiące pokażą, czy deweloperom Lineage OS-a uda się ponownie rozpalić zainteresowanie alternatywnym firmware na Androida. Ostatnio bowiem coraz więcej osób, które jeszcze kilka lat wcześniej śledziły pilnie postępy prac na forach xda-developers, dziś rezygnuje ze zmiany dostarczonego przez producenta oprogramowania.

W miarę bowiem jak Android staje się coraz lepszym, coraz bardziej dojrzałym systemem, potrzeba posiadania innego ROM-u znika. Przewagi, z których słynęły alternatywne projekty, takie jak precyzyjna kontrola uprawnień, lepsza wielozadaniowość, czy lepszy tuning zarządzania energią, dziś dostajemy na dzień dobry z nowymi smartfonami. Oczywiście trudno sądzić, by kiedykolwiek oferowane przez producentów Androidy były w stanie zapewnić poziom konfigurowalności zbliżony do tego, co znajdziemy w Lineage OS-ie, Paranoid Androidzie czy Ressurection Remiksie. Czy jednak Zwykły Hobbysta potrzebuje takiego poziomu konfigurowalności?

© dobreprogramy